https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Aleksandra Suława
Bartosz Pudełko
- Tym wpisem składamy hołd pracy poprzednich pokoleń - komentowała decyzję UNESCO Katarzyna Piotrowska z polskiej delegacji.

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO docenił m.in. doskonale zachowane wyrobiska kopalniane oraz niespotykany w skali światowej system wykorzystywania wody pogórniczej do celów spożywczych.

- To niezwykle rzadki przykład ludzkiego geniuszu i kreatywności – mówiła Turecka delegacja. - Dlatego uważamy, że kopalnia powinna zostać wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa. Wniosek poparły – co na tej sesji nie zdarza się często – wszyscy członkowie komitetu. - Goethe kiedyś napisał, że Tarnowskie Góry to rubieże, dzisiaj wiemy, że jesteśmy w centrum świata – komentował Zbigniew Pawlak, zastępca Burmistrza. - teraz będziemy świętować, a potem zabieramy się do pracy – dodaje burmistrz Tarnowskich Gór, Andrzej Czech.

W tej chwili w Tarnowskich Górach można zwiedzać 40 km podziemnych korytarzy, muzeum oraz Skansen Maszyn Parowych. W planach jest jednak otwarcie sieci wodociągowej Staszic oraz opracowanie ścieżek dydaktycznych, na których trasie będzie można zwiedzać naziemne obiekty kopalni.

Chociaż za wpisem na listę nie idą żadne pieniężne nagrody, miasto i gmina liczą nie tylko na napływ turystów, ale też preferencyjną pozycję w walce o dotacje.

Tarnowskie góry są 15 polskim obiektem na liście UNESCO. Ostatniego wpisu dokonano w 2013 kiedy to uznano wspólny polsko – ukraiński projekt, który w polskiej części dotyczył drewnianych cerkwi na Podkarpaciu i w Małopolsce.

Zobacz też: Niezwykły koncert zespołu Myslovitz. Zjechali 320 metrów pod ziemię i zagrali dla 10-letniej Nadii

Źródło: TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska