FLESZ - 5-dniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa?

Wiosenny kiermasz jest nie lada gratką dla krakowskich bibliofilów i odwiedzających miasto turystów, ale i okazją, żeby zaopatrzyć się w wydawnictwa wytworne czy luksusowe, arcydzieła wieszczów, jak również utwory pisarzy i pisarek zapomnianych oraz cenne woluminy i rzadkie wydawnictwa, które zniknęły już dawno z księgarskich półek.
W Krakowskim Kiermaszu Książek bierze udział 12 wystawców. Podgórska rodzinna księgarnia-antykwariat Szafa Pełna Książek, zdobywczyni Znaków Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO 2020, prezentuje nowości wydawnicze, książki o profilu historycznym oraz bibliofilskie rarytasy.
Antykwariat aukcyjny, pracownia introligatorska i wydawnictwo Suszek Books oferuje pod Wawelem rzadkie wydania literatury pięknej, albumy, klasykę literatury dziecięcej i młodzieżowej, książki z zakresu nauk humanistycznych, sztuki, rzemiosła, teatru czy architektury.
Kraków. Miasto planuje budowę linii tramwajowej na osiedle Z...
Antykwariat Abecadło, którego stacjonarna siedziba znajduje się w dawnej aptece Pod Aniołem Stróżem przy ul. Kościuszki 18, wystawiło mądre książki z różnych epok: literaturę piękną, bajki, komiksy i czasopisma.
Dla małych i dużych miłośników opowieści obrazkowych specjalne propozycje przygotowała księgarnia hobbistyczna Fankomiks, oferująca największy w Krakowie wybór nowych i używanych komiksów – dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Na stoisku Antykwariatu Hulajpole – urokliwej „dziupli” z książkami z krakowskiego Kazimierza – znajdziemy wydawnictwa z pierwszej połowy XX wieku, literaturę niemiecką i rosyjską, trudno dostępne książki z zakresu filozofii i nauk humanistycznych.
Nie brakuje również anglojęzycznych słowników, książek biznesowych, pozycji poświęconych historii, literaturze czy designowi, które można odszukać na stoisku księgarni American Bookstore.
Antykwariat PiBook, który prowadzi działalność stacjonarną przy ulicy Batorego 5, prezentuje m.in. klasyki literatury światowej, albumy, stare mapy i pocztówki, a antykwariat 451 stopni wyselekcjonowane, rzadkie tytuły z literatury pięknej polskiej i zagranicznej, w tym bogatą kolekcję bajek i komiksów zaprojektowanych i ilustrowanych przez wybitnych polskich grafików i rysowników.
Pierwsze wydania, książki przedwojenne, monografie czy publikacje tematyczne poświęcone np. ziołolecznictwu – to specjalność bukinisty Grzegorza Łabudy. Z kolei na stoisku Roberta Gardasa można znaleźć biografie i pamiętniki, publikacje filmowe, teatralne, etnograficzne oraz wydawnictwa poświęcone dziedzictwu i historii Krakowa.
Kawiarnio-księgarnia NIĆ, na co dzień znajdująca się przy ul. Sławkowskiej 28, prezentuje literaturę w języku ukraińskim oraz znakomite tłumaczenia na język polski najlepszych ukraińskich autorów i autorek.
Część uzyskanych ze sprzedaży środków zostanie przeznaczona na pomoc ukraińskim szpitalom i Zbrojnym Siłom Ukrainy. Na stoisku będzie także skrzynka z oficjalną zbiórką na pomoc Ukrainie organizowaną przez Fundację Widowisk Masowych.
Fundacja Biblioteka Domowa prezentuje wartościowe merytorycznie publikacje poświęcone literaturze, albumy (również krajoznawcze), wydawnictwa polskie, niemieckie, francuskie, rosyjskie i angielskie, a także płyty winylowe.
Ministerstwo Starych Książek, którego siedziba znajduje się przy ul. Czystej 16, oferuje przekrój swoich zbiorów: od literatury popularnej, przez odrobinę klasyki, aż po albumy i opracowania naukowe.
Krakowski Kiermasz Książki organizowany jest od 2016 r., a jego cele to popularyzacja czytelnictwa wśród dużych i małych odbiorców oraz przypomnienie o bogatych tradycjach antykwarycznych pierwszego polskiego Miasta Literatury UNESCO. Kiermasz organizuje KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa