Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Kontrole sanitarne na granicy w Tatrach to farsa. Nie kontroluje się tu 99 procent przejeżdżających aut!

red.
Kontrole sanitarne na granicy w Jurgowie (PL-SK) 11.03.2020
Kontrole sanitarne na granicy w Jurgowie (PL-SK) 11.03.2020 Tomasz Mateusiak
W środę o godzinie 16 na polsko–słowackiej granicy w Jurgowie (droga krajowa nr 49) rozpoczęły się kontrole w ramach kontroli sanitarnych, które mają wyłapać osoby wjeżdżające do naszego kraju, a będące nosicielem koronawirusa. Już po kilkunastu minutach ich trwania było jednak wiadomo, że są farsą. Przez półtorej godziny, podczas których policji, straży pożarnej i straży granicznej towarzyszył na granicy reporter „Krakowskiej” nie zbadano temperatury u ani jednego podróżnego!

Koronawirus: aktualizowany raport

Wszystko przez rozkazy jakie dostały wszystkie trzy wymienione wyżej służby mające służbę na granicy. Te mają bowiem zatrzymywać i badać busy i autobusy, w których podróżuje osiem i więcej osób. To oznacza, że w przepuszczono bez kontroli wszystkie samochody osobowe oraz mikrobusy, w których siedziało np. pięć, sześć lub siedem osób.

W tym ostatnich przypadkach policja co prawda zatrzymywała pojazdy ale ograniczała się tylko do policzenia jego pasażerów. Gdy okazywało się, że jedzie tam mniej niż osiem osób, były one puszczane dalej.

Koronawirus Małopolska. Są kontrole sanitarne na granicy pol...

Oficjalnie nikt z pracujących na miejscu mundurowych nie chciał tego komentować. Odsyłano nas do przełożonych i rzeczników prasowych.

W tym samym czasie na innym polsko–słowackim przejściu granicznym w Chyżnem również ruszyły kontrole i odbyła się kontrola drogowa.

- Kontrole dotyczą jedynie busów pasażerskich i autobusów wjeżdżających na teren Polski. Jest to uzasadnione tym, że w razie zaistnienia podejrzenia koronawirusa, czy już zachorowania na nowy typ wirusa, będzie łatwiej dotrzeć do pozostałych współpasażerów, czy też kierowców – mówiła Dorota Kądziołka, rzecznik komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Służby nie kontrolują samochodów osobowych, bo zakładają, że w takim przypadku osoby podróżujące jednym samochodem znają się wzajemnie i gdy pojawią się objawy, będą mogły wskazać inne osoby.

Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

  • wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • kaszel
  • duszności
  • problemy z oddychaniem

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Jak chronić się przed koronawirusem? Zobacz poradnik WHO

Jak chronić się przed koronawirusem [PORADNIK WHO]

Koronawirus: aktualizowany raport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska