W 80 procentach przypadków zakażenia koronawirusem pacjenci łagodnie przechodzą chorobę
W 80 procentach przypadków zakażenia koronawirusem pacjenci łagodnie przechodzą chorobę lub jej objawy są co najwyżej średnio nasilone. Ale istnieją czynniki, które wpływają na to, że Covid-19 może przybrać postać o wiele groźniejszą oraz doprowadzić do śmierci.
- Największym czynnikiem ryzyka, że choroba może przebiegać ciężko, jest na pewno wiek. Więc im jesteśmy starsi, tym - niestety - można oczekiwać, że ta choroba będzie przebiegała ciężko - mówi prof. Aleksander Garlicki, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych i kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Tropikalnych UJ CM. - Największe zagrożenie jest w wieku senioralnym: wiek 60 czy 65 lat już znacznie podnosi ryzyko i ciężkiego przebiegu, i - co się z tym wiąże - niestety śmierci - podkreśla specjalista.
Koronawirus a choroby współistniejące
Większe ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 oraz śmierci z powodu koronawirusa oznaczają również choroby współistniejące. Jednoczesne występowanie u danej osoby dwóch lub więcej schorzeń - i zwykle są to choroby przewlekłe, długotrwałe - określane jest jako wielochorobowość. Na rozwój chorób współistniejących ma wpływ wiek, ale także przewlekłe zakażenia, stany zapalne, zaburzenia metaboliczne, podatność genetyczna.
Prof. Garlickiego poprosiliśmy o wymienienie chorób współistniejących, które stanowią czynnik ryzyka w przypadku Covid-19. Przede wszystkim wskazał na choroby układu sercowo-naczyniowego, dalej - cukrzycę, a także choroby układu oddechowego (jak np. choroba obturacyjna płuc). Jakie jeszcze choroby współistniejące sprawiają, że jesteśmy w grupie ryzyka? Przedstawiamy te choroby oraz inne najważniejsze czynniki ryzyka na kolejnych slajdach.
Koronawirus a odpowiednia dieta i ruch
Specjalista w dobie pandemii podkreśla, jak ważne jest przestrzeganie zasad dystansu fizycznego (co najmniej 1 m, a najlepiej 2 metry odległości), noszenie maseczek, ochrona oczu, mycie rąk - ale też zwraca uwagę na zalecenia, o których nie powinniśmy zapominać: dotyczące tzw. zdrowego trybu życia. - Między innymi do tego należy odpowiednia dieta i ruch, najlepiej na świeżym powietrzu. Nic tak nie działa dobroczynnie jak to, że się porządnie dotlenimy na spacerze - mówi prof. Aleksander Garlicki.
Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
FLESZ - Cała Polska w strefie żółtej
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
