- Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie? Zobacz mapy
- Koronawirus w Polsce. Gdzie stwierdzono zachorowania?
- Jak przeżyć domową kwarantannę, żeby nie zwariować? [MEMY]
- Tego Krakowa już nie ma. Zobacz prawdziwe skarby [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
Najwięcej zakażonych, bo aż 151 osób pochodzi z Krakowa. Z kolei najmniej z powiatu chrzanowskiego, gdzie zachorowała tylko jeden osoba. Wiadomo, że najmłodsza zakażona osoba ma 8 miesięcy, a najstarsza 91 lat. Jak podaje biuro prasowe wojewody spora część chorych u których potwierdzono zakażenie, czuje się na tyle dobrze, że pozostaje w izolacji domowej. Pozostali hospitalizowani są w Szpitalu Uniwersyteckim oraz szpitalu S. Żeromskiego w Krakowie.
Niestety, w regionie wzrosła również liczba osób, które zmarły z powodu COVID-19. W poniedziałek poinformowano o śmierci 64-letniej mieszkanki powiatu limanowskiego, która była hospitalizowana w SU w Krakowie. Kobieta miała inne choroby współistniejące. W sumie walkę z wirusem w regionie przegrało 13 osób.
Za mało testów
Zdaniem lekarzy postawą w skutecznej walce z koronawirusem jest zwiększenie liczby przeprowadzanych testów. Tych w Małopolsce robi się wciąż stosunkowo niewiele. W ciągu ostatnich trzech dni w całym województwie w sumie wykonano 906 badań w kierunku obecności SARS-CoV-2. To bardzo mało zważywszy na to, że w regionie jest już sześć laboratoriów, które zajmują się diagnostyką pod kątem koronawirusa. Dodatkowo przepustowość tylko jednego z nich, które znajduje się w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie pozwala na wykonanie w ciągu doby aż 1400 badań. Zapytaliśmy, więc sanepid dlaczego nie wykorzystuje w pełni diagnostycznego potencjału laboratoriów. Niestety nie uzyskaliśmy odpowiedzi na żadne z zadanych pytań.
Wątpliwości pojawiają się również w kwestii pobierania wymazów do badań od osób przebywających w kwarantannie. Od 3 kwietnia zgodnie z decyzją wojewody mieli się tym zajmować żołnierze z Wojska Obrony Terytorialnej oraz 6. Brygady Powietrznodesantowej. Po kilku dniach o pomoc w tym zakresie ponownie poproszono jednak Małopolską Kolumnę Transportu Sanitarnego, której wcześniej wypowiedziano umowę. Dlaczego? Nie wiadomo. Na to pytanie zarówno sanepid jak i wojewoda małopolski również nie udziela odpowiedzi.
- Poproszono nas o to byśmy od zeszłego tygodnia ponownie zajęli się pobieraniem próbek. W rozmowy włączył się również marszałek. Dzisiaj ma zostać podpisana umowa. Na jak długo na razie nie wiem. Nie wiem też co było przyczyną nieprzedłużenia poprzedniej umowy - wyjaśnia Mieczysław Kras, prezes Małopolskiej Kolumny Transportu Sanitarnego.
Aktualnie na terenie Małopolski kwarantanną objętych jest 12755 osób. Dziennie pobieranych jest około 60 wymazów.
FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
