FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
W sobotę i niedzielę miały się odbyć dwa kolejne Pikniki Krakowskie - w parku Krakowskim i Dębnickim. Na wydarzenie zapraszali prezydent Jacek Majchrowski oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe i Zarząd Zieleni Miejskiej. Imprezy jednak się nie odbędą.
"W związku z dużą ilością zachorowań na koronawirusa w Krakowie postanowiliśmy odwołać zaplanowane na ten tydzień Pikniki Krakowskie. Liczymy na Wasze zrozumienie i mamy nadzieję, że sytuacja pozwoli nam spotkać się za tydzień na ostatnich w tym roku Piknikach Krakowskich w Parku Decjusza i Parku Bednarskiego" - czytamy w oświadczeniu organizatorów.
Jak informuje WSSE w Krakowie ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 193 osób w Małopolsce, z czego 43 osoby w Krakowie i aż 50 w Nowym Sączy. W kraju potwierdzono 900 kolejnych zachorowań.
Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 6338 osób, a w Krakowie 1169.
Strefę żółtą w danym powiecie wprowadza się, gdy liczba nowych zachorowań przekracza 6 na 10 tys. mieszkańców. Dla strefy czerwonej jest to ponad 12 zachorowań na 10 tys. mieszkańców. Kraków przekroczył już wskaźnik 6 zachorowań. Dlaczego zatem nie jest jeszcze w strefie żółtej?
- Wskaźnik 14-dniowy w Krakowie wynosi 6,25 nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców, a w powiecie limanowskim 9,73 nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców. Jednak w obu powiatach wskaźnik 3-dniowy nie przekracza 1, stąd oba powiaty uniknęły zakwalifikowania do strefy żółtej - tłumaczy Jarosław Rybarczyk z ministerstwa zdrowia.
Resort zdrowia podkreśla od początku, że wskaźnik z trzech dni jest zawsze wskaźnikiem korygującym. Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym tygodniu z powiatem tatrzańskim, który dopiero teraz trafił do strefy żółtej.
Obostrzenia w strefie żółtej i czerwonej
Aktualnie, dla całego kraju, obowiązują takie obostrzenia jak nakaz trzymania dystansu 1,5 metra między ludźmi w przestrzeni publicznej, a w razie jego braku nakaz noszenia maseczek. Maseczki trzeba nosić m.in. w pojazdach komunikacji miejskiej czy w sklepach i restauracjach. Obowiązuje limit osób na imprezach sportowych i kulturalnych (50 proc.), czy weselach - do 150 osób.
Strefa żółta wprowadza surowsze limity osób na różnych wydarzeniach - np. 25 proc. na imprezach sportowych i kulturalnych, 100 na weselu. O wiele większe obostrzenia pojawiają się w strefie czerwonej. Zakazana jest w nich organizacja imprez kulturalnych, kongresów i targów, nie mogą działać wesołe miasteczka, zamknięte są sanatoria i uzdrowiska, a imprezy sportowe odbywają się bez udziału publiczności.
W czerwonych powiatach maseczki trzeba już nosić wszędzie w przestrzeni publicznej, w tym także na ulicach. W transporcie publicznym zajętych może być tylko 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc stojących i siedzących. Także w kościołach w nabożeństwach może brać udział do 50 proc. osób dla obłożenia danego obiektu. W weselach i innych imprezach rodzinnych może brać udział do 50 osób.
Bagry. Nowa piękna plaża i kąpielisko w Krakowie pełne słoń...
- Oto najdziwniejsze nazwy polskich wsi. W niektóre aż trudno uwierzyć
- Plaża jak nad morzem! Tłumy na nowym kąpielisku w Małopolsce
- Przedpremiera nowego katalogu IKEA 2021. Czym zaskoczy?
- Prywatny inwestor chce wybudować w Krakowie pięć linii metra
- Trasa Łagiewnicka: Trwa budowa tuneli [ZDJĘCIA]
- Kraków. Co z tą przebudową Krakowskiej jest nie tak?
