FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Zaczyna brakować miejsc
Na dramatyczną sytuację w związku z brakująca liczbą miejsc w szpitalach w województwie zwracają uwagę kolejni medycy. Lekarze ze szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie mówią wprost, że niektóre oddziały są przepełnione.
- Nie jestem w stanie przyjmować kolejnych pacjentów. Nie mam możliwości przenieść pacjentów chorych na COVID-19 do innego szpitala. W naszym szpitalu miejsca covidowe się skończyły – apelował na antenie TVN 24 Łukasz Litwa, kierownik SOR z „Żeromskiego”.
Dodawał, że w jego opinii w Małopolsce mamy aktualnie do czynienia z sytuacją, jaka miała miejsce we włoskiej Lombardii.
- Zamiana tylko z nazwy jednego łóżka, które do tej pory było internistyczne czy chirurgiczne na łóżko "covidowe" nie spowoduje, że tych łóżek będzie więcej w szpitalu - kwituje Litwa.
W niedzielę na 1452 łóżka szpitalne dla chorych na COVID w Małopolsce zajętych było blisko 1200. Jeśli chodzi o liczbę respiratorów w całym województwie zajętych było 114 z przygotowanych 135 miejsc do intensywnej terapii. W poniedziałek do godz. 18 na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego nie podano aktualnych danych dotyczących liczby wolnych łóżek i respiratorów w województwie.
Szpital polowy w EXPO Kraków?
W związku z rosnącą liczbą zakażeń na wczorajszej konferencji prasowej minister zdrowia zapowiedział, że w każdym mieście wojewódzkim powstanie tzw. szpital tymczasowy.
Pierwszy z nich tworzony jest już w Warszawie na Stadionie Narodowym. Chorzy mają zacząć być w nim przyjmowani jeszcze pod koniec tego tygodnia.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że w Krakowie szpital polowy miałby się znajdować w hali EXPO przy ul. Galicyjskiej.
- Idea szpitali tymczasowych opiera się na wykorzystaniu miejsc o największym potencjale - pozwalającym w stosunkowo krótkim czasie uruchomić możliwie największą liczbę miejsc dla pacjentów z COVID-19. Pod tym kątem prowadzone są analizy i to jest główne kryterium wyznaczenia takiego obiektu – informuje biuro prasowe wojewody małopolskiego. Dodaje, że na ten moment jest za wcześnie jest, by wymieniać konkretne, wstępne propozycje lokalizacji.
Jak udało nam się wczoraj dowiedzieć, w EXPO Kraków odbył się sztab kryzysowy z udziałem wojewody małopolskiego oraz marszałka województwa.
Tymczasem prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaproponował, aby pacjentów z koronawirusem zacząć przyjmować w byłych budynkach Szpitala Uniwersyteckiego przy ulicy Kopernika. Chodzi o oddział czerwonej chirurgii.
- W tych budynkach jest gotowa cała infrastruktura, która może zostać wykorzystana do leczenia chorych. Z szacunków wynika, że mogłoby być tam leczonych od 70 do nawet 100 pacjentów z koronawirusem. Nie wykluczamy jednak, że miejsc mogłoby powstać jeszcze więcej. Poinformowaliśmy o tym wojewodę - mówi Dariusz Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krakowa.
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
