- Port regionalny Kraków–Balice osiąga rekordowy wynik 10 milionów pasażerów. Jest to pierwszy regionalny port lotniczy w Polsce, który przekracza magiczną barierę 10 mln osób obsłużonych w jednym roku - powiedział szef resortu infrastruktury.
Jak zaznaczył, do końca tego roku liczba ta wzrośnie jeszcze do poziomu 11 mln osób. - Lotnisko Kraków Airport – wskazał Klimczak – jest największym regionalnym portem lotniczym w Polsce.
- Bardzo się cieszę z tych wyników, ponieważ to świadczy o dynamice rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce, tym bardziej, że nie tylko Kraków-Balice osiąga rekordowe wyniki - zauważył minister infrastruktury.
Według niego rozwój stołecznego Okęcia i wszystkich lotnisk regionalnych jest szczególnie ważny, aby wygenerować zainteresowanie podróżami lotniczymi i ruch pasażerski w zakończenia budowy i oddania do użytkowania w 2032 roku Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).
- Mamy pomysł na każdy polski port lotniczy, oprócz Okęcia, także 14 polskich regionalnych portów lotniczych będzie się rozwijało - deklarował Klimczak.
Według niego rozwój lotniska Kraków Airport generuje nowe wyzwania i potrzeby inwestycyjne, na które przygotowano ponad 3 mld zł. Dotyczy to zarówno samego lotniska, jak i infrastruktury drogowej i kolejowej prowadzącej do niego.
Prezes Polskich Portów Lotniczych Andrzej Ilków, które są większościowym udziałowcem spółki Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice zadeklarował w sobotę, że największy udziałowiec będzie wspomagał spółkę w realizacji zaplanowanych wyzwań inwestycyjnych.
- Znamy te wyzwania, podpisujemy się pod nimi i wspólnie będziemy je realizować - zadeklarował.
Wracał z żoną z podróży poślubnej
Jak przypomniał podczas sobotniej uroczystości prezes Kraków Airport Łukasz Strutyński „historia zatoczyła pewne koło w roku jubileuszowym”, ponieważ pierwszy pasażer krakowskiego lotniska przyleciał w lutym 1964 roku z Warszawy samolotem PLL LOT i podobnie stało się w przypadku 10 milionowego pasażera w 2024 roku. Okazał się nim pan Mateusz, który przez Warszawę wracał z żoną z podróży poślubnej z Tokio. Otrzymał on specjalny certyfikat i okolicznościowy upominek.
- To dla nas wyjątkowy moment i rok – to najlepszy rok w historii portu lotniczego. To zarówno świetny rok, jak i rok rozpoczynający wielkie wyzwania - zauważył Strutyński.
Jak zapowiedział, na kolejne sześć lat zaplanowano kompleksową rozbudowę portu, na którą złoży się program inwestycyjny zawierający 20 zadań na kwotę przekraczającą 3 mld zł.
- To wielkie wyzwanie i wieloletni proces – jesteśmy gotowi mu sprostać - zadeklarował prezes lotniska.
Według niego dwa najważniejsze zadania to rozbudowa obecnego terminalu pasażerskiego, który był planowany na 8 mln pasażerów, a obecnie obsługuje już 11 mln osób w skali roku, a także budowa nowej drogi startowej dla samolotów. W planach jest także m.in. budowa nowej siedziby spółki zarządzającej lotniskiem.
Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsługiwanych pasażerów i największym portem regionalnym. W obowiązującym obecnie zimowym rozkładzie lotów posiada 128 połączeń do 31 krajów, oferowanych przez 24 linie lotnicze.
- Tak wyglądał Kraków ponad 100 lat temu z lotu ptaka. Wielu z tych miejsc już nie ma!
- Najmodniejsze świąteczne wianki na drzwi z okazji Bożego Narodzenia 2024
- Tak świętowano andrzejki w PRL. Wróżby, wosk i śpiew. Zobacz archiwalne zdjęcia
- MOJE MIEJSCE W KRAKOWIE. Andrzej Sikorowski: Od lat bywam tu prawie codziennie
Jesienny Park Tetmajera w Krakowie
