Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Apel do byłych więźniów obozu Plaszow i ich rodzin - o kontakt dla ocalania pamięci

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Muzeum - Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie
Powstające Muzeum KL Plaszow podkreśla, że to dzięki informacjom o indywidualnych losach więźniów może we właściwy sposób opowiadać o całej historii tego niemieckiego nazistowskiego obozu pracy i koncentracyjnego. Muzealnicy właśnie wystąpili z apelem do ocalałych i ich rodzin: aby kontaktowali się z muzeum i dzielili posiadanymi informacjami. Chodzi o ocalanie pamięci o byłych więźniach KL Plaszow. Pozyskiwane przez muzeum informacje, biografie czy zdjęcia trafiają do budowanego Archiwum Cyfrowego KL Plaszow, które gromadzi, a także udostępnia wiedzę o dawnym obozie.

"Wiedza o zamordowanych i ocalałych jest bezcenna. Jest depozytem, który staramy się zabezpieczyć i którym dzielimy się w naszej pracy edukacyjnej i naukowej" - podkreśla muzeum.

Muzeum KL Plaszow, występując z apelem do byłych więźniów i ich rodzin przekonuje też: "Tylko wspólnie zdołamy ocalić pamięć o tych, którzy byli więźniami obozu Plaszow".

Muzealnicy czekają na kontakt i informacje:
można pisać na adres mailowy: [email protected]
lub kontaktować się z Muzeum KL Plaszow pod adresem: ul. Lipowa 3/115, 30-702 Kraków, tel. 12 307 02 53.

Przypomnijmy: tworzone Muzeum - Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie obejmuje obszar 37 ha byłego obozu wraz z tzw. Szarym Domem, a także Memoriał, który powstanie poza terenem dawnego obozu. Wystawa stała mieścić się będzie w dwóch budynkach - historycznym Szarym Domu przy ul. Jerozolimskiej 3 (w latach funkcjonowania obozu mieścił on obozową administrację i areszt), zaadaptowanym do potrzeb muzeum, oraz nowo wybudowanym Memoriale (ma powstać przy ul. Kamieńskiego). W bezpośrednim sąsiedztwie terenu poobozowego, od ulicy Kamieńskiego, w planach jest także parking. Projekt dotyczący upamiętnienia KL Plaszow zakłada pozostawienie terenu dawnego obozu w możliwie niezmienionym i autentycznym stanie, umieszczenie tablic informacyjnych i oznaczeń ważnych miejsc.

Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na ok. 50 mln zł. W podpisanym w czerwcu 2020 roku liście intencyjnym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i gmina Kraków zobowiązały się do końca 2025 roku przeznaczyć na realizację inwestycji po połowie tej kwoty.

Dodajmy, że muzealnicy zapraszają już teraz do korzystania z Archiwum cyfrowego KL Plaszow (https://ca.muzeumkrakowa.pl/), a także do współpracy przy jego rozbudowie.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska