https://gazetakrakowska.pl
reklama
18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: czy po zmianach szpital MSW przetrwa?

Magdalena Stokłosa
Zdaniem dyrekcji, placówka bez zmian długo nie przetrwa. Przeciwnicy restrukturyzacji twierdzą, że bankructwo czeka ją właśnie przez ten krok.
Zdaniem dyrekcji, placówka bez zmian długo nie przetrwa. Przeciwnicy restrukturyzacji twierdzą, że bankructwo czeka ją właśnie przez ten krok. Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski
To ma być pierwsza taka lecznica w Małopolsce - dedykowana tylko starszym pacjentom. Czy szpital MSW w nowej formie się utrzyma?

Krakowski szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przy ul. Galla zamyka oddział pediatryczny, neonatologiczny i porodówkę. Planuje stać się ośrodkiem geriatrycznym. Zdaniem dyrekcji, placówka bez zmian długo nie przetrwa. Przeciwnicy restrukturyzacji twierdzą, że bankructwo czeka ją właśnie przez ten krok.

- Oddziały geriatryczne w całej Polsce przynoszą straty. Czy ktoś przedstawił biznesplan, jak finansować szpital po takiej restrukturyzacji? - pyta jeden z lekarzy (prosi o anonimowość).

- Szpital to nie przedsiębiorstwo, tutaj liczy się dobro pacjentów, a nie wyłącznie wynik finansowy - odpowiada dr Krzysztof Czarnobilski, rzecznik placówki MSW i ordynator oddziału chorób wewnętrznych i geriatrii. Obecnie ma na oddziale 42 łóżka (po restrukturyzacji będą 62). Ich obłożenie jest 70-procentowe. Po co więc powiększać liczbę miejsc? - Chcemy, by w razie choroby seniora każdy myślał o szpitalu MSW. Tak jak teraz chore dziecko wiezie się do Prokocimia - wyjaśnia rzecznik.

Pomysłowi przyklaskuje dr hab. Barbara Gryglewska, wojewódzki konsultant ds. geriatrii. - Małopolska należy do najstarszych demograficznie regionów Polski. System opieki zdrowotnej powinien zostać przystosowany do potrzeb ludzi starszych - zauważa.
Podobnego zdania jest wicemarszałek Wojciech Kozak. Zapewnia, że w Krakowie nie ubędzie miejsc na pediatrii czy położnictwie (łóżka likwidowane w MSW zastąpią nowe w innych szpitalach). - W województwie potrzeba miejsc dla chorych osób starszych, skumulowanie usług dedykowanych seniorom pod jednym dachem obniży koszty - mówi.

Oddziały geriatryczne w całym kraju przynoszą straty (w Szpitalu Uniwersyteckim ponad 2 mln zł rocznie). Czy szpitala MSW w nowej formule nie czeka bankructwo? - Będziemy walczyć o taki kontrakt z NFZ, aby się utrzymać - odpowiada Czarnobilski.

- To bzdura! Nie uda się pozyskać takich środków, by uniknąć deficytu - oburzają się lekarze z likwidowanych oddziałów. Ich zdaniem, restrukturyzacja zmierza do prywatyzacji szpitala. -Nie wchodzi to w rachubę, jesteśmy szpitalem resortowym i zrobimy wszystko, by tego uniknąć - mówi rzecznik. MSW na decyzję ma trzy miesiące.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

:((
Co za głupota zamykać takie oddziały!
Urodziłam 2dzieci teraz jestem z 3 w ciąży i co teraz .... boję się
Mam nadzieję że do końca czerwca tego nie polikwidują.Dyrekcja to naprawdę oszalała delikatnie mówiąc
P
Pacjentka oddziału gin-pol
Akurat porodówka i personel tam pracujący, to najwieksza chluba tego szpitala i cieszy sie dużym zaufaniem ciężarnych kobiet, wiem, bo sama tam rodziłam. Teraz jestem w drugiej ciazy i rownież chciałam tam rodzic. Mam nadzieje, że dyrekcja szpitala opamięta sie i jednak nie zamknie tego oddziału!!!
x
xs
Kiedyś ten szpital był najlepszą placówką w Krakowie! Obecnie strach się tam leczyć, ale akurat oddział położniczy należy do najlepszych oddziałów w Krakowie. Jeśli chodzi o pediatrię to leczy się tu pół powiatu dziwi mnie, dlatego fakt likwidacji tak potrzebnych oddziałów. Z przykrością muszę stwierdzić, że fakt ten nie ma nic wspólnego z rentownością tylko chodzi o bardzo atrakcyjne grunty !! i znowu kilku kolesi zrobi kokosowy interes, a pacjenci z chorymi dziećmi będą oblegać i tak już mocno obciążony Prokocim :(((((
r
rado
Problem jest w tym,że NFZ monopolistycznie zawiera niekorzystne dla świadczeniobiorców umowy nie adekwatne do ponoszonych przez podmioty koszty usług medycznych przez co zmusza organy założycielskie do pośredniej pomocy. Bez ich pomocy,przy obecnym poziomie finansowania opieki zdrowotnej ze środków publicznych ich działalność jest niemożliwa. a NFZ zabezpiecza własne interesy a nie pacjentów. czy podmiotów świadczących usługi w zakresie stacjonarnej długo terminowej specjalistycznej opieki zdrowotnej. W całym systemie zarabia tylko NFZ kosztem społeczeństwa oraz podmiotów leczniczych. NFZ całe zło jak PO.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska