Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kora, Modrzejewska, Wyspiański, Szymborska na muralu w swojej dzielnicy

Malwina Koniecpolska
Mural przy ul. Mazowieckiej przypomina znanych mieszkańców dzielnicy
Mural przy ul. Mazowieckiej przypomina znanych mieszkańców dzielnicy AP
Na żywo nigdy się nie spotkali - przynajmniej nie w takim gronie, ale ich szlaki z pewnością się przecinały w różnych latach. Wokalistka Maanamu, Helena Modrzejewska, Wisława Szymborska i Stanisław Wyspiański kiedyś mieszkali na Krowodrzy, dziś można ich odnaleźć na muralu widniejącym na budynku u zbiegu ulic Mazowieckiej i Sienkiewicza.

Malunek zdobiący ścianę budynku przywołuje postaci związane z dzielnicą, a także charakterystyczne elementy architektury okolicy.

Niedaleko budynku ozdobionego muralem, przy ul. Sienkiewicza znajduje się dom rodzinny Olgi Jackowskiej - wokalistki Maanamu. To okolica jej dziecinnych zabaw. Ale i później Krowodrza była ważnym punktem na krakowskiej mapie Kory. Razem z Markiem Jackowskim przez wiele lat mieszkali w bloku przy ul. Kazimierza Wielkiego. To właśnie tam powstało wiele hitów Maanamu.

Także Wisława Szymborska polubiła dzielnicę. Jej pierwsze samodzielne mieszkanie, do którego przeprowadziła się z Domu Literatów mieściło się właśnie w Krowodrzy - przy ul. Królewskiej (wówczas noszącej nazwę 18. Stycznia), kolejne jej adresy to ul. Chocimska i Piastowska - oba w tej samej dzielnicy.

Helena Modrzejewska, słynna aktorka związana z Krakowem była właścicielką znajdującej się przy ul. Grottgera drewnianej willi Modrzejówki. Posiadłość została otoczona modrzewiowym parkiem i ogrodem, aktorka wraz z mężem wyposażali ją w meble, ale ostatecznie nie zamieszkali tu.

"Tu mieszka Stanisław Wyspiański i prosi, by go nie odwiedzać" - taką informację mogli przeczytać krakowianie na drzwiach pracowni artysty przy ul. Krowoderskiej 79. Pastelowe panoramy Krakowa widziane z tego punktu miasta do dziś zachwycają.

Na krowoderskim muralu nie mogło zabraknąć tradycji, z której słynęła dzielnica - szopkarstwa. Twórcą najbardziej dojrzałej architektonicznie formy był Michał Ezenekier – murarz i kaflarz z Krowodrzy. Stworzona przez niego szopka stanowi do dziś wzór. Na muralu znalazła się także postać samego szopkarza - pana z wąsem w meloniku

Na muralu nalazły się tu też charakterystyczne bryły Domu Śląskiego, budynku Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych przy placu Inwalidów czy siedziby Radia Kraków, rzeźby Bolesława Chromego, które można zobaczyć przed budynkiem Uniwersytetu Rolniczego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska