Niespełna godzinę przed planowanym na 9.30 odjazdem muzycznego pociągu POLREGIO do Piwnicznej-Zdroju na Dworcu PKP zrobiło się tłoczno. W dworcowej poczekalni pracownicy Sądeckiej Biblioteki Publicznej i największego w Polsce pasażerskiego przewoźnika – POLREGIO przygotowali wiele atrakcji w ramach trzeciej edycji akcji „Kolej na książkę, książka na kolej”.
Były warsztaty plastyczne poświęcone psim ratownikom i spotkanie z czworonogami, które po przejściu odpowiednich szkoleń ratują ludzkie życie. Psy cieszyły się zainteresowaniem zwłaszcza dzieci, podobnie jak bajkowe postacie - żółw Franklin i Kubuś Puchatek. Nie brakowało chętnych do zobaczenia kolejowej makiety i miniatur pociągów przygotowanych przez członków Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Oczekujący na przejazd muzycznym pociągiem skorzystać mogli także z mobilnej biblioteki.
- To już druga akcja, w której biorę udział i muszę przyznać, że to fantastyczne przedsięwzięcie. Na dworcu pełno atrakcji dla dzieci i dorosłych. W pociągu czekać nas będzie świetny koncert, a w Piwnicznej spotkania ze znakomitymi pisarzami. Najbardziej nie mogę doczekać się pani Beaty Pawlikowskiej, nie ukrywam, że tym razem jadę dla niej – mówiła przed odjazdem pociągiem POLREGIO do Piwnicznej-Zdroju Magda Pawlik, mieszkanka Nowego Sącza.
Większość zapytanych przez nas osób wskazywała, że akcja „Kolej na książkę, książka na kolej” to genialny sposób na promowanie czytelnictwa. W czasach, gdy już od małego dzieci uczone są korzystania z telefonów i tabletów oraz czytania książek na tych nośnikach, właśnie tego typu akcje mogą zachęcić do sięgania po tradycyjny druk. Przy okazji to też znakomita rozrywka i sposób na atrakcyjne spędzenie czasu w gronie rodzinnym.
- To też okazja do spotkania z autorami książek, jakie niektórzy z nas przeczytali i posiadają w domowych biblioteczkach. Możemy się dowiedzieć o kulisach ich powstawania, inspiracjach autora i innych ciekawostek, bez względu na to, z jakiego typu książką mamy do czynienia – dodała pani Monika. - Nie ukrywam, że liczę na zdobycie autografów w swoich egzemplarzach.
W podróż muzycznym pociągiem POLREGIO z Nowego Sącza do Piwnicznej-Zdroju wybrało się kilkadziesiąt osób. Dla nich koncert „Znowu jestem dziś w podróży” dali Grzegorz Racoń i Przemek Jaszczowski. Później można też panów było posłuchać w uzdrowisku na Placu Religijno-Turystycznym św. Jana Pawła II, gdzie odbyła się dalsza część akcji.
Nieopodal stacji kolejowej nie zabrakło licznych atrakcji. Głównymi punktami były spotkania autorskie. Uczestnicy wydarzenia spotkali się z Beatą Sabałą Zielińską, publicystką, dziennikarką radiową i autorką książek o tematyce górskiej. Spod jej pióra wyszła m.in. książka pt. „TOPR O psie, który został ratownikiem”. Autorka poprowadziła też warsztaty plastyczne dla dzieci.
Jakub Porada, autor książek, podróżnik, dziennikarz telewizyjny i radiowy opowiadał o swoich przygodach. Zdradził jak tanio podróżować, nigdy się nie nudzić i znaleźć czas na rozwijanie swoich pasji.
Marcin Koział, który pisze dla dzieci i jest zapalonym podróżnikiem – zwiedził ponad 60 krajów, opowiedział o bohaterze swojej serii o Wombacie Maksymilianie.
Na koniec organizatorzy zaplanowali spotkanie z jedną z najbardziej znanych podróżniczek i pisarek – Beatą Pawlikowską. Na swoim koncie ma ponad sto książek motywacyjnych, podróżniczych, kulinarnych i językowych, opowiadających o jej samotnych wyprawach w różne krańce świata.
W Piwnicznej-Zdroju nie zabrakło stoisk partnerów i sponsorów akcji, uwalniania książek, mobilnej biblioteki i poczęstunku. Wydarzenie swoim patronatem medialnym objęła „Gazeta Krakowska”.
- Jej głosem i urodą zachwycał się Piotr Cugowski. Izabela Szafrańska wyszła za mąż!
- W takich luksusach wypoczywali uczestnicy "Sanatorium miłości".Wnętrza robią wrażenie
- Zakwitł ogród św. Rity przy sanktuarium w Nowym Sączu. Wygląda teraz zjawiskowo
- Kultowy basen w Krynicy kiedyś ściągał tłumy. Teraz to ruina, ale z szansą na remont!
- To najmłodsza sądecka milionerka! Wiedzie bajeczne życie
- Najpiękniejsze kościoły, cerkwie i synagogi na Sądecczyźnie. Warto je zobaczyć
Pustynia Błędowska, czyli największa atrakcja turystyczna w powiecie olkuskim
