Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Aleja Róż już bez betonowej płyty. Trwają prace nad rewitalizacją "serca" Nowej Huty ZDJĘCIA

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Budowlańcy pracujący przy rewitalizacji al. Róż zerwali już betonową płytę, którą było pokryte to miejsce. W miejscu szarego betonu ma pojawić się zieleń, szpalery lip, róże, a także nowa mała architektura. Obszar o powierzchni blisko 1 hektara na odcinku między placem Centralnym a aleją Przyjaźni ma zamienić się w duży zieleniec, w którym będzie można wypocząć wśród drzew i zapachu kwiatów.

Teren inwestycji został wygrodzony, ale z zachowaniem możliwości przejścia wzdłuż budynków. Wykonawca ma ograniczać uciążliwości dla przedsiębiorców prowadzących działalność w tym rejonie, stąd prace przy wejściach mają być etapowe. Rośliny, które znajdowały się na placu – między innymi róże, cisy, lawenda otrzymały drugie życie – zmieniły lokalizację.

Projekt zakłada przywrócenie historycznego układu zieleni w tej części alei Róż, z układem parterów, małą architekturą, trawnikami i różami w centralnej części. Planuje się również posadzenie, z każdej strony parteru, szpaleru lip, równoległego do istniejących obecnie szpalerów drzew. Poprawione zostaną również warunki siedliskowe obecnie rosnących drzew, tak aby całość realizacji była krokiem w kierunku przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatycznych.

Pojawi się mnóstwo zieleni – 1260 krzewów róż, prawie 3,5 tysiąca innych krzewów (lilak pospolity, ligustr pospolity), 24 drzewa (lipy drobnolistne), blisko 500 bylin oraz roślin cebulowych. Na placu zakwitną m.in. tulipany. Obszar o powierzchni blisko 1 hektara na odcinku między placem Centralnym a aleją Przyjaźni zamieni się w duży zieleniec, w którym będzie można wypocząć wśród drzew i zapachu róż. Na terenie placu zlokalizowane zostaną ławki i kosze na śmieci nawiązujące do historycznych form znanych z fotografii. Pojawią się również stojaki rowerowe. Dodatkowo, na teren objęty projektem wprowadzony został zdrój uliczny z wodą pitną dla ludzi i zwierząt – dwupoziomowy zdrój wody pitnej składający się z trzech mis – poideł dla zwierząt i ludzi z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych.

"Wykorzystana zostanie również część z zerwanych z placu płyt oraz piaskowych postumentów. Niestety spora ilość materiału pozyskanego z istniejących nawierzchni nie nadaje się do ponownego użycia. Przeprowadzona w styczniu 2022 opinia geotechniczna potwierdziła, że płyty wklejone są na beton, przez co niemożliwe (lub trudne i kosztowne) jest rozebranie nawierzchni bez uszkodzenia płyt. Jednocześnie podjęliśmy wszelkie starania, aby zerwane płyty zmagazynować i wykorzystać do remontów cząstkowych na pobliskich ciągach pieszych lub we własnym zakresie do celów niebudowlanych takich jak np. wykorzystanie w ogrodach społecznych" - dodaje Zarząd Zieleni Miejskiej.

Nie będzie podwyżek ani dodatkowych benefitów dla pracowników

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska