MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Soli w Wieliczce ma nowe władze. Wrócił ceniony fachowiec

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Trasa Turystyczna Kopalni Soli w Wieliczce (zdjęcie ilustracyjne)
Trasa Turystyczna Kopalni Soli w Wieliczce (zdjęcie ilustracyjne) fot. Anna Kaczmarz
Wybrano nowych szefów Kopalni Soli w Wieliczce. Prezesem solnej spółki został Marian Leśny, natomiast za sprawy ekonomiczne kopalni z ramienia jej zarządu będzie odpowiadał Łukasz Sadkiewicz. W pierwszym przypadku, to wielki powrót cenionego fachowca, związanego zawodowo z wielicką kopalnią od początku lat 90. XX wieku.

Prezesa zarządu kopalni oraz wiceprezesa (członka zarządu ds. ekonomicznych) Rada Nadzorcza spółki wybrała w drodze konkursów. Marian Leśny objął stanowisko 9 maja, a Łukasz Sadkiewicz - 20 maja.

Nowy prezes zarządu wielickiej kopalni Marian Leśny pochodzi z górniczej rodziny. Jest absolwentem krakowskiego AGH, a swoje pierwsze zawodowe kroki stawiał w Kopalni Węgla Kamiennego Powstańców Śląskich w Bytomiu. Potem nadzorował zaś budowę kopalni „Siedlec-Moszczenica”. Z Kopalnią Soli w Wieliczce związał się na stałe przed ponad 30 laty.

Od kwietnia do września 1992 roku Marian Leśny pełnił funkcję tymczasowego kierownika zakładu, walcząc z awarią wodną w kopalnianej poprzeczni Mina. Kolejno, jako zastępca dyrektora ds. handlowych, był w gronie architektów pomyślnej transformacji firmy: w czerwcu 1996 roku wielicka kopalnia zaprzestała przemysłowej eksploatacji złoża, skupiając uwagę na zabezpieczeniu zabytkowych wyrobisk oraz udostępnieniu ich zwiedzającym. W 1997 roku objął kierownictwo Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna, gdzie „łącząc górnicze doświadczenie z talentami biznesowymi, we współpracy z zespołem fachowców, stworzył spółkę, która wyniosła kopalnię do rangi najsłynniejszych turystycznych atrakcji regionu i Polski”. Marian Leśny pracował w „Trasie Turystycznej” przez ponad 20 lat. Z TT i kopalni odszedł w 2019 roku.

Łukasz Sadkiewicz (wieliczanin), członek zarządu ds. ekonomicznych Kopalni Soli, ukończył Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości w Krakowie oraz AGH w Krakowie (kierunek Finanse i Bankowość, Handel i Biznes Międzynarodowy, Europejska Integracja Gospodarcza), a także studia podyplomowe w zakresie Szacowania Nieruchomości i Administracji Europejskiej – Zarządzania Funduszami Unijnymi.

Ma wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze pozyskiwania i zarządzania funduszami europejskimi, działa w stowarzyszeniach wspierających rozwój przedsiębiorczości oraz lokalnej społeczności (m.in. LDG wielicka Wieś, LGD Powiatu Wielickiego). Był kierownikiem Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych w Urzędzie Miasta w Wieliczce. W latach 2010-2014 pełnił funkcję wiceburmistrza Wieliczki, a w latach 2014-2018 wielickiego wicestarosty. Szefował także – w latach 2008-2009 oraz 2018 – 2024 wielickiej spółce komunalnej „Solne Miasto”. Ma również duże doświadczenie samorządowe, jest radnym powiatu wielickiego od trzech kadencji.

Zmiany w Radzie Nadzorczej Kopalni Soli

Przypomnijmy. Z końcem marca 2024 Rada Nadzorcza Kopalni Soli w Wieliczce odwołała ze stanowiska władze spółki z nadania PiS - prezesa Pawła Nowaka oraz jego zastępcę Macieja Kowalcze. Krótko potem ogłoszono konkursy na oba stanowiska.

Wszystko wskazuje na to, że kolejne zmiany kadrowe w wielickiej kopalni są tylko kwestią czasu. Roszady personalne mają zostać przeprowadzone także w „spółkach córkach” wielickiej kopalni: Kopalni Soli Wieliczka „Wsparcie”, Kopalni Soli Wieliczka „Turystyka” i Kopalni Soli „Wieliczka” Mice&Health (prowadzącej kopalniane uzdrowisko), gdzie od 2016 roku, gdy PiS doszło do władzy, również dzielono często stanowiska według partyjnego klucza.

Polacy badają kosmos

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kopalnia Soli w Wieliczce ma nowe władze. Wrócił ceniony fachowiec - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska