Dziś w budynku więzienia istnieje muzeum. W XVIII wieku został on odebrany karmelitom bosym przez władze zaborcze. W 1945 r. gmach przejęło komunistyczne Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, a cele zaczęto zapełniać żołnierzami Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.
Rozłam nadszedł 18 sierpnia 1946 r., kiedy to żołnierze 6. Kompanii Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” uwolnili 62 osoby, głównie więźniów politycznych. Najazd odbył się z użyciem skradzionej ciężarówki, w ruch poszły sfałszowane dokumenty, pozwalające na przekroczenie murów więziennych. Część ze strażników, w tym Irena Odrzywołek, współpracowała z podziemiem, dlatego w środku czekali już na nich uzbrojeni więźniowie. Ciężarówka z trzydziestoma osadzonymi wyruszyła w kierunku Miechowa.
Za pomoc w uwolnieniu więźniów i współpracę z podziemiem, Irena Odrzywołek została 3 grudnia 1946 r. skazana przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach na śmierć. Stracono ją 17 grudnia w więzieniu przy ul. Mikołowskiej w Katowicach.
W programie uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na murze obok wejścia do Muzeum Archeologicznego przy ul. Poselskiej 3 w Krakowie. Odbył się także apel pamięci, salwa honorowa i wygłoszono przemówienia. Dr Michał Wenklar (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN) opowiedział uczestnikom, jak dokładnie przebiegała akcja odbicia więżniów.
Na uroczystości obecny był Świadek Historii, 95-letni por. Wacław Szacoń „Czarny”, żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej.
Współorganizatorami uroczystości byli: Oddział IPN w Krakowie, Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Małopolski i Muzeum Archeologiczne w Krakowie
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- Oto najbogatsze i najbiedniejsze gminy Małopolski. Jedna zwraca szczególną uwagę!
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Pod Krakowem dobiega końca budowa... hinduskiej świątyni
- 15 objawów, które świadczą o tym, że możesz być zakażony nowym subwariantem Omikronu
