Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków. Batalia o dawny Hotel Forum w sądzie

Piotr Rąpalski
Dawny Hotel Forum
Dawny Hotel Forum fot. Joanna Urbaniec
Właściciel byłego Hotelu Forum idzie z miastem na wojnę. Spółka Wawel-Imos złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na uchwalone w zeszłym roku przez radę miasta studium zagospodarowania przestrzennego Krakowa.

To dokument, który określa, jak przez najbliższe dziesiątki lat wykorzystane mają być tereny całego miasta. Na jego podstawie uchwala się plany miejscowe, które wskazują, gdzie można stawiać budynki, a gdzie należy chronić np. zieleń. To właśnie plan dla bulwarów wiślanych przekreślił pomysły Wawel-Imos co do zburzenia molocha i postawienia w jego miejscu dużego osiedla. Podobne zapisy są też w studium.

Jeśli dokument zostanie uchylony przez sąd, Krakowowi grozi chaotyczna zabudowa. W kolejnych procesach mogą zostać podważone przygotowywane na podstawie studium plany dotyczące różnych obszarów miasta. A bez nich deweloperom jest łatwiej uzyskiwać zgody budowlane.

Groźba jest o tyle poważna, że jednym z argumentów prawników spółki jest to, że studium uchwalono w błędnej procedurze, bo radni nie głosowali każdej uwagi mieszkańców, złożonej do dokumentu, osobno. Przyjęli zbiorczo rozpatrzenie wszystkich skarg przygotowane przez urzędników. Na tej podstawie w styczniu 2015 roku sąd uchylił plan dla terenów zielonych Młynówki Królewskiej, które kilku inwestorów chce zabudować blokami.

Prawnik Wawel-Imos uważa ponadto, że wprowadzając w studium ograniczenia co do zabudowy terenu i okolic hotelu naruszono jego konstytucyjne prawo własności.

Urzędnicy uspokajają. - Jeśli studium zostałoby uchylone, plany będą ważne, bo to osobne uchwały - odpowiada Elżbieta Koterba, wiceprezydent miasta. Tyle że łatwiej może być je podważyć w kolejnych procesach.

Co z samym studium? - Jeśli sąd uzna, że należy powtórzyć procedurę jego uchwalania, to ją powtórzymy. Trudno jednak to zrobić tak jak wskazuje się w skardze, bo głosowanie trwałoby kilka miesięcy - zauważa Koterba. Do dokumentu mieszkańcy zgłosili aż 8,5 tys. uwag!

Wiceprezydent Krakowa zapewnia, że urząd właściwie interpretuje przepisy dotyczące procedury uchwalania planów. W taki sam sposób są one przyjmowane w Krakowie już od 2003 r. Urzędnicy przypominają, że podobnymi argumentami, dotyczącymi "zbiorczego" rozpatrzenia uwag mieszkańców, próbowano unieważnić plan dla Łagiewnik, ale tu sąd skargę odrzucił.

Jednak, jak wskazuje przykład Młynówki Królewskiej, wyroki w skomplikowanych sprawach urbanistycznych to loteria, dlatego zagrożenie widzi Grzegorz Stawowy, radny miejski PO.

- W pozwie Wawel-Imos bardzo szeroko opisano uzasadnienie skargi. Niestety obawiam się, że przy tej argumentacji i tak dogłębnym zbadaniu sprawy będzie ciężko w sądzie - mówi radny Stawowy. Uzasadnienie skargi to ponad 20 stron prawniczego wywodu.

Wawel-Imos od lat spiera się z miastem o przyszłość zamkniętego w 2002 r. hotelu. Budynek stoi prawie pusty, na parterze i w podziemiach działają sklepy i klub muzyczny, ale większa cześć obiektu nie jest wykorzystywana. Poza fasadą służącą jako wielki billboard reklamowy.

Miasto nie zgodziło się na zastąpienie Forum wysoką, prywatną zabudową, chcąc chronić bulwary wiślane, jako tereny dostępnego dla ogółu mieszkańców. Urzędnicy obawiali się, że gdyby powstało tu osiedle, zostałoby ogrodzone.

Po sześciu latach prac i debat, we wrześniu 2013 roku uchwalono dla tego terenu plan miejscowy. Ogranicza on możliwość zabudowy mieszkaniowej. Powstać mogą tam głównie budynki usługowe, np. biurowce i nowy hotel, ale już nie galeria handlowa czy duży hipermarket.

Ponadto nowa zabudowa, po ewentualnym zburzeniu hotelu liczącego 39 metrów wysokości, może być tylko niższa - do 28 metrów.

W lipcu 2014 r. uchwalono studium, które potwierdziło zapisy planu. Prace nad nim trwały aż siedem lat i pochłonęły kilka milionów złotych. Teraz dokument jest skarżony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska