https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: Balon ostrzeże przed smogiem w mieście. Będzie zmieniał kolory

Agnieszka Maj
Balon w Paryżu już ostrzega przed zanieczyszczonym powietrzem. Kolejny będzie w Krakowie.
Balon w Paryżu już ostrzega przed zanieczyszczonym powietrzem. Kolejny będzie w Krakowie. fot. Wikipedia
W kampanię antysmogową w Krakowie chce się włączyć firma HiFlyer, która jest właścicielem i zarządza balonem widokowym nad Wisłą. Planuje zainstalować na balonie panele ciekłokrystaliczne, które będą zmieniać barwę w zależności od stanu zanieczyszczenia powietrza.

Zielony kolor oznaczałby czyste powietrze w Krakowie, żółty - stan średni, a czerwony - niebezpieczny smog. Dane na ten temat ma przekazywać Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Taki balon działa już w Paryżu.

- Gdyby się udało, Kraków byłby drugim miastem na świecie, w którym działałby taki system ostrzegania - mówi Marek Kufel, prezes polskiego oddziału HiFlyer. Balon zostałby wyposażony także w stację monitorowania powietrza i badałby zanieczyszczenia na różnych poziomach nad Krakowem (wznosi się na wysokość do 185 m). Wyniki tych pomiarów mają być wykorzystane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Kufel zauważa, że nie każdy mieszkaniec ma czas, by codziennie w internecie sprawdzać wyniki monitoringu powietrza.- Wystarczy, że spojrzy na nasz balon i już będzie wiedział, jaka jest tego dnia jakość powietrza - mówi Kufel.

Pomysł na taki sposób ostrzegania o smogu właściciele balonu zgłaszali już wcześniej. Wtedy jednak słyszeli odpowiedzi urzędników, że będą zniechęcać turystów do odwiedzania Krakowa.

Teraz jednak podejście władz miasta do smogu się zmieniło. Sejmik wojewódzki uchwalił zakaz palenia węglem w piecach, który będzie obowiązywał za pięć lat. Wprowadzony ma być także program dopłat dla tych, którzy zamontują w domu ekologiczne ogrzewanie. Pomysł HiFlyer podoba się radnym. Paweł Ścigalski, przewodniczący Komisji Ekologii Rady Miasta mówi, że to dobry sposób na informowanie o smogu. Sceptyczny jest za to Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków.

- Są różne odcienie żółtego, czy czerwonego. Nie mam więc pojęcia, jak to będzie wyglądało - mówi. Marek Kufel ma nadzieję, że opinie miejskich służb będą pozytywne i balon z panelami ciekłokrystalicznymi będzie można oglądać już na wiosnę przyszłego roku.

Krakowska sieć monitoringu składa się z trzech stacji:
- aleja Krasińskiego
- Nowa Huta (ul. Bulwarowa)
- Kurdwanów (ul. Bujaka)

W przyszłym roku pojawią się jeszcze dwie nowe stacje monitorujące obecność pyłów zawieszonych oraz benzoalfapirenu. Mają być mobilne, tzn. co jakiś czas będzie można zmieniać ich lokalizację

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 16

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wert
jak zobaczę czerwony to mam wracać do domu?
z
załamana
jakoś kilkudziesięciu tysiącom ludzi co korzystają z niego co roku to nie przeszkadza i niech tak zostanie ;)
b
bajubongo
zdecydowanie brak. Brak też oczu i podstawowej "spostrzegawczości". O wyczuciu estetyki nie wspominam, bo nie warto.Nie "każden jeden" zna takie słowo, więc po co go używać. Pokoleniu wychowanemu na "ładności" Lidla i Biedronki pewnych spraw się nie wyjaśni. Strata czasu. Czasem pojadą do Włoch, Grecji, Chorwacji i będą głowami kiwać i się dziwować: "jakie to też ładne te ich miasteczka i starówki". A u siebie co najwyżej potrafią płachtami reklamowymi wszystko poowijać, powycinać drzewa i pozakładać bruczkiem betonowym.Jak jeszcze nad tym wszystkim balon dynda, to dopiero jest frymuśnie, no, cudeńko!
z
załamana
Co Ci przeszkadza w robieniu zdjęć wawelu czy kazimierza ? niby balon, któy unosi sie na 120 m ? niebu robisz zdjecia ? bo troche tu logiki brak....
k
krakowianka
jest to genialny pomysł. Balon i tak będzie stał więc przynajmniej dodatkowo zwróci uwagę na duży problem z jakim mamy do czynienia w Krakowie. "obciachowy" gdybyś był trochę bardziej zorientowany w temacie a nie z góry "hejtował" bo z nie wiadomo jakich względów balon Ci bardzo przeszkadza, to byś wiedział, że przewiózł on już koło 100 000 pasażerów z czego większość stanowią turyści, którzy są szczęśliwi, że mogą zobaczyć panoramę miasta Krakowa. Poza tym, na świecie do tej pory tylko w Paryżu jest taki projekt i fajnie jakby to własnie Kraków był drugim miastem wdrażającym ten pomysł. Trochę szersza perspektywa myślenia by się przydała
w
wkurwiony krakowianin
i bedzie pedalski ballon różowo żółto itp itp a potem spłonie ogniem piekelnym ale nas robią w balona a ludzie sie na to godzą w grodzie kraka a balon bedzie miał darmową reklamę
G
Gość
Koniec
b
bajubongo
koło balonu jest takie coś jak Wawel i kościół Paulinów na Skałce. Jest też - albo raczej była - panorama Kazimierza. Pod balonem jest Stare Miasto i wiele pięknych zaułków. Niestety, nie sposób robić im zdjęć i panoram ani podziwiać ich w pełnej krasie, jeśli dynda nad nimi brudny kokon. Ja rozumiem, ze pan Kufel musi zarabiać ale nie rozumiem że władze miasta zaślepione zyskiem prostych spraw nie są w stanie zrozumieć..
k
krakus od wiekow
no no .Dadza w d*** beda robic Was w "balona" He he he
R
Rafał
O ile balon będzie możliwy do dostrzeżenia zza chmury smogu :D
o
obserwator
Balon w zimie będzie non stop czerwony,
w końcu wszyscy zauważą problem.
S
Szał
Krakowska sieć monitoringu składa się z trzech stacji... SZAŁ!!!
C
Człowiek
A przepraszam co Ci przeszkadza w balonie?
d
dr Wiktor Wektor
hehe, zobaczymy w lecie jak będzie świecił jak robaczek świętojański.. a ponoć w lecie się wynglem w piecach nie pali to i smogu być nie powinno, prawda oszołomy radni??
a
aga
toż on prawie cały rok będzie się czerwienił:)
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska