Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia w Bochni bliżej listy UNESCO

Małgorzata Więcek-Cebula
Dyrektor kopalni w Bochni, Krzysztof Zięba prezentuje wniosek, zwierający ministerialny podpis
Dyrektor kopalni w Bochni, Krzysztof Zięba prezentuje wniosek, zwierający ministerialny podpis Małgorzata Więcek-Cebula
To już niemal pewne - bocheńska Kopalnia Soli za dwa lata znajdzie się na liście UNESCO. Ma być dopisana do wielickiej, razem z tamtejszym zamkiem żupnym. Wniosek w tej sprawie, podpisany przez ministra kultury trafił już do Paryża, gdzie swoją siedzibę ma komitet UNESCO.

W tej chwili prestiżowa lista zabytków liczy około tysiąca różnego rodzaju obiektów, nic więc dziwnego, że każdy kolejny wpis jest bardzo dokładnie analizowany. - Wszystko co mogliśmy zrobić w Polsce w sprawie wpisania bocheńskiej żupy, zostało zrobione. Teraz przed nami dwa bardzo ważne etapy, przez które wniosek musi przejść. Pierwszy to dokładna analiza tego, co zostało napisane, drugi weryfikacja dokumentacji z rzeczywistością - wyjaśnia Andrzej Siwek, historyk sztuki, kierownik oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Krakowie.

Zobacz także: Bochnia: ojciec usłyszał zarzut zabójstwa syna

Decyzja w sprawie wpisu ma zapaść w 2013 roku. Przez dwa najbliższe lata dokumentacja będzie dokładnie analizowana. - Jestem dobrej myśli - przekonuje Andrzej Siwek. Podobnie nastawienie ma Krzysztof Zięba, dyrektor bocheńskiej kopalni. - Wniosek, który przygotowaliśmy nie może się nie podobać, jest dopracowany w najmniejszym szczególe. Nie ma w nim ani jednego przypadkowego zdania - podkreśla.

Pomysł, by Bochnia znalazła się na liście UNESCO narodził się w latach siedemdziesiątych. Starania nabrały tempa w 2000 roku, po tym jak żupa została uznana za pomnik historii. Działania zintensyfikowano w 2008 roku. Wtedy też powstał specjalny zespół, który pracował nad przygotowaniem wniosku. Konieczny był też dobry klimat - czyli przekonanie do tej inicjatywy wielu środowisk.

Ile Bochnia na wpisie może zyskać, niech zaświadczą dane. Wieliczkę znajdującą się na liście od 30 lat odwiedza ponad milion turystów rocznie, Bochnię - kilka razy mniej.

Bochnia jest starsza od Wieliczki

Bocheńska Kopalnia Soli jest starsza od wielickiej, która na liście UNESCO widnieje od ponad 30 lat. Potwierdza to choćby "Rocznik Kapitulny Krakowski" z 1251 roku, czy też analiza przeprowadzona przez historyków z Katedry Historii Polski do XV wieku UJ.

Na jej podstawie możemy stwierdzić, że górniczą eksploatację soli w Wieliczce zapoczątkowano dopiero w drugiej połowie XIII wieku, ściślej po 1251 roku, w którym odkryto sól kamienną w Bochni, ale przed rokiem 1290, kiedy to po raz pierwszy źródła wymieniają wielickie bałwany. Odkrycie soli w Bochni doprowadziło do założenia miasta. Dwa lata po informacji z 1251 roku sporządzono akt lokacyjny. Wieliczka jako miasto powstała zaś dopiero w 1290 roku.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: 2-latek pogryziony przez psa w Bukowinie Tatrzańskiej
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska