Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Bank znów szuka kupca na nieruchomość przy Rynku Głównym - z ceną o obniżoną o kilka milionów

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Nieruchomość przy Rynku Głównym 31 bank oferuje teraz z solidną obniżką
Nieruchomość przy Rynku Głównym 31 bank oferuje teraz z solidną obniżką Andrzej Banaś
Bank Pekao S.A. kolejny raz szuka kupca na zabytkową czteropiętrową kamienicę na rogu ulicy Szewskiej i Rynku Głównego w Krakowie. Opublikowane głoszenie o sprzedaży nieruchomości opatrzył dopiskiem "Nowa cena". Gdy poprzednio - w połowie ubiegłego roku - bank wystawił kamienicę (która oryginalnie złożona była z dwóch oddzielnych budynków) na sprzedaż, cena wywoławcza wynosiła 57 mln zł. Teraz jest to o kilka milionów mniej: 49,5 mln złotych. Zgodnie z planem miejscowym nabywca będzie mógł tu urządzić np. hotel, hostel lub pensjonat.

Oferta dotycząca adresu w samym sercu Krakowa - przy Rynku Głównym 31 - powróciła po przerwie. Powierzchnia całkowita oferowanego przez bank obiektu to ok. 3 012 mkw. Cena za metr kwadratowy teraz wynosi zatem nieco ponad 16,4 tys. złotych.

Wystawiona na sprzedaż nieruchomość to zespół zabytkowych kamienic Tenczerowskiej i Pod Trzema Gwiazdami. Z ciekawostek - to właśnie tu, na I piętrze kamienicy Tenczerowskiej, powstała na początku lat 80. XVIII w. pierwsza kawiarnia w Krakowie. Tamtą kamienicę zburzono w 1911 roku, a w 1913 r. wzniesiono w jej miejsce budynek, w którym obecnie mieści się Oddział Banku Pekao S.A. Z kolei kamienicę Pod Trzema Gwiazdami (Rynek Główny 32) zaadaptowano latach 1985-1995 na potrzeby banku: dobudowano czwarte piętro i ściśle powiązano z budynkiem narożnym Rynku Głównego 31.

Budynki składają się z jednej kondygnacji podziemnej, pięciu kondygnacji nadziemnych i poddasza użytkowego. Wyposażone są w instalacje: elektryczne, gazowe, centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjne, teleinformatyczne, wentylacyjne i klimatyzacyjne. Jest tutaj winda towarowa i dźwig osobowy.

Wejścia zlokalizowane są od strony Rynku Głównego oraz ul. Szewskiej. Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Stare Miasto w budynku można urządzić hotel lub hostel. Plan daje też możliwość lokalizacji tutaj usług z zakresu obsługi bankowej, nauki, szkolnictwa wyższego czy kultury.

Kamienice wpisane są do rejestru zabytków, w związku z tym - jak przypomina bank - gminie Kraków przysługuje prawo pierwokupu nieruchomości.

Bank w ofercie zaznacza, że planuje zwrotny najem części powierzchni w budynku. Warunki najmu mają zostać uzgodnione na późniejszym etapie postępowania. Gdy pytaliśmy bank, czy na parterze docelowo będzie nadal prowadzona obsługa klientów Pekao (dziś mieści się tam jego oddział), otrzymaliśmy odpowiedź, że "w planie banku jest pozostawienie obsługi w części parteru, zależy to jednak od ostatecznych uzgodnień z potencjalnym kupującym".

Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska