MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Aleja 29 Listopada to koszmar dla pieszych. Ludzie meandrują próbując się przedostać przez plac budowy

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ruchliwej arterii trwa od listopada 2023 roku. I nie wygląda jakby szybko miała się zakończyć. Największy problem mają piesi.
Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ruchliwej arterii trwa od listopada 2023 roku. I nie wygląda jakby szybko miała się zakończyć. Największy problem mają piesi. Andrzej Banaś
Postępuje budowa ścieżki rowerowej na al. 29 Listopada. W miejscu gdzie ku oburzeniu mieszkańców wycięto piękne drzewa pojawiły się rozkopy, rowy, hałdy ziemi, barierki. Mimo to mieszkańcy z pobliskiego osiedla muszą tędy przejść, by wydostać się do Opolskiej, na drugą stronę, czy do przystanku autobusowego. Na zdjęciach zobaczycie jak sobie muszą radzić...

Od 6 listopada 2023 r. trwają roboty związane z budową ścieżki rowerowej na al. 29 Listopada, od ul. Żelaznej do ul. Woronicza – strona wschodnia.

W pierwszym etapie prac zajęty został chodnik na odcinku od przystanku autobusowego Cmentarz Rakowicki Zachód 03 do skrzyżowania z ul. Prandoty (obie strony skrzyżowania) oraz na wysokości budynku nr 39A. Piesi wraz z rowerzystami skierowani zostali na drugą stronę ulicy. W rejonie prowadzonych prac, dla pieszych wyznaczono wtedy specjalne korytarze umożliwiające przejście przez teren prac (w rejonie stacji paliw) oraz dojście do przejścia przez al. 29 Listopada oraz ul. Prandoty. To też tam powstała ścieżka biegnąca przez... przystanek.

W marcu wykonawca prac przystąpił do prac na fragmencie od ul. Sadowej do ul. Lublańskiej. Podczas tego etapu zamknięty został wlot ul. Sadowej (objazd ul. Wileńską). Dodatkowo wyłączony z ruchu został pas służący do jazdy na wprost z ul. Lublańskiej w ul. Opolską. Pas środkowy służący dotychczas do skrętu w lewo w al. 29 Listopada, wykorzystany został również do jazdy na wprost. Dla pieszych wygrodzony zostanie korytarz umożliwiający bezpieczne przejście przez teren budowy, zalecany objazd dla rowerzystów zachodnią stroną al. 29 Listopada. Tyle w teorii, ale wiadomo, że mieszkańcy spieszący się do pracy lub szkoły wybierają najkrótszą drogę i muszą zmagać się ze "ścieżką zdrowia" na placu budowy.

- No nie ma jak przejść, nie ma oznaczeń a piesi i rowerzyści kierowani są na jezdnię siłą rzeczy. Bardzo proszę przyglądnąć się sprawie aby nie potrącił mnie samochód. Wystarczy zrobić spacer od wiaduktu za Prandoty do estakady na Opolskiej, by się przekonać. Zwłaszcza okolice Wileńska - Opolska - napisał do nas pan Henryk, mieszkaniec.

A wcześniej taki list:

"Może pan wie,w którym roku oni skończą... Właśnie teraz rozwalają asfaltową ścieżkę rowerową co dopiero ukończoną na skrzyżowaniu z ulicą Węgrzecką... poniżej ok.100 m rozwalali pobocza i część ścieżki rowerowej aby dostać się do instalacji gazowej... jest to rozgrzebane... malują na jezdniach chodnikach białe znaki i pasy bo w grudniu malowali je na brudny i mokry asfalt...itd . Codziennie podziwiam wyczyny młodej,nowoczesnej generacji drogowców...a kto za te wyczyny płaci?!..."

Przypomnijmy, że przed rozpoczęciem poważnych prac na tym odcinku wycięto drzewa, które rosły tutaj od dekad. To zbulwersowało wielu mieszkańców, jak i sama konieczność budowy ścieżki rowerowej przy tej ruchliwej ulicy.

Zadanie realizowane jest w systemie zaprojektuj i wybuduj. Jego wykonawcą jest firma Sarivo Infrastruktura Sp. z o.o. Koszt prac to ok. 7,3 mln zł. Warto przypomnieć, że w roku 2022 r. na al. 29 Listopada wybudowano ścieżkę rowerową po zachodniej stronie tej ulicy (od ul. Żelaznej do ul. Opolskiej).

Kiedy zakończą się prace przy budowie ścieżki na al. 29 Listopada w Krakowie. Tej informacji nie znajdujemy. Zatem pytamy...

Polacy czytają więcej

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska