FLESZ - Czterodniowy tydzień pracy w Niemczech?
O tym, że Kraków może trafić do strefy żółtej, nieoficjalnie mówiło się od kilku dni i takie informacje płynęły też z kręgów rządowych. Wskazuje na to rosnąca liczba zakażeń w województwie małopolskim i w samym Krakowie.
W ciągu ostatniej doby w Małopolsce odnotowano 140 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego w samym Krakowie 37. To więcej niż poprzedniej doby, gdy potwierdzono 134 nowe przypadki.
Od początku epidemii w Małopolsce potwierdzono 5838 osób, u których potwierdzono zakażenie, z czego 2212 zostało wyleczonych. Liczba tzw. aktywnych zakażeń przekracza trzy i pół tysiąca i wynosi obecnie dokładnie 3514. W Krakowie od początku epidemii mamy już 1070 stwierdzonych zachorowań, zmarły 22 osoby, a ozdrowieńców mamy 351. To wszystko oznacza, że Kraków zbliża się do granicy, po której wprowadza się strefę żółtą. Tą wyznacza liczba zachorowań na 10 tys. mieszkańców. Strefa żółta obowiązuje dla wskaźnika 6-12. W Krakowie wynosi on już 6,03.
Koronawirus w Małopolsce. Dwie kolejne osoby zmarły z powodu...
Podział Polski na strefy
Wraz z dalszym rozwojem pandemii koronawirusa w Polsce, resort zdrowia w sierpniu zdecydował o regionalizacji poziomu zagrożenia koronawirusem i zdecydował o wprowadzeniu stref zielonych, żółtych i czerwonych dla poszczególnych powiatów. Te pierwsze, to powiaty bezpieczne, gdzie liczba zakażeń jest niska i obowiązują tam ogólnopolskie, coraz łagodniejsze już obostrzenia.
Inaczej wygląda sytuacja w pozostałych strefach. "Czerwone" powiaty to te, w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców przekracza 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień publikacji. Z kolei powiaty w przedziale od 6 do 12 przypadków są oznaczane kolorem żółtym.
W strefie żółtej w weselach może brać udział maksymalnie 100 gości. W czerwonej obowiązuje zakaz imprez masowych. Liczba uczestników wesel ograniczona jest do 50. W komunikacji miejskiej dostępna jest tylko połowa miejsc siedzących. Zakazana jest organizacja targów i wydarzeń kulturalnych. Zamknięte są sanatoria, a wydarzenia sportowe odbywają się bez kibiców. Siłownie i kina pozostają otwarte z zachowaniem dodatkowych środków bezpieczeństwa.
W strefie czerwonej obowiązuje nakaz noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej, także na ulicach czy w parkach. W żółtej maseczki nosi się tak, jak teraz, czyli m.in. w środkach publicznego transportu zbiorowego, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej, w obiektach handlowych lub usługowych, czy w trakcie sprawowania kultu religijnego.
Aktualne podział na strefy
Strefa czerwona (powiaty):
- nowosądecki
- Nowy Sącz
- rybnicki
- wodzisławski
- Ruda Śląska
- ostrzeszowski
- Jastrzębie Zdrój
- wieluński
- Rybnik
Strefa żółta (powiaty):
- pszczyński
- wieruszowski
- raciborski
- Żory
- limanowski
- grajewski
- cieszyński
- Biała Podlaska
- nowotarski
Lista ostrzegawcza
Oprócz tego Ministerstwo Zdrowia przygotowało listę powiatów, które mogą wkrótce znaleźć się w strefie żółtej. Są to powiaty:
- tatrzański
- kępiński
- bialski
- zwoleński
- słubicki
- Nie uwierzycie, co kierowcy robią za kółkiem! [zdjęcia]
- Plaża jak nad morzem! Tłumy na nowym kąpielisku w Małopolsce
- Przedpremiera nowego katalogu IKEA 2021. Czym zaskoczy?
- Prywatny inwestor chce wybudować w Krakowie pięć linii metra
- Trasa Łagiewnicka: Trwa budowa tuneli [ZDJĘCIA]
- Kraków. Co z tą przebudową Krakowskiej jest nie tak?
