Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komunikacja, cierpliwość i łzy

Ks. Robert Nęcek
Papież Franciszek w liście Misericordiae vultus zauważył, że cierpliwość i miłosierdzie są opisem natury Boga w Starym Testamencie. To boskie miłosierdzie ma konkretne odniesienia w historii człowieka i bierze górę nad zniszczeniem i karą. Jednak spotkanie na płaszczyźnie miłosierdzia możliwe jest jedynie w klimacie braterskiej miłości i autentycznej wiary. Oznacza to, że „wszelki wykład nauki musi mieć miejsce w postawie ewangelizacji, która wzbudzi przylgnięcie serca przez bliskość, miłość i świadectwo”.

Papież zwraca tu uwagę na postać św. Kajetana. Ten XVI - wieczny włoski ksiądz, współzałożyciel zakonu teatynów pełniący dzieła miłosierdzia, uważany jest w Argentynie za patrona ludzi pracy. Od 1929 roku nosi na ziemi argentyńskiej tytuł patrona „chleba i pracy”. Dlatego w wideo przesłaniu do rodaków Franciszek pisał, że „musimy umieć się spotkać. Musimy budować, tworzyć kulturę spotkania. Tyle jest zawsze niezgody, chaosu w rodzinie, w dzielnicy, w pracy, wszędzie. A niezgoda nie buduje. Trzeba kultury spotkania, wychodzenia sobie na spotkanie. I dzisiejszy temat mówi o spotkaniu z najbardziej potrzebującymi, to znaczy z tymi, którzy potrzebują więcej niż ja. Z tymi, którzy przeżywają ciężkie chwile, cięższe niż ja. Zawsze jest ktoś, komu jest gorzej niż mnie, zawsze”.

Z drugiej strony do zrozumienia bliźniego potrzeba umiejętności wysłuchania, która jest warunkiem zrozumiałej komunikacji. Według Franciszka komunikowanie jest dzieleniem się, a dzielenie się „wymaga wysłuchania, akceptacji. Wysłuchanie to znacznie więcej niż słuchanie. Słuchanie dotyczy dziedziny informacji; natomiast wysłuchanie odwołuje się do komunikacji i wymaga bliskości”. W tym duchu papież i patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl podpisali wspólną deklarację, w które można przeczytać, że „nasze sumienie chrześcijańskie i nasza odpowiedzialność duszpasterska nie pozwalają nam na pozostawanie biernymi w obliczu wyzwań, wymagających wspólnych odpowiedzi”.

Papieskie wysłuchanie jest istotne w szerszej perspektywie komunikacji miłosiernej, która zobowiązuje do prośby o dar łez. W homilii podczas mszy św. w meksykańskim Ciudad Juarez Franciszek przypomniał, że żadna granica nie może przeszkodzić w dzieleniu się miłosierdziem, które staje się chrześcijańską twierdzą i tarczą. Z tej racji prośba o dar łez może przyczynić się do przemiany, gdyż łzy potrafią uwrażliwić spojrzenie i „zatwardziałą postawę, szczególnie znieczuloną na cierpienia innych. Są to łzy, mogące spowodować wyłom, który może nas otworzyć na nawrócenie”.
Autor jest rzecznikiem prasowym Archidiecezji Krakowskiej i kierownikiem Katedry Edukacji Medialnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska