https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. ArcelorMittal nadal chce wygasić wielki piec w Krakowie. Hutnicy przymierzają się do protestu

Grzegorz Skowron
Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Związkowcy z krakowskiej huty żądają wycofania się z decyzji o wygaszeniu wielkiego pieca i grożą protestem. ArcelorMittal pozostaje przy swoim – we wrześniu zamierza wygasić wielki piec.

Organizacje związkowe z huty ArcelorMittal zawiązały komitet protestacyjno-strajkowy. Liderzy związków wspólnie wystąpili do prezesa metalurgicznego koncernu Geerta Verbeecka z żądaniem wycofania się z decyzji o wygaszeniu wielkiego pieca i ograniczeniu produkcji stalowni w Krakowie. A 24 lipca organizują pikietę protestacyjną pod budynkiem dyrekcji ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej.

Narasta frustracja

- Wyczerpaliśmy już wszystkie możliwości, stąd nasz wspólny list do prezesa ArcelorMittal #- mówi Władysław Kielian, przewodniczący Komisji Robotniczej Hutników NSZZ „Solidarność”. - Do końca czerwca mieliśmy dostać informacje o tym, jakie są szczegółowe plany wobec pracowników, co zostanie im zaproponowane, kto może liczyć na pracę, kto zostanie przeniesiony, jakie będą warunki odejścia. Dostaliśmy kolejne ogólnikowe pisma - dodaje.

W liście do prezesa ArcelorMittal związkowcy nie kryją, że taka sytuacja powoduje narastanie frustracji wśród pracowników i wzywają do wycofania się z decyzji o wstrzymaniu pracy wielkiego pieca oraz stalowni. Domagają się zorganizowania spotkania, na którym można by wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Grożą, że jeżeli w ciągu dwóch tygodni nie będzie „satysfakcjonującej pracowników odpowiedzi, organizacje związkowe będą zmuszone do podjęcia bardziej radykalnych rozwiązań w obronie miejsc pracy”.

Hutnicy zwracają też uwagę, że rząd zdecydował się na wprowadzenie ustawy o refundacji części cen energii elektrycznej dla przemysłu energochłonnego, czego oczekiwał koncern metalurgiczny.

„Rekompensaty dla przemysłu energochłonnego będą oczywiście wsparciem dla naszej branży, ale to działanie lokalne, a naszemu sektorowi potrzeba rozwiązań na szczeblu europejskim. Dotyczy to szczególnie wzmocnienia środków ochrony rynku przed nieuczciwym importem z krajów trzecich oraz europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla” - czytamy w stanowisku ArcelorMittal. Mowa jest w nim także o tym, że sytuacja w branży stalowej jeszcze się pogorszyła od chwili ogłoszenia decyzji o ograniczeniu produkcji w Krakowie.

Pierwszy krok

Związkowcy dostali już odpowiedź na swoje wspólne wystąpienie. - To znowu tylko ogólniki - nie kryje niezadowolenia Tomasz Ziołek, wiceprzewodniczący NSZZ Pracowników ArcelorMittal Poland.

Oficjalnie ze strony koncernu płyną informacje, że ciągle trwają analizy dotyczące dostępnych miejsc pracy dla osób, które stracą zatrudnienie w hucie w Krakowie. Jak się dowiedzieliśmy, imienne listy z propozycjami pracy w innym miejscu, wypłaty postojowego czy przejścia na emeryturę mają być gotowe w przyszłym tygodniu.

- Już dawno powinniśmy to wiedzieć, przecież termin wyznaczony na wygaszenie pieca jest już blisko - mówi Tomasz Ziołek, choć zaznacza, że związki zawodowe domagają się przede wszystkim wycofania się z decyzji o wygaszeniu wielkiego pieca w Krakowie.

Nie chce jednak zdradzić, co się stanie, gdy ArcelorMittal zdania nie zmieni, a na to się zanosi. - Pikieta to pierwszy krok, mamy zaplanowane kolejne, ale nie możemy wytaczać wszystkich armat od razu - podkreśla Tomasz Ziołek.

Związkowcy chcą, by koncern - jeśli już musi ograniczać produkcję - równomiernie rozłożył ciężar na wszystkie huty. #- Są trzy piece w Polsce, można by ograniczać produkcję stopniowo w każdym z nich - postuluje Władysław Kielian.

„Po raz kolejny podkreślamy, że ograniczanie mocy produkcyjnych w Polsce będzie działaniem tymczasowym” - twierdzi ArcelorMittal.

- Jeśli zostanie wygaszony piec, wiemy, czym się to skończy. To będzie pierwszy krok do zamknięcia naszej huty - obawia się Tomasz Ziołek.

WIDEO: Dzieci mówią jak jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Koko
2019-07-15T16:15:58 02:00, Jacek:

Dzięki Pani pseudodziennikarzynie bez studiów wyższych - kilka tysięcy ludzi pójdzie na bruk, nikt nie napisał tyle złego o tym zakładzie pracy jak ona. Najpierw ze dymi, teraz ze składuje odpady. Dziwicie się, ze hindus sprzedaje???

Dziwię się tobie buszmenie, najbardziej podłe indywiduum w całym Krakowie. Musisz takie szambiarskie emanacje rozrzucać jak gnój pod każdym artykułem. Idź wejdź tzw. Hindusowi nagoń mu pieniędzy da Ci miseczkę ryżu więcej

J
Jacek
Dzięki Pani pseudodziennikarzynie bez studiów wyższych - kilka tysięcy ludzi pójdzie na bruk, nikt nie napisał tyle złego o tym zakładzie pracy jak ona. Najpierw ze dymi, teraz ze składuje odpady. Dziwicie się, ze hindus sprzedaje???
W
Wykupić hutę
Wykupić hutę od Hindusa? I wreszcie raz na zawsze będzie po problemie!!! Bo może jest jakieś może inne podejście do kosztów pracy?jak koszt produkcji w Indiach ile tam wynosi? Dziwne bo tłumaczenie było chyba koszt prądu? Rząd dopłaca? To problem znikł? A ten dalej swoje zamyka czy wygasza piec? To może chcą pieniędze od rządu czy samorządu? Najlepsze to jakby Państwo chciało odkupić tą hutę a Prokuratura niech zbada te remonty pieca. Bo bardzo dziwna i niezrozumiała sytuacja
N
Nie wygaszać pieca
Dobrze proponują związki zawodowe solidarność,tj.ograniczyć a nie zamykać wyremontowanego dopiero pieca.Filtry zabezpieczenia są olbrzymie i ochrona środowiska jest i huta wogóle nie truje jak 50 lat temu,piszą to ci co nie mają pojęcia lub może celowo politycznie podgrzewają?bo przecież wybory?
P
Pracownik huty
A czy to nie działanie może celowe polityczne bo rząd jest ustawa i będzie dopłacał do prądu?Jak za takie miliony dopiero wyremontowany piec zamykać? Może powinna zająć się tym Prokuratura? Bo czy to nie wyłudzone może były pieniądze? A może Państwo wykupiło by tę hutę?
o
olo
Widzę, że ciemny lud jest ślepy. Hutę wygaszają, bo ceny prądu poszybowały w górę. Huta dużo zużywa, to od razu widać. Kowalski mało zużywa, to się jeszcze wzrost cen prądu nie rzuca w oczy. Tym bardziej, że na razie podwyżki dla obywateli ograniczone. Po wyborach się lud zdziwi, że władza obiecywała, a znowu nie dotrzymała słowa. A za cenami prądu wszystko pójdzie w górę.
O
Operator
2019-07-11T10:57:10 02:00, Gość:

To nie sa krakoskie problemy, tylko Nowej Huty - socialistycznego miasta. Najwyzszy czas przywrocic Wsi Mogila poprzednia tozsamosc.

2019-07-11T15:00:09 02:00, maciek:

bardzo chętnie by się NH odłaczyła od krakowa. inwestycje by nie szły na elewacje na rynku tylko na drogi w hucie.

Jestem za, zawsze jak muszę pojechać na hute to mam dola

K
Kr@k
Huta Truta do likwidacji!
M
Mleko
ArcelorMittal chce szantażować wygaszeniem pieca aby wyciągnąć pieniądze od rządu/samorządu.

Ja mówię wygaszać, będziemy wszyscy zdrowsi.
m
maciek
2019-07-11T10:57:10 02:00, Gość:

To nie sa krakoskie problemy, tylko Nowej Huty - socialistycznego miasta. Najwyzszy czas przywrocic Wsi Mogila poprzednia tozsamosc.

bardzo chętnie by się NH odłaczyła od krakowa. inwestycje by nie szły na elewacje na rynku tylko na drogi w hucie.

m
milewski
2019-07-11T10:57:10 02:00, Gość:

To nie sa krakoskie problemy, tylko Nowej Huty - socialistycznego miasta. Najwyzszy czas przywrocic Wsi Mogila poprzednia tozsamosc.

raz na zawsze zlikwidowac tego truciciela.zostało w tzw kombinacie 1200 pracowników.dać im odprawy,takie gdy zwalniano przy sprzedaży huty Hindusowi.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska