Tegoroczna 12. edycja Festiwalu przypada w 90. rocznicę nadania praw miejskich Zakopanemu. Główne uroczystości jubileuszu rozpoczną się 18 października. Natomiast wydarzeniem poprzedzającym - prologiem - był koncert zakopiańskiej wokalistki Hanki Wójciak i jej kapeli. Impreza była połączona z premiera nowej płyty.
Kapela Hanki Wójciak to polski zespół trip-folkowy. Tworzy i gra muzykę z pogranicza ethno, world music i piosenki autorskiej. Założony został w Krakowie w 2010 roku przez Hankę Wójciak – góralkę z Zakopanego, wokalistkę i pieśniarkę, współautorkę muzyki oraz autorkę tekstów. Wokalistka jest laureatką m.in. Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej, Studenckiego Festiwalu Piosenki, Festiwalu Twórczości Korowód oraz Rock & Chanson Festival. W Radiu Kraków prowadzi autorską audycję muzyczną „Dobry wieczór u Hanki Wójciak”.
W kompozycjach Kapeli słychać polskie motywy ludowe. To muzyka bliska ziemi, dynamiczna, pulsująca i taneczna. Teksty Hanki opisują współczesny świat, ale zawarte w nich archaizmy oraz słowa zaczerpnięte z gwary góralskiej dodają jej piosenkom ludyczności i baśniowości. Kapela Hanki Wójciak wydała dwie płyty m.in. „Znachorka” (2014) oraz „Zasłona” (2017). W 2022 roku Hanka Wójcik została uhonorowana Nagrodą Miasta Zakopane „Siła Korzeni”, przyznawaną za osiągnięcia w szerzeniu kultury i szczególną dbałość o materialne oraz niematerialne dziedzictwo kulturowe regionu tatrzańskiego, przekazywane kolejnym pokoleniom.
W trakcie sobotniego koncertu odbyła się premiera najnowszego albumu Kapeli. To rejestracją jubileuszowego koncertu, który odbył się w Krakowie z okazji 10-lecia działalności zespołu. Na koncercie widzowie usłyszeli utwory dobrze znane i najnowsze kompozycje Kapeli oraz piosenki zaproszonych gości. Tego wieczoru wystąpił także znakomity improwizujący harfista Michał Zator z Poznania.
Festiwal "Inspirowane Górami", a zarazem główne uroczystości jubileuszu 90-lecia nadania praw miejskich Zakopanemu rozpoczną się 18 października. Odbędzie się wtedy uroczysta Sesja Rady Miasta Zakopane o godz.12, a po niej, o godz.17 Koncert Aktorów Teatru im. St. I. Witkiewicza pt. „Warto żyć…” w Teatrze im. St. I. Witkiewicza. Z kolei 19 października o godz. 11 w Sanktuarium Najświętszej Rodziny zostanie odprawiona Msza Święta w intencji mieszkańców Zakopanego, z udziałem 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. W samo południe spotkamy się na Placu Niepodległości na pikniku z okazji 90-lecia praw miejskich Zakopanego i 30-lecia 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.
W piątek 20 października organizatorzy zapraszają na konferencję popularno-naukową „Inspirowane górami... Zakopane”, która rozpocznie się o godz. godz.10 w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego. Ponadto podczas Festiwalu będziemy mieli możliwość „posmakować” kina, obejrzeć wystawy, spotkać ludzi gór i autorów znakomitych książek, podziwiać modę turystyczną oraz powędrować w Tatry.
Festiwal zakończy koncert premierowy „Górom…”, w wykonaniu zespołu Trebunie – Tutki wraz z przyjaciółmi, który odbędzie się 22 października o godz.18.30 w Zakopiańskim Centrum Edukacji.
Redyk w Zakopanem. Baca z Polany Szymoszkowej zakończył sezo...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]