Obecnie miasto realizuje dwa zadania posadowienia smoczych figur w Dzielnicy XIII Podgórze oraz Dzielnicy V Krowodrza. Projekt Smoczego Szlaku powstał za sprawą projektu zgłoszonego przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Wszystkie figury są przygotowane we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a ich autorami są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek
Pierwsze smoki w Podgórzu
W Podgórzu będzie można znaleźć: Smoka Geodetę (al. Dembowskiego), Smoka Fotografa (park Bednarskiego) i Smoka z Rybą (kładka o. Bernatka), natomiast w Krowodrzy: Smoka z Latawcem (park Jordana), Smoka z Mapą (park Krakowski) oraz Smoka Malarza (pl. Axentowicza).
Smoki na ulicach jeszcze w listopadzie
Anna Latocha z biura prasowego magistratu informuje, ze termin posadowienia pierwszych figur planowany jest na koniec listopada bieżącego roku.
- W tym roku rozpocznie się również realizacja kolejnych smoczych szlaków w ramach Budżetu Obywatelskiego (edycja 2021) w Dzielnicach: VII Zwierzyniec, II Grzegórzki, I Stare Miasto (z zaznaczeniem, że figury lokalizowane będą poza obszarem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Posadowienie rzeźb w tych dzielnicach planowane jest na drugą połowę 2023 roku - informuje Latocha.
To kolejne smoki w Krakowie, które dołączą do znanego wszystkim Smoka Wawelskiego. Będą one jednak znacznie mniejsze i nie będą ziały ogniem. Pierwsze figurki są już gotowe, mierzą około 35-50 cm i ważą około 25 kg. Na ulicach Krakowa, ma pojawić się w sumie 6 figur. W lipcu mieliśmy okazję zobaczyć pierwsze odlewy smoków, które będzie można spotkać na krakowskim Smoczym Szlaku.
Kryzys energetyczny
