Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

„Koncert łączący romantyczną wirtuozerię z tym, co w polskiej muzyce XX wieku najpiękniejsze” – tak Sinfonietta Cracovia zapowiada koncert, który odbędzie się 28 lutego o godz. 19.30 w Filharmonii Krakowskiej.
W programie znajdą się dwa utwory polskich kompozytorów: Etiuda Karola Szymanowskiego w opracowaniu na orkiestrę smyczkową, którego dokonała Agnieszka Duczmal oraz Syfmonia na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz, w intrygujący sposób nawiązująca do muzycznych tradycji. Dopełnieniem programu będzie wirtuozerski, wczesnoromantyczny Podwójny koncert d-moll, napisany przez drugie (po Mozarcie) najsłynniejsze genialne dziecko Europy – czternastoletniego Felixa Mendelssohna-Bartoldy’ego.
W koncercie w solowych partiach wystąpi grecka pianistka Theodosia Ntokou, która mimo młodego wieku może szczycić się już entuzjastycznie przyjętymi występami oraz nagraniami (m. in. w duecie z Marthą Argerich). Towarzyszyć będzie jej skrzypaczka Sulamita Ślubowska (zdobywczyni m.in. I nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini”) oraz Sinfonietta Cracovia pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak, dyrektorki artystycznej orkiestry.
Chwalona przez BBC Music Magazine jako „dramatycznie opanowana”, „klasycznie świadoma”, „emocjonalnie elastyczna” i „odświeżająca”, Theodosia Ntokou ugruntowała swoją obecność na scenie muzyki klasycznej dzięki wspaniałym występom i interpretacjom. Na scenie Filharmonii partnerować greckiej pianistce będzie Sulamita Ślubowska, przedstawiająca się jako „skrzypaczka, solistka, kameralistka, a przede wszystkim – muzyk”, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie prof. Szymona Krzeszowca, w której obecnie pracuje jako wykładowczyni.
Zaś bohaterem kolejnej edycji cyklu „Gwiazdy z Sinfoniettą” – 11 marca, o godz. 18.00 - będzie Andreas Ottensamer: klarnecista, dyrektor artystyczny i dyrygent – artysta, który swoją wszechstronnością zachwyca publiczność oraz krytyków. Na scenie orkiestrze i dyrygentowi towarzyszyć będzie waltornista Paolo Mendes, w którego wykonaniu zabrzmi Mozartowski wirtuozerski koncert na róg. W programie oprócz klasycznej Serenady na smyczki pióra Antonína Dvořáka znajdzie się także II symfonia na orkiestrę smyczkową Arthura Honeggera, dwudziestowiecznego szwajcarskiego kompozytora.
Kolejne koncerty w ramach cyklu Gwiazdy z Sinfoniettą 11 maja (wystąpi znany już krakowskiej publiczności Lee Reynolds) oraz wybitnym waltornistą Benem Goldscheiderem – będzie to zwieńczenie sezonu Sinfonietty Cracovii pod batutą jej dyrektorki artystycznej i pierwszej dyrygentki Katarzyny Tomali-Jedynak.
- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II