FLESZ - Długi COVID-19. Lista objawów
"Nie warto zwlekać - przyjęcie szczepionki jest obecnie jedną z najważniejszych zasad profilaktyki w dobie pandemii" - czytamy na rządowej stronie internetowej poświęconej szczepieniom przeciw COVID-19. Jak podano w czwartek, od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień, czyli od 27 grudnia 2020 r. do 17 marca 2021 r., we wszystkich punktach w Polsce szczepionkę podano w sumie ponad 4 mln 600 tys. razy. Ponad 3 mln pacjentów otrzymało jedną dawkę preparatu.
Seniorzy, którzy w programie mają zapewnione pierwszeństwo, zostali podzieleni na poszczególne grupy wiekowe. Każdej z nich są przydzielone odrębne terminy rejestracji. Od 18 do 20 marca 2021 r. na szczepienia przeciw COVID-19 mogą rejestrować się osoby, które urodziły się w latach 1952-1954.
Od rana nie odnotowaliśmy żadnych problemów, jeśli chodzi o zapisy. Można od razu dodzwonić się na infolinię i zapisać się na określony termin
- poinformował w czwartek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.
18-20 marca to czas na zapisy wskazany w harmonogramie dla osób w wieku 67-69 lat. Jeśli osoba w takim wieku nie skorzystasz z tego terminu zapisów, będzie mogła zarejestrować się później. Odpowiedzialni za Narodowy Program Szczepień przekonują jednak, że nie warto zwlekać, bowiem to właśnie szczepionka daje nadzieję na powrót do normalności, a szanse na niego będą tym większe, im więcej osób przyjmie preparat.
Jak się zarejestrować na szczepienie?
Zarejestrować się na szczepienie można na kilka sposobów:
* Dzwoniąc na specjalną - całodobową i bezpłatną - infolinię 989
Do rejestracji potrzebny będzie numer PESEL seniora. Można także podać numer telefonu komórkowego. Podczas rejestracji wybiera się dla siebie dogodny termin i miejsce szczepienia. Jeśli poda się numer telefonu komórkowego, po umówieniu wizyty otrzyma się SMS-a z potwierdzeniem. Na infolinię może zadzwonić sam senior, który chce się zaszczepić, ale też może seniora zgłosić osoba bliska z rodziny.
* Online na pacjent.gov.pl
By móc skorzystać z tej możliwości, trzeba mieć założony profil zaufany. Po otwarciu strony pacjent.gov.pl chcący się zapisać na szczepienie znajdzie komunikat o możliwości skorzystania z e-Rejestracji. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko adresu chcącego się zaszczepić seniora. Jeżeli propozycje nie będą mu odpowiadały, może wybrać datę i konkretny punkt szczepień za pomocą dostępnej wyszukiwarki. Zaraz po dokonaniu rezerwacji senior otrzyma powiadomienie SMS.
* Wysyłając SMS
Na numer: 880 333 333 należy wysłać wiadomość o treści: SzczepimySie. System przyśle wtedy prośbę o podanie numeru PESEL oraz kodu pocztowego właściwego dla adresu zapisującej się osoby. Senior otrzyma propozycję terminu w konkretnym punkcie szczepień, blisko miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dla niego dogodny, będzie mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem senior otrzyma SMS przypominający o terminie i miejscu wizyty.
Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, system zachowa numer telefonu. Gdy pojawi się możliwość zaszczepienia, zgłaszający się otrzyma informację.
* Bezpośrednio w wybranym punkcie szczepień
Ostatni dostępny sposób rejestracji to zapisanie się poprzez kontakt z wybranym punktem szczepień. Warto umówić się telefonicznie. Numery do punktów szczepień dostępne są m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie. W przypadku tej opcji seniorów jednak przestrzega się: osobista wizyta w punkcie szczepień wiąże się niekiedy z koniecznością stania w kolejkach, a więc jest narażaniem się na ryzyko zakażenia. Jeśli się nie musi wychodzić - powinno się zostać w domu i zapisać zdalnie.
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Celebryci pokochali śluby w górach! Zobaczcie kto i gdzie się żenił
- Budowa nowego odcinka S7 na północ od Krakowa. Koniec prac coraz bliżej
- Pseudografficiarze niszczą Kraków. Czy to również efekt pandemii? [ZDJĘCIA]
