Krużganki klasztoru franciszkanów w Krakowie są gotyckie, z cennymi XV-wiecznymi freskami. Mieszczą też m.in. unikatową galerię portretów biskupów krakowskich. Dotąd dostępu do większej ich części broni krata. To ma się zmienić. By krużganki otwarły się dla turystów, a także stały miejscem dla wystaw czy koncertów, potrzebna jest jednak kompleksowa renowacja. Klasztor oszacował koszt na ok. 2,8 mln zł, ma zagwarantowane dofinansowanie z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa w latach 2017-19 (wyniesie 85 proc. kosztów).
Wykonawcą prac w efekcie przetargu zostało konsorcjum, którego liderem jest firma budowlano-konserwatorska Jacentego Bielawskiego (ma ona już na koncie inne remonty w klasztorze i kościele franciszkanów).
- Zaczęło się od badań posadzki, ścian, są podejmowane pierwsze decyzje - mówił nam wczoraj po wizycie komisji konserwatorskiej w krużgankach o. Łukasz Brachaczek, ekonom klasztoru.
Trzeba m.in. sprawdzić, co jest przyczyną zawilgocenia ścian, ustalić rozwiązania. Bezwzględnie konieczny jest też remont kamiennej posadzki, która jest w fatalnym stanie, z betonowymi uzupełnieniami; w wielu miejscach można się wręcz na niej przewrócić.
Zostały wykonane odkrywki warstw podłogowych. Okazuje się, że trudno jest ustalić, jak wyglądały pierwotne posadzki. Również analiza archiwaliów (sprawdzano wzmianki historyczne itp.) nie daje odpowiedzi na to pytanie. W związku z tym nie ma możliwości odtwarzania którejś z historycznych posadzek. Wczoraj członkowie komisji konserwatorskiej podjęli więc decyzję o całkowicie nowej aranżacji. Stwierdzono też, że ze względów funkcjonalnych wskazane byłoby użycie porfiru. W istniejącej posadzce jest zresztą trochę takich czerwono-bordowych porfirowych płytek. Nowa posadzka będzie trwała i wygodna, płytki mają mieć wymiary nie większe niż 30 na 30 cm.
Przypomnijmy: mury krużganków klasztoru franciszkanów są XIV- i XV-wieczne. Pierwotnie krużganki miały cztery skrzydła, jednak północne, które przylegało do ściany kościoła, zostało zamienione na kaplicę Matki Boskiej Bolesnej. Z pozostałych trzech dostępne dla wszystkich jest dziś tylko wschodnie, które pozwala wejść do bazyliki od strony placu Wszystkich Świętych. Pozostałe dwa ramiona krużganków otwierane są sporadycznie, na wigilię dla samotnych i bezdomnych oraz pojedyncze koncerty czy prelekcje.
WIDEO: Jak zabezpieczyć się przed długami?
Autor: Dzień Dobry TVN, x-news
Follow https://twitter.com/dziennipolski