https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Batalia o dawny Hotel Forum w sądzie

Piotr Rąpalski
Dawny Hotel Forum
Dawny Hotel Forum fot. Joanna Urbaniec
Właściciel byłego Hotelu Forum idzie z miastem na wojnę. Spółka Wawel-Imos złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na uchwalone w zeszłym roku przez radę miasta studium zagospodarowania przestrzennego Krakowa.

To dokument, który określa, jak przez najbliższe dziesiątki lat wykorzystane mają być tereny całego miasta. Na jego podstawie uchwala się plany miejscowe, które wskazują, gdzie można stawiać budynki, a gdzie należy chronić np. zieleń. To właśnie plan dla bulwarów wiślanych przekreślił pomysły Wawel-Imos co do zburzenia molocha i postawienia w jego miejscu dużego osiedla. Podobne zapisy są też w studium.

Jeśli dokument zostanie uchylony przez sąd, Krakowowi grozi chaotyczna zabudowa. W kolejnych procesach mogą zostać podważone przygotowywane na podstawie studium plany dotyczące różnych obszarów miasta. A bez nich deweloperom jest łatwiej uzyskiwać zgody budowlane.

Groźba jest o tyle poważna, że jednym z argumentów prawników spółki jest to, że studium uchwalono w błędnej procedurze, bo radni nie głosowali każdej uwagi mieszkańców, złożonej do dokumentu, osobno. Przyjęli zbiorczo rozpatrzenie wszystkich skarg przygotowane przez urzędników. Na tej podstawie w styczniu 2015 roku sąd uchylił plan dla terenów zielonych Młynówki Królewskiej, które kilku inwestorów chce zabudować blokami.

Prawnik Wawel-Imos uważa ponadto, że wprowadzając w studium ograniczenia co do zabudowy terenu i okolic hotelu naruszono jego konstytucyjne prawo własności.

Urzędnicy uspokajają. - Jeśli studium zostałoby uchylone, plany będą ważne, bo to osobne uchwały - odpowiada Elżbieta Koterba, wiceprezydent miasta. Tyle że łatwiej może być je podważyć w kolejnych procesach.

Co z samym studium? - Jeśli sąd uzna, że należy powtórzyć procedurę jego uchwalania, to ją powtórzymy. Trudno jednak to zrobić tak jak wskazuje się w skardze, bo głosowanie trwałoby kilka miesięcy - zauważa Koterba. Do dokumentu mieszkańcy zgłosili aż 8,5 tys. uwag!

Wiceprezydent Krakowa zapewnia, że urząd właściwie interpretuje przepisy dotyczące procedury uchwalania planów. W taki sam sposób są one przyjmowane w Krakowie już od 2003 r. Urzędnicy przypominają, że podobnymi argumentami, dotyczącymi "zbiorczego" rozpatrzenia uwag mieszkańców, próbowano unieważnić plan dla Łagiewnik, ale tu sąd skargę odrzucił.

Jednak, jak wskazuje przykład Młynówki Królewskiej, wyroki w skomplikowanych sprawach urbanistycznych to loteria, dlatego zagrożenie widzi Grzegorz Stawowy, radny miejski PO.

- W pozwie Wawel-Imos bardzo szeroko opisano uzasadnienie skargi. Niestety obawiam się, że przy tej argumentacji i tak dogłębnym zbadaniu sprawy będzie ciężko w sądzie - mówi radny Stawowy. Uzasadnienie skargi to ponad 20 stron prawniczego wywodu.

Wawel-Imos od lat spiera się z miastem o przyszłość zamkniętego w 2002 r. hotelu. Budynek stoi prawie pusty, na parterze i w podziemiach działają sklepy i klub muzyczny, ale większa cześć obiektu nie jest wykorzystywana. Poza fasadą służącą jako wielki billboard reklamowy.

Miasto nie zgodziło się na zastąpienie Forum wysoką, prywatną zabudową, chcąc chronić bulwary wiślane, jako tereny dostępnego dla ogółu mieszkańców. Urzędnicy obawiali się, że gdyby powstało tu osiedle, zostałoby ogrodzone.

Po sześciu latach prac i debat, we wrześniu 2013 roku uchwalono dla tego terenu plan miejscowy. Ogranicza on możliwość zabudowy mieszkaniowej. Powstać mogą tam głównie budynki usługowe, np. biurowce i nowy hotel, ale już nie galeria handlowa czy duży hipermarket.

Ponadto nowa zabudowa, po ewentualnym zburzeniu hotelu liczącego 39 metrów wysokości, może być tylko niższa - do 28 metrów.

W lipcu 2014 r. uchwalono studium, które potwierdziło zapisy planu. Prace nad nim trwały aż siedem lat i pochłonęły kilka milionów złotych. Teraz dokument jest skarżony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 27

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
michel
wyburzyć to możesz swoja gliniankę, cieciu. Skoro stoi to powinien być odremontowany i zamieszkany tak jak napisałeś jako mieszkania lub hotel, urząd. Powinno go przejąć państwo.
m
michel
debil
p
prof
Gdyby został profesjonalnie odremontowany, w jasnych barwach jak w momencie oddania do użytku, byłby chyba najciekawszym budynkiem w Krakowie. (i w Polsce)
e
ekspert hotelarstwa
ogarnijcie sie krakusy,bo ten hotel był najnowocześniejszych w Polsce!!!architektura niezła, tylko odmalować.ten hotel powinien być waszą dumą.
543
W pełni się zgadzam, oni chcą powiększyć to nowe blokowisko co już jest za hotelem forum jeszcze bardziej. Co do tego hiltona to ten budynek jest ewidentnie zainspirowany wieżowcami z os podwawelskiego lol
234
pewnie zróbcie kolejne blokowisko z "apartamentami" za 7000 tys za metr z aneksami kuchennymi czyt ciemną kuchnią :P
a
architekt
Zamiast go odbudować to sprzedano byle komu i teraz tyle kłopotu. Hotel powinien być odbudowany i stanowić wizytuwkę Krakowa
G
Gość
"pomysły Wawel-Imos co do zburzenia molocha i postawienia w jego miejscu dużego osiedla".
Taak, na pewno osiedle Wawel-Imosu będzie zgrabne i w ogóle nie zaburzy miejscowej przestrzeni... Przecież 100% współcześnie budowanych osiedli to betonowe twierdze, przy których nawet komunistyczne blokowiska sprawiają wrażenie eleganckich i przestronnych!
Już nie mówiąc o tym, że hotel Forum idealnie się wpisuje w zakole wisły i ma bardzo ładną bryłę. Wystarczy spojrzeć na paskudztwo które wybudowano na jego tyłach - hotel w kształcie czarnego prostopadłościanu, normalnie nic tylko się zachwycać!
Mam nadzieję, że uda się nie dopuścić do zniszczenia Hotelu Forum - w przeciwieństwie do takiej np. Cracovii stanowi on przykład bardzo fajnej architektury.
j
janek
.
s
sony
Akurat w chwili zakupu hotel Forum nie był ruiną, zaś okoliczności jego sprzedaży budzą do dzisiaj rozmaite wątpliwości,oraz fakt, że wręcz żądano w umowie doprowadzenia do jego ruiny(zakaz działalności hotelowej!!!). Francuscy urbaniści jeszcze dzisiaj zachwycają się jego bryłą i wykonaniem pomimo widocznych śladów niszczenia i dziwią się że taki obiekt w którym wykorzystano znakomite materiały oraz pomysły architektoniczne jest tak potraktowany. No cóż, nie ma co szanować własnej kultury , skoro naród nie istnieje już .
K
Kak
A czemu nie za inwestować w budowe pięknego wyrzeżbionego budynku w stylu " rennaissance" ?
A nie cały czas tanie i nie estetyczne nowe konstrukcje! Jestesmy przecież prawie w centrum Krakowa ! Tak samo mosty w Krakowie nie rozumiem czemu przy budowie nie dodano trochę stylu.. jakies rzeżby itd ??

Pozdrawiam.
r
rozsądek
i wysypki domów na domach, zamkniętych osiedli przez głodnych siana ludzi z wizją na 5 m wokół
T
TICO
Kolejny dowód na to że studium jest robione dla "kolegów". Tworzone jest pod Pana Dunikowskiego, Echo Investmet. Parking przy muzeum Narodowym dla biurowca-sklepu który ma powstać na miejscu Cracovii (projektuje Dunikowski), osiedle na bulwarach zamiast Forum projektuje Dunikowski...dziwne, bardzo dziwne...
a
abc
Urzędasy robią sobie jaja z inwestorów. Wszystkie prywatne WZ-tki w mieście są utrącane przez rady dzielnic, co innego z inwestycjami miejskimi. W UMK czas się zatrzymał - został PRL.
n
nieomylny
racja, moja pomyłka. Złe źródło informacji.
Hotel kupił od Sofitela.....
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska