Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kompozytorzy i wykonawcy muzyki współczesnej proszą o wsparcie Polskie Radio. "Prosimy, nie zapominajcie o muzyce współczesnej!"

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Polskie Radio i ZAiKS – apelują twórcy – mogą pomóc im w tej patowej sytuacji.
Polskie Radio i ZAiKS – apelują twórcy – mogą pomóc im w tej patowej sytuacji.
"Słyszymy zapewnienia o pomocy, ale sytuacja jest taka, że mieszkanie mogę opłacić tylko dlatego, że pieniądze odłożyłam z zeszłego roku" - twórcy muzyki współczesnej mówią o trudnej sytuacji i apelują do nadawców publicznych: "niech tantiemy pozostaną w kraju".

FLESZ - Jak bronić się przed koronawirusem? To musisz wiedzieć

od 16 lat

- Zadzwoniłam do 22 osób, które utrzymują się tylko i wyłącznie z koncertów. Łącznie dla nich wszystkich suma strat w ostatnich dwóch tygodniach wyniosła 30 tys. zł. Może to nie jest dużo, ale proszę mi wierzyć, że dla nas to jest wszystko – mówi Aleksandra Demowska-Madejska, altowiolistka, doktor sztuki muzycznej.

Po dwóch tygodniach od zawieszenia działalności instytucji kultury artyści liczą pierwsze straty. Choć na horyzoncie pojawiają się już obietnice wsparcia od rządu, na ich realizację trzeba będzie poczekać. Na razie nic też nie wskazuje na rychły powrót do pracy, bo repertuary zostały zdjęte do odwołania. Twórcy więc nie mają złudzeń – w najbliższych tygodniach będzie tylko gorzej.

- Większość z nas nie ma etatów w instytucjach kultury czy szkołach, bo tym charakteryzuje się praca muzyka solisty, czy kameralisty. Zarabiamy wtedy, kiedy koncertujemy. W tej chwili dochody mamy zerowe i nasza perspektywa coraz bardziej się zawęża. Organizatorzy festiwali i koncertów widząc wycofujących się sponsorów, informują, że nie są w stanie zorganizować tych planowanych w najbliższych miesiącach wydarzeń – dodaje altowiolistka. Aleksandra Demowska-Madejska straciła koncerty zaplanowane na marzec, kwiecień, maj, czerwiec i lipiec, a teraz pod znakiem zapytania są także te sierpniowe. - Prawda jest taka, że w naszej branży między majem a październikiem zarabia się najwięcej. Suma strat będzie więc arytmetycznie rosnąć – przyznaje.

Do debaty na temat trudnej sytuacji twórców włączyło się Stowarzyszenie Artystów Polskich, Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej oraz Związek Artystów Scen Polskich. - Prosimy, nie zapominajcie o muzyce współczesnej! - zaczęli swój list do Agnieszki Kamińskiej, Prezes zarządu Polskiego Radia przedstawiciele tych instytucji.

- Koncerty są zawieszone, zamówienia odwoływane – mówi Jacek Ajdinović, kompozytor i wiolonczelista, prezes Stowarzyszenia Artystów Polskich. - Nikt z kompozytorów mojego pokolenia nie dostaje teraz żadnych propozycji, a wielu nie ma stałej posady, a w związku z tym - również dochodu. Lekcje? Tylko przez Internet, ale nie każdego ucznia można uczyć zdalnie – dodaje.

Ich apel jest skierowany przede wszystkim do Programu Drugiego Polskiego Radia, ponieważ to jego działalność opiera się w dużej mierze na emisji muzyki poważnej. „Niech w tym trudnym czasie oprócz arcydzieł muzyki: Bacha, Mozarta czy Chopina, towarzyszy polskim słuchaczom i melomanom osobisty głos współczesnych im kompozytorów polskich – ze szczególnym uwzględnieniem twórców młodego pokolenia, którzy dopiero zaczynają swoją trudną życiową drogę, gdyż dla wielu z nich wolnych artystów, bez oszczędności, jest to szczególnie trudny moment” – napisali w petycji, apelując: „Niech tantiemy pozostaną w kraju – na czas kryzysu…”.

- Radio jest właścicielem nagrań muzyki współczesnej i ma możliwość emisji utworów polskich kompozytorów i wykonawców bez konieczności zamawiania ich. W tym bogatym archiwum znajdują się nagrania Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestry Polskiego Radia, Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” i innych polskich orkiestr, dysponuje też nagraniami muzyki kameralnej dokonywanymi na potrzeby Polskiego Radia oraz nagraniami z festiwali – wymienia Ajdinović.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej i Stowarzyszenie Artystów Polskich przyłączamy się także do apelu skierowanego do Premiera przez Janusza Foglera – Prezesa ZAiKS, o czasowe zwolnienie opodatkowania tantiem dla twórców muzyki poważnej.
Wspomniane formy działalności polskich instytucji – apelują twórcy – mogą pomóc im w tej patowej sytuacji. Aleksandra Demowska-Madejska: - Gdyby radia faktycznie nadawały polskie dzieła grane przez polskich wykonawców, może udałoby się nam uzbierać na czynsz z tantiem. Bez tego wsparcia będzie nam bardzo ciężko.

Koronawirus: aktualizowany raport

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska