Kolejny blok w Czyżynach to wisienka na betonowym torcie deweloperów

Małgorzata Mrowiec
Wniosek o „wuzetkę” dla nowej inwestycji w Czyżynach dotyczy działki (zaznaczona na czerwono) w sąsiedztwie osiedla Avia
Wniosek o „wuzetkę” dla nowej inwestycji w Czyżynach dotyczy działki (zaznaczona na czerwono) w sąsiedztwie osiedla Avia Google Maps
Radny Wojciech Krzysztonek alarmuje, że budynek, który stanąłby na pasie startowym, zatka korytarz przewietrzania.

Budynek wielorodzinny - czyli po prostu blok - z garażem podziemnym może wyrosnąć na dawnym pasie startowym lotniska w Czyżynach. Miałby się pojawić na prywatnej działce tuż obok kościoła św. Brata Alberta na os. Dywizjonu 303 i w sąsiedztwie słynnego już osiedla Avia, wielkiej nowej betonowej pustyni Krakowa.

- Jeśli dojdzie do tej inwestycji, to będzie skandaliczna sytuacja. Byłaby to wisienka na betonowym torcie deweloperów w Czyżynach - mówi poruszony radny Wojciech Krzysztonek, który zgłosił interpelację w tej sprawie.

Radny wymienia, że kolejny wciśnięty w ten obszar blok oznacza dla mieszkańców dalsze obniżenie komfortu życia. Zwiększą się jeszcze - już teraz poważne - ich problemy komunikacyjne i z miejscami do parkowania.

Postawienie budynku na pasie startowym spowoduje - zdaniem radnego - całkowite zatkanie i tak już mało drożnego korytarza przewietrzania, jaki stanowił dawny pas startowy wraz z otoczeniem.

Krzysztonek podkreśla, że inwestycja spowoduje zniszczenie zabytkowej substancji. Ten odcinek dawnego pasa startowego lotniska Rakowice - Czyżyny widnieje przecież w gminnej ewidencji zabytków. - Ta zabytkowa substancja ma też symboliczne znaczenie dla mieszkańców, są oni emocjonalnie związani z pasem startowym - dodaje radny.

Budowa bloku w tym miejscu stanowiłaby „nadgryzienie” pasa startowego. A to - jak podkreśla Wojciech Krzysztonek - otwarłoby drogę do jego dalszej zabudowy w przyszłości. Radny apeluje o powstrzymanie tej inwestycji, jak też o przyspieszenie prac nad planem miejscowym.

Zawieszone, ale już odwieszone

Dla tutejszego obszaru od ponad roku sporządzany jest bowiem miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Czyżyny - os. Dywizjonu 303 i 2 Pułku Lotniczego”, który ma powstrzymać zalew zabudowy na tych terenach, jak też wzmocnić ochronę „cennych kulturowo obiektów i obszarów związanych z dawnym lotniskiem”. Ponieważ miasto przystąpiło do sporządzania planu miejscowego, urząd mógł zawiesić postępowanie o wydanie „wuzetki”. Ale nie bezterminowo, tylko maksymalnie na 9 miesięcy od dnia złożenia wniosku przez potencjalnego inwestora.

Tak się też stało. Tyle że przepisowe 9 miesięcy już minęło, a plan miejscowy nadal nie jest uchwalony. 15 stycznia Urząd Miasta podjął zawieszone postępowanie.

Zdążyć z planem miejscowym

- Dogęszczanie zabudowy w tym miejscu to ogromna strata dla miasta - uważa dr Krzysztof Wielgus z Politechniki Krakowskiej, badacz i popularyzator historii lotnictwa w Małopolsce.

Ekspert przypomina, że w 1963 r., kiedy lotnisko przestało pełnić swoją funkcję, zaczęły powstawać na nim osiedla. Budowa os. Dywizjonu 303 i 2 Pułku Lotniczego nie zaburzyły kompozycji architektonicznej tego miejsca. - Dopiero niedawne inwestycje sprawiły, że w miejscach, gdzie zawsze było dużo przestrzeni i zieleni, powstała gęsta, betonowa zabudowa - dodaje dr Krzysztof Wielgus.

W to, że na miejscu zabytkowego pasa startowego powstanie blok, nie wierzy Grzegorz Stawowy, radny PO, przewodniczący komisji planowania przestrzennego i ochrony środowiska Rady Miasta. Przypomina, że w koncepcji planu miejscowego dla tego obszaru nie ma mowy o zabudowie kubaturowej, czyli np. mieszkalnej na terenie byłego pasa startowego. - Będą mogły tam powstawać jedynie inwestycje rekreacyjne - mówi Grzegorz Stawowy.

Problem jednak w tym, że plan miejscowy wciąż jeszcze jest na etapie koncepcji. Zanim zostanie uzgodniony, przedstawiony mieszkańcom, a w końcu uchwalony przez Radę Miasta, Urząd Miasta może już wydać wnioskodawcy „wuzetkę”.

- Ale wniosek o wydanie warunków zabudowy może przecież zostać odrzucony przez miejskich urzędników lub zaskarżony przez sąsiadów planowanej inwestycji - zwraca uwagę radny Stawowy. - Wystarczy, że mieszkańcy poskarżą się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a rozpatrzenie skargi potrwa pewnie kilka miesięcy. To da czas na dokończenie planu zagospodarowania przestrzennego i uniemożliwienie zabudowy tego miejsca.

- Jeśli zostałaby wydana pozytywna decyzja dla tej inwestycji, będziemy się odwoływać - zapowiada już teraz szef Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na rzecz Ochrony Przyrody. Zwraca uwagę, że może należałoby zwiększyć obsadę w magistrackim Biurze Planowania Przestrzennego, by plany miejscowe powstawały szybciej.

Nadzieja w konserwatorze

Wnioskodawcą starającym się o warunki zabudowy dla bloku na pasie startowym jest krakowski architekt Marcin Mróz. Jak wyjaśnia, wniosek złożył w porozumieniu z właścicielami terenu, osobami prywatnymi. Nie prowadzą one działalności deweloperskiej, więc jak się łatwo domyślić, będą chciały sprzedać teren z gotową decyzją dotyczącą zabudowy.

- Jeśli miasto chce chronić ten teren, niech wykupi go po cenach rynkowych od właścicieli - słyszymy opinię architekta.

Jak informuje Biuro Planowania Przestrzennego, działki stanowiące teren dawnego pasa startowego w koncepcji projektu planu miejscowego są wskazane pod plac miejski, będzie tam możliwość pozyskania nieruchomości przez gminę. Według założonego harmonogramu przekazanie projektu planu Radzie Miasta Krakowa powinno nastąpić w III kwartale tego roku.

Dobre wiadomości płyną natomiast od miejskiego konserwatora zabytków. Jak się dowiadujemy, gdy Wydział Architektury wystąpi o uzgodnienie tej inwestycji, konserwator wyda negatywną opinię. - Wytyczne wojewódzkiego konserwatora zabytków sformułowane w 2008 roku wykluczają co do zasady sytuowanie obiektów kubaturowych w śladzie dawnego pasa startowego, dopuszczając w jego obrębie wyłącznie budowę dojść, dojazdów, ewentualnie niskiej zieleni - informuje Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Walka o Czyżyny

Nie da się jednocześnie ukryć, że krakowski magistrat już dawno przegrał walkę z budowlańcami o Czyżyny. Bloki stają tam jeden obok drugiego, zabierając ostatnie tereny zielone i rekreacyjne. Kolejne osiedle powstaje w miejscu, gdzie kiedyś było boisko do piłki nożnej. Inwestycja jest realizowana tuż przy pasie startowym, w niedalekiej odległości od słynnego już osiedla Avia. Bloki na terenie, gdzie kiedyś było boisko, to nie jedyna inwestycja w tej okolicy. Budynkami mieszkalnymi zostanie również obudowany tamtejszy kościół.

Sytuację w minimalnym stopniu próbują uratować radni miejscy. Zaproponowali stworzenie „Deptaku Lotników” na fragmencie dawnego pasa startowego, który obecnie jest w ruinie. Miałaby tam powstać ekspozycja plenerowa upamiętniająca polskich lotników walczących o odzyskanie niepodległości. Radni widzieliby tam też miejski plac, alejki spacerowe, ławki, drzewa i krzewy. Ale czy to się uda? Spora część pasa znajduje się w rękach prywatnych, a nie gminy.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Miss Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny!

Zaginieni z Małopolski. Pomóż w poszukiwaniach!

Janusze projektowania w akcji - te rzeczy są bezużyteczne!

Najlepsze restauracje w Krakowie? SPRAWDŹ TOP 20!

Wideo

Materiał oryginalny: Kolejny blok w Czyżynach to wisienka na betonowym torcie deweloperów - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 46

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

l
lk

Żaden pomysł BETONOWYCH mózgow nie jest w stanie mnie zaskoczyć. Zapraszam do osiedla Na Kozłówce, gdzie własnie zdewastowana została ostatnia przestrzeń zieleni i już po wycięciu wielu drzew perspektywa BETONU w światle prawa i zgody BETONOWYCH głów

k
krak

zwłaszcza ten rząd 16 - piętrowców.

k
krakus

Na Avii mieszka totalna wiocha, niech się lepiej nie wypowiada. Tego kto zaprojektował Avię zamknąłbym do więzienia.

j
ja

Na miejscu prywatnego parkingu?

k
krakowianka

się buduje, a w jaki sposób. Coraz częściej zabudowa jest tak gęsta, że można przeskoczyć z jednego balkonu na balkon sąsiada z naprzeciwka tudzież oglądać przez okno telewizor u sąsiada...

n
nMo

Radniprzecież jesteściwe do werfikacji działań magistratu prezydenta itp , macie dbać o interes mieszkańców a wy dbacie o swój i dewelopera , patrząc na inwestycje w krakowie i w jaki sposób sa prowadzone to deweloperzy mają jakieś super prawa ....

T
Tomek

może najlepiej na siebie donieś Ireneuszu, skoro tak lubisz donosić

M
Mieszkaniec Czyżyn

Pan Krzysztonek poruszony ? To dlaczego MPZP który był tworzony przy jego hucznym obwieszczeniu i za jego kadencji w zarządzie dzielnicy XIV nie przetrwał tylko został odrzucony przez sąd? To niedopatrzenie tamtej władzy kosztowało dzielnice utratę potężnych terenów zielonych pod Avie, na posiedzeniu w sprawie nowego MPZP Pana Krzysztonka nie było, a to wtedy mieszkańcy alarmowali że dla tej działki poszła WZtka, co więcej Pan Krzysztonek był przeciwny nowemu planu dla Czyżyn, gdyby nie Michał Drewnicki nowy plan nie byłby w ogóle procedowany !

H
Heh

Kolejny artykuł, gdzie Czyżyny funkcjonują (słusznie) pod własną nazwą, w przeciwieństwie do innych nowohuckich dzielnic, które w materiałach Gazety Krakowskiej są twardo wrzucane do jednego worka o nazwie "w Nowej Hucie". Redaktorzy : apeluję o konsekwencję w nazewnictwie krakowskich dzielnic !

k
kloss

ta bajka o przewietrzaniu to czysty absurd. jak zburzycie wszystkie duże bloki w mieście to smog będzie taki sam jak jest. ten radny to jakiś pajac

k
krk

To akurat jest przykladne osiedla jak należy budować!! Więcej takich spójnych osiedli w krakowie

w
wiatropędny

Panie kszysztofek czy jak citam - zapytaj chociażby dzieciaka z podstawówki co juz miał podstawy z fizyki czy wiatr może się zatrzymać przez jakis blok:-) Co się stanie jak na trasie wiatru wiejącego "korytarzem powietrznym" ( dobre brednie hahaha) stanie blok? Czy się zatrzyma czy powieje dalej zwiększając przy tym siłę i prędkość ... Czy wiatr wieje w korytarzach czy może wszedzie? Doucz się pan a nie pisz farmazonów - a gazecie życzę nie powielać bredni.

J
Ja

Kupiłem mieszkanie 49 m2 za 190 000 . Buce

T
Typiowskibucu

Obudził się .teraz kiedy już zbudowali Kraków. Ile kasy wcześniej wziąłeś od developerow ??

M
Miglanc

Dzięki majchrowskiego ceny mieszkań w Krakowie są przynajmniej osiągalne dla normalnie zarabiającego człowieka. Sprawdźcie sobie gimbusy jak było z mieszkaniami za tak zwanej Komuny.
Wszędzie było pełno zieleni
Tylko ludzie nie mieli gdzie mieszkać

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3