Libiąż. Niezwykłe dzieła ujrzały światło dzienne. Otwarto wystawę upamiętniającą 77. rocznicę wyzwolenia obozu KL Auschwitz
Tematyka traumatycznego doświadczenia, cierpienia i śmierci w obozach koncentracyjnych została podjęta przez artystów z pokolenia powojennego. Kolekcja zwana potocznie "oświęcimską" będąca w posiadaniu LCK składa się 280 prac powstałych w latach od 1949 - 2006. Dzieła wykonane zostały przez artystów malarzy, grafików i rzeźbiarzy, a także studentów uczelni artystycznych, twórców ludowych i amatorów.
Kolekcję stanowią w większości dary przekazywane Muzeum Auschwitz-Birkenau, a jedynie niewielką część z nich stanowią dzieła pochodzące z zakupów lub wykonywane na zlecenie Muzeum - mówi Marek Grabski, kurator wystawy.
Dzięki staraniom śp. Klemensa Hołowni cenna kolekcja na mocy porozumienia z Muzeum Auschwitz-Birkenau w 2012 roku trafiła do LCK. Muzeum wówczas na nowo określiło swoją politykę kolekcjonerską i wydzieliło ze zbiorów prace powstałe w okresie powojennym, wykonane przez twórców nie związanych życiowym doświadczeniem z obozem koncentracyjnym w Auschwitz. Nie są to zatem dzieła zaliczane do sztuki obozowej Auschwitz. W skład kolekcji będącej w posiadaniu LCK wchodzą prace zagranicznych i polskich artystów. Obejmuje ona prace graficzne, rysunki, malarstwo, rzeźbę i rzemiosło artystyczne.
Wykonane są w różnych technikach artystycznych, dokumentując zarówno zmiany zachodzące w sztuce XX wieku, a przede wszystkimi w odbiorze i próbie artystycznego odniesienia się do jednej z największych tragedii, jakim było planowe ludobójstwo w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych. Mimo wyraźnego tematycznego ukierunkowania, polityczno-społecznego kontekstu czasów w których powstawały, ich walorem najważniejszym jest potrzeba upamiętnienia, przekazania wiedzy o zbrodni i budowania świadomości historycznej przyszłych pokoleń - podkreśla Marek Grabski.
Na wystawie zaprezentowanych zostało 77 prac z kolekcji "oświęcimskiej", które do tej pory przechowywane były w magazynie. Oglądać je będzie można do 15 listopada br.
Obecnie Libiąż nie posiada własnego muzeum. W planach jest jednak stworzenie Muzeum Regionalnego Miasta Libiąża. Na działalność takiej placówki mają zostać przeznaczone pomieszczenia w odnowionej świetlicy w dzielnicy Kossówki. Remont udało się tam przeprowadzić dzięki pozyskaniu dofinansowania z rządowego funduszu Polski Ład. W tym miejscu ma znajdować się stała ekspozycja kolekcji "oświęcimskiej". Warto przypomnieć, że w trakcie wojny jeden z podobozów KL Auschwitz działał także przy kopalni Janina.
Bądź na bieżąco i obserwuj
