https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny blok w Czyżynach to wisienka na betonowym torcie deweloperów

Małgorzata Mrowiec
Wniosek o „wuzetkę” dla nowej inwestycji w Czyżynach dotyczy działki (zaznaczona na czerwono) w sąsiedztwie osiedla Avia
Wniosek o „wuzetkę” dla nowej inwestycji w Czyżynach dotyczy działki (zaznaczona na czerwono) w sąsiedztwie osiedla Avia Google Maps
Radny Wojciech Krzysztonek alarmuje, że budynek, który stanąłby na pasie startowym, zatka korytarz przewietrzania.

Budynek wielorodzinny - czyli po prostu blok - z garażem podziemnym może wyrosnąć na dawnym pasie startowym lotniska w Czyżynach. Miałby się pojawić na prywatnej działce tuż obok kościoła św. Brata Alberta na os. Dywizjonu 303 i w sąsiedztwie słynnego już osiedla Avia, wielkiej nowej betonowej pustyni Krakowa.

- Jeśli dojdzie do tej inwestycji, to będzie skandaliczna sytuacja. Byłaby to wisienka na betonowym torcie deweloperów w Czyżynach - mówi poruszony radny Wojciech Krzysztonek, który zgłosił interpelację w tej sprawie.

Radny wymienia, że kolejny wciśnięty w ten obszar blok oznacza dla mieszkańców dalsze obniżenie komfortu życia. Zwiększą się jeszcze - już teraz poważne - ich problemy komunikacyjne i z miejscami do parkowania.

Postawienie budynku na pasie startowym spowoduje - zdaniem radnego - całkowite zatkanie i tak już mało drożnego korytarza przewietrzania, jaki stanowił dawny pas startowy wraz z otoczeniem.

Krzysztonek podkreśla, że inwestycja spowoduje zniszczenie zabytkowej substancji. Ten odcinek dawnego pasa startowego lotniska Rakowice - Czyżyny widnieje przecież w gminnej ewidencji zabytków. - Ta zabytkowa substancja ma też symboliczne znaczenie dla mieszkańców, są oni emocjonalnie związani z pasem startowym - dodaje radny.

Budowa bloku w tym miejscu stanowiłaby „nadgryzienie” pasa startowego. A to - jak podkreśla Wojciech Krzysztonek - otwarłoby drogę do jego dalszej zabudowy w przyszłości. Radny apeluje o powstrzymanie tej inwestycji, jak też o przyspieszenie prac nad planem miejscowym.

Zawieszone, ale już odwieszone

Dla tutejszego obszaru od ponad roku sporządzany jest bowiem miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Czyżyny - os. Dywizjonu 303 i 2 Pułku Lotniczego”, który ma powstrzymać zalew zabudowy na tych terenach, jak też wzmocnić ochronę „cennych kulturowo obiektów i obszarów związanych z dawnym lotniskiem”. Ponieważ miasto przystąpiło do sporządzania planu miejscowego, urząd mógł zawiesić postępowanie o wydanie „wuzetki”. Ale nie bezterminowo, tylko maksymalnie na 9 miesięcy od dnia złożenia wniosku przez potencjalnego inwestora.

Tak się też stało. Tyle że przepisowe 9 miesięcy już minęło, a plan miejscowy nadal nie jest uchwalony. 15 stycznia Urząd Miasta podjął zawieszone postępowanie.

Zdążyć z planem miejscowym

- Dogęszczanie zabudowy w tym miejscu to ogromna strata dla miasta - uważa dr Krzysztof Wielgus z Politechniki Krakowskiej, badacz i popularyzator historii lotnictwa w Małopolsce.

Ekspert przypomina, że w 1963 r., kiedy lotnisko przestało pełnić swoją funkcję, zaczęły powstawać na nim osiedla. Budowa os. Dywizjonu 303 i 2 Pułku Lotniczego nie zaburzyły kompozycji architektonicznej tego miejsca. - Dopiero niedawne inwestycje sprawiły, że w miejscach, gdzie zawsze było dużo przestrzeni i zieleni, powstała gęsta, betonowa zabudowa - dodaje dr Krzysztof Wielgus.

W to, że na miejscu zabytkowego pasa startowego powstanie blok, nie wierzy Grzegorz Stawowy, radny PO, przewodniczący komisji planowania przestrzennego i ochrony środowiska Rady Miasta. Przypomina, że w koncepcji planu miejscowego dla tego obszaru nie ma mowy o zabudowie kubaturowej, czyli np. mieszkalnej na terenie byłego pasa startowego. - Będą mogły tam powstawać jedynie inwestycje rekreacyjne - mówi Grzegorz Stawowy.

Problem jednak w tym, że plan miejscowy wciąż jeszcze jest na etapie koncepcji. Zanim zostanie uzgodniony, przedstawiony mieszkańcom, a w końcu uchwalony przez Radę Miasta, Urząd Miasta może już wydać wnioskodawcy „wuzetkę”.

- Ale wniosek o wydanie warunków zabudowy może przecież zostać odrzucony przez miejskich urzędników lub zaskarżony przez sąsiadów planowanej inwestycji - zwraca uwagę radny Stawowy. - Wystarczy, że mieszkańcy poskarżą się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a rozpatrzenie skargi potrwa pewnie kilka miesięcy. To da czas na dokończenie planu zagospodarowania przestrzennego i uniemożliwienie zabudowy tego miejsca.

- Jeśli zostałaby wydana pozytywna decyzja dla tej inwestycji, będziemy się odwoływać - zapowiada już teraz szef Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na rzecz Ochrony Przyrody. Zwraca uwagę, że może należałoby zwiększyć obsadę w magistrackim Biurze Planowania Przestrzennego, by plany miejscowe powstawały szybciej.

Nadzieja w konserwatorze

Wnioskodawcą starającym się o warunki zabudowy dla bloku na pasie startowym jest krakowski architekt Marcin Mróz. Jak wyjaśnia, wniosek złożył w porozumieniu z właścicielami terenu, osobami prywatnymi. Nie prowadzą one działalności deweloperskiej, więc jak się łatwo domyślić, będą chciały sprzedać teren z gotową decyzją dotyczącą zabudowy.

- Jeśli miasto chce chronić ten teren, niech wykupi go po cenach rynkowych od właścicieli - słyszymy opinię architekta.

Jak informuje Biuro Planowania Przestrzennego, działki stanowiące teren dawnego pasa startowego w koncepcji projektu planu miejscowego są wskazane pod plac miejski, będzie tam możliwość pozyskania nieruchomości przez gminę. Według założonego harmonogramu przekazanie projektu planu Radzie Miasta Krakowa powinno nastąpić w III kwartale tego roku.

Dobre wiadomości płyną natomiast od miejskiego konserwatora zabytków. Jak się dowiadujemy, gdy Wydział Architektury wystąpi o uzgodnienie tej inwestycji, konserwator wyda negatywną opinię. - Wytyczne wojewódzkiego konserwatora zabytków sformułowane w 2008 roku wykluczają co do zasady sytuowanie obiektów kubaturowych w śladzie dawnego pasa startowego, dopuszczając w jego obrębie wyłącznie budowę dojść, dojazdów, ewentualnie niskiej zieleni - informuje Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Walka o Czyżyny

Nie da się jednocześnie ukryć, że krakowski magistrat już dawno przegrał walkę z budowlańcami o Czyżyny. Bloki stają tam jeden obok drugiego, zabierając ostatnie tereny zielone i rekreacyjne. Kolejne osiedle powstaje w miejscu, gdzie kiedyś było boisko do piłki nożnej. Inwestycja jest realizowana tuż przy pasie startowym, w niedalekiej odległości od słynnego już osiedla Avia. Bloki na terenie, gdzie kiedyś było boisko, to nie jedyna inwestycja w tej okolicy. Budynkami mieszkalnymi zostanie również obudowany tamtejszy kościół.

Sytuację w minimalnym stopniu próbują uratować radni miejscy. Zaproponowali stworzenie „Deptaku Lotników” na fragmencie dawnego pasa startowego, który obecnie jest w ruinie. Miałaby tam powstać ekspozycja plenerowa upamiętniająca polskich lotników walczących o odzyskanie niepodległości. Radni widzieliby tam też miejski plac, alejki spacerowe, ławki, drzewa i krzewy. Ale czy to się uda? Spora część pasa znajduje się w rękach prywatnych, a nie gminy.

ZOBACZ KONIECZNIE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 46

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
lk
Żaden pomysł BETONOWYCH mózgow nie jest w stanie mnie zaskoczyć. Zapraszam do osiedla Na Kozłówce, gdzie własnie zdewastowana została ostatnia przestrzeń zieleni i już po wycięciu wielu drzew perspektywa BETONU w światle prawa i zgody BETONOWYCH głów
k
krak
zwłaszcza ten rząd 16 - piętrowców.
k
krakus
Na Avii mieszka totalna wiocha, niech się lepiej nie wypowiada. Tego kto zaprojektował Avię zamknąłbym do więzienia.
j
ja
Na miejscu prywatnego parkingu?
k
krakowianka
się buduje, a w jaki sposób. Coraz częściej zabudowa jest tak gęsta, że można przeskoczyć z jednego balkonu na balkon sąsiada z naprzeciwka tudzież oglądać przez okno telewizor u sąsiada...
n
nMo
Radniprzecież jesteściwe do werfikacji działań magistratu prezydenta itp , macie dbać o interes mieszkańców a wy dbacie o swój i dewelopera , patrząc na inwestycje w krakowie i w jaki sposób sa prowadzone to deweloperzy mają jakieś super prawa ....
T
Tomek
może najlepiej na siebie donieś Ireneuszu, skoro tak lubisz donosić
M
Mieszkaniec Czyżyn
Pan Krzysztonek poruszony ? To dlaczego MPZP który był tworzony przy jego hucznym obwieszczeniu i za jego kadencji w zarządzie dzielnicy XIV nie przetrwał tylko został odrzucony przez sąd? To niedopatrzenie tamtej władzy kosztowało dzielnice utratę potężnych terenów zielonych pod Avie, na posiedzeniu w sprawie nowego MPZP Pana Krzysztonka nie było, a to wtedy mieszkańcy alarmowali że dla tej działki poszła WZtka, co więcej Pan Krzysztonek był przeciwny nowemu planu dla Czyżyn, gdyby nie Michał Drewnicki nowy plan nie byłby w ogóle procedowany !
H
Heh
Kolejny artykuł, gdzie Czyżyny funkcjonują (słusznie) pod własną nazwą, w przeciwieństwie do innych nowohuckich dzielnic, które w materiałach Gazety Krakowskiej są twardo wrzucane do jednego worka o nazwie "w Nowej Hucie". Redaktorzy : apeluję o konsekwencję w nazewnictwie krakowskich dzielnic !
k
kloss
ta bajka o przewietrzaniu to czysty absurd. jak zburzycie wszystkie duże bloki w mieście to smog będzie taki sam jak jest. ten radny to jakiś pajac
k
krk
To akurat jest przykladne osiedla jak należy budować!! Więcej takich spójnych osiedli w krakowie
w
wiatropędny
Panie kszysztofek czy jak citam - zapytaj chociażby dzieciaka z podstawówki co juz miał podstawy z fizyki czy wiatr może się zatrzymać przez jakis blok:-) Co się stanie jak na trasie wiatru wiejącego "korytarzem powietrznym" ( dobre brednie hahaha) stanie blok? Czy się zatrzyma czy powieje dalej zwiększając przy tym siłę i prędkość ... Czy wiatr wieje w korytarzach czy może wszedzie? Doucz się pan a nie pisz farmazonów - a gazecie życzę nie powielać bredni.
J
Ja
Kupiłem mieszkanie 49 m2 za 190 000 . Buce
T
Typiowskibucu
Obudził się .teraz kiedy już zbudowali Kraków. Ile kasy wcześniej wziąłeś od developerow ??
M
Miglanc
Dzięki majchrowskiego ceny mieszkań w Krakowie są przynajmniej osiągalne dla normalnie zarabiającego człowieka. Sprawdźcie sobie gimbusy jak było z mieszkaniami za tak zwanej Komuny.
Wszędzie było pełno zieleni
Tylko ludzie nie mieli gdzie mieszkać
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska