Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół w dobie koronawirusa. Codziennie o 21:37 błogosławieństwo z wieży sanktuarium św. Jana Pawła II

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak wyglądało błogosławieństwo w poniedziałek wieczór
Tak wyglądało błogosławieństwo w poniedziałek wieczór Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie
Księża posługujący w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II na Białych Morzach będą codziennie błogosławić Najświętszym Sakramentem Kraków, naszą archidiecezję i całą Polskę z wieży widokowej tego sanktuarium. Zostały też na niej umieszczone relikwie św. Jana Pawła II i pozostają tam 24 godziny na dobę.

FLESZ - Jak bronić się przed koronawirusem? To musisz wiedzieć

od 16 lat

Po raz pierwszy błogosławieństwo popłynęło z wieży sanktuarium św. Jana Pawła II już w poniedziałek wieczór. Najświętszy Sakrament został zawieziony na najwyższe piętro wieży widokowej, a stamtąd odbyło się błogosławieństwo na cztery strony świata.

Plac Mariacki w niedzielę wieczorem

Koronawirus w Krakowie. Hejnaliści grają, słuchaczy brak. Ta...

Jak informuje sanktuarium, teraz codziennie o godz. 21.37 (to oczywiście godzina śmierci papieża Polaka) z tego miejsca jeden z kapłanów posługujących w świątyni będzie błogosławił Najświętszym Sakramentem.

Równocześnie rozpoczęto akcję #poznajSanktuarium #mimodrzwizamkniętych, dzięki której duszpasterze umożliwią poznanie świątyni na Białych Morzach bez wychodzenia z domów. Każdego dnia o godz. 21.37 na Facebooku będą prezentować film opowiadający o poszczególnych miejscach, kaplicach, mozaikach sanktuarium.

– Tłumaczyć będziemy ich symbolikę i znaczenie, tak byście mogli jak najlepiej poznać miejsce dedykowane św. Janowi Pawłowi II – zapowiadają kapłani.

Relikwiarz z kroplą krwi świętego na materiale, który trafił na szczyt wieży, to ten sam, który zabierają ze sobą księża sanktuarium, gdy wyjeżdżają na rekolekcje lub na misje. Nie jest jedynym w sanktuarium. Przy kolejnym relikwiarzu, z fiolką z płynną krwią, pozostającym w głównym kościele, po każdej mszy św. odprawiane jest nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II.

- W nocy, jak się robi ciemno, ta przestrzeń widokowa wieży, gdzie znajdują się relikwie, jest oświetlona. Chcieliśmy wydobyć w ten sposób symbolikę latarni morskiej – jako że jesteśmy na Białych Morzach, a latarnia dla żeglarza zawsze jest punktem odniesienia i nadziei powrotu do domu – tłumaczy ks. Sebastian Kowalczyk z Sanktuarium Jana Pawła II.

Wieża jest teraz zamknięta, niedostępna dla odwiedzających, pilnuje jej ochrona. Do odwołania zostaną w niej relikwie papieża Polaka oraz będzie się odbywało wieczorne błogosławieństwo z wysokości ok. 50 m ponad terenem.

- Jeżeli chodzi o błogosławieństwo z wieży, to jest to odwołanie się do najważniejszych i najmocniejszych wartości i sił, czyli do samego Pana Boga, aby nas ochronić przed skutkami wirusa – chorobą i śmiercią, ale też by duchowy aspekt nie był zaniedbany – wyjaśnia ks. Sebastian Kowalczyk, duszpasterz sanktuarium na Białych Morzach. - A jeżeli chodzi o sens wystawienia relikwii na tę wysokość, nad Kraków, nad diecezję i Polskę, to jest to odwołanie do słów kardynała Ratzingera, który odprawiał pogrzeb Jana Pawła II. Mówił wtedy, że możemy być pewni, że nasz ukochany papież stoi teraz w oknie domu Ojca, patrzy na nas i nam błogosławi. W mieście i diecezji Karola Wojtyły, Jana Pawła II musimy jego wstawiennictwa przyzywać.

Kościół krakowski wobec pandemii

Krakowskie kościoły szybko dostosowały się do sytuacji, w której zalecane jest przede wszystkim pozostanie w domach. Odwoływane są rekolekcje, spotkania modlitewne planowane na najbliższe tygodnie, możliwość udziału w mszach św. jest ograniczona – ale nie w internecie. Duszpasterze proponują, by uczestniczyć w mszach i nabożeństwach transmitowanych w sieci. Przykładowo na stronie internetowej parafii św. Jana Kantego w Bronowicach Małych dzięki kliknięciu można przenieść się na serwis YouTube, by uczestniczyć w transmitowanych z tego kościoła: mszy niedzielnej o godz. 12, różańcu o godz. 20.30, Drodze Krzyżowej w piątek o 18 i Gorzkich Żalach w niedzielę o 17.45. Wiele kościołów transmisje zorganizowało po raz pierwszy, nie miały one dotąd takich doświadczeń.

W Wielkim Poście w stolicy Małopolski odbywa się pielgrzymowanie szlakiem tzw. kościołów stacyjnych. Kuria zapraszała codziennie do uczestnictwa w mszy św. w kolejnej z tych świątyń. Od tego tygodnia – jak czytamy na profilu Archidiecezji Krakowskiej na Facebooku - „w związku z obowiązującym w naszym kraju stanem zagrożenia epidemicznego oraz w trosce o bezpieczeństwo i dobro wspólne” - to pielgrzymowanie odbywa się online. Wierni są zapraszani do włączania się w codzienną modlitwę poprzez transmisje, które są udostępniane na FB, w wydarzeniu „Online - W drodze do Wielkanocy - Kościoły Stacyjne 2020”.

We wtorek na profilu Archidiecezji na FB zaplanowano też np. o godz. 20.30 łączenie się poprzez transmisję online z kaplicą biskupów krakowskich przy Franciszkańskiej 3. To zaproszenie do wspólnej modlitwy na różańcu w intencji "chorych na koronawirusa, zmarłych, pracowników służby medycznej oraz we wszystkich naszych intencjach".

Jak będzie wyglądać Wielkanoc?

W Krakowie już odwołany został Emaus – odpust w wielkanocny poniedziałek na Salwatorze, którego tradycja wywodzi się ze średniowiecza, a w Lipnicy Murowanej po raz pierwszy od ponad 60 lat nie odbędzie się konkurs palm wielkanocnych. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądała Niedziela Palmowa i Wielkanoc w Kościele. Dekret metropolity krakowskiego w sprawie zaleceń na czas zagrożenia epidemiologicznego, mówiący m.in. o dyspensie od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy oraz o określonych ograniczeniach, obowiązuje do 29 marca.

- Jeśli będzie sygnał ze strony rządu, że nie ma szans, żeby święta mogły wyglądać inaczej, wtedy na pewno zostaną wydane stosowne zalecenia, np. też co do poświęceń pokarmów – mówi nam ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik prasowy krakowskiej kurii. - Na razie nie ma żadnych konkretnych wskazań, ale księża myślą nad rozwiązaniami. Nie jest możliwe poświęcenie pokarmów on-line, przez internet, musi być kontakt, ksiądz musi widzieć poświęcaną rzecz. Ale wystarczy pobłogosławienie pokarmów, bez pokropienia. Dlatego można sobie np. wyobrazić, że księża będą chodzić lub jeździć po osiedlach, by błogosławić, a ludzie staną z pokarmami w oknach domów.

Pojawiają się w obecnej sytuacji pytania, co z Ekstremalną Drogą Krzyżową. Jej uczestnicy co roku idą od kilkudziesięciu do ponad 100 kilometrów nocą, w milczeniu i samotności. Pomysłodawca EDK ks. Jacek WIOSNA Stryczek napisał w poniedziałek na stronie EDK na Facebooku: „Mam nadzieję, że wszyscy rozumieją, że w obecnym czasie, EDK to przede wszystkim droga duchowej pracy nad sobą. Od Środy Popielcowej trwają rekolekcje na FB. Zostały przygotowane rozważania dotyczące Drogi Przebaczenia. Na tym etapie nie mówimy o żadnych propozycjach terminów nocnej wędrówki. Zachęcamy natomiast do tego, aby LUDZIE EDK wzięli na siebie duchową odpowiedzialność za modlitwę o uwolnienie świata od pandemii”.

- Ze swojej strony na pewno bym dzisiaj zachęcał, by każdy Drogę Krzyżową przeżył raczej w domu, samotnie czy rodzinnie. Starajmy się zachować zasady, o których zachowanie byliśmy proszeni. Nigdy się nie przewidzi, ile osób będzie na trasie, którą pójdziemy. Odradzałbym pielgrzymowanie w tych dniach górskimi szlakami czy przez miasta, szczególnie że to w nocy, nie widzimy wszystkiego, nie mamy też jak dokładnie przemyć rąk, więc jest ryzyko – mówi nam pytany o tegoroczną EDK ks. Łukasz Michalczewski.

Koronawirus: aktualizowany raport

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska