Kraków. Czy przy Karmelickiej powstanie park Szymborskiej? Krakowianie są na tak

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
2 lipca 2023 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej. Czyż może być lepszy pomysł na jej upamiętnienie?
2 lipca 2023 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej. Czyż może być lepszy pomysł na jej upamiętnienie? Jan Hubrich / Polskapresse
Mieszkańcy Krakowa chcą, by kieszonkowy park, który ma powstać między Karmelicką i Dolnych Młynów, był poświęcony Wisławie Szymborskiej. Napisali w tej sprawie petycję, którą poparli ludzie kultury, Olga Tokarczuk, Krystyna Janda, Agnieszka Holland i wielu znanych krakowian. W środę radni miejscy jednogłośnie podjęli uchwałę, by park nosił imię noblistki.

FLESZ - Znamy stawki za połączenia międzynarodowe

- W środę Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę w tej sprawie. Zapewne w poniedziałek złożymy ją w magistracie - poinformował radny Łukasz Maślona.

- Od samego początku walki o ten park, czyli od 2012 roku, mieszkańcy chcieli stworzyć w tym miejscy park o charakterze literackim. Chcieliśmy, aby połączony został z biblioteką wojewódzką - kiedyś ta działka była placem apelowym, a obecna siedziba biblioteki budynkiem koszar, wydawało nam się, że w związku z tym park i biblioteka powinny stanowić integralną całość - przekonuje Natalia Nazim, współautorka wniosku dla parku w ramach Budżetu Obywatelskiego oraz jedna z inicjatorek petycji „TAK dla parku im. Wisławy Szymborskiej” - Wybór patronki parku był dla mnie oczywisty. Wisława Szymborska to osoba, którą wciąż wielu krakowian pamięta, bo mieszkała tutaj przez całe życie.

„Do tej pory żaden z krakowskich parków nie został poświęcony kobiecie, a już niedługo zbliża się wyjątkowa okazja ku temu, by zmienić ten stan rzeczy: 2 lipca 2023 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej. Czyż może być lepszy pomysł na jej upamiętnienie?” - czytamy w petycji.

Park w dawnych koszarach

Teren, na którym ma powstać park, za mieszczącym się przy ul. Rajskiej budynkiem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, był kiedyś placem apelowym koszar im. Franciszka Józefa przynależącym do samych koszar mieszczących się w budynku. Budynek dla wojska został wybudowany w latach 1860-1862 według projektu Feliksa Księżarskiego, wybitnego krakowskiego architekta, autora min. projektu budynku Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1996 roku przeniesiono na Rajską siedzibę Wojewódzkiej Bibliotekę Publicznej w Krakowie.

Pierwotnie miasto chciało teren między Karmelicką a Dolnych Młynów zabudować.

W 2019 r., w wyniku głosowania w Budżecie Obywatelskim, zgłoszony projekt parku kieszonkowego uzyskał poparcie wśród mieszkańców Krakowa, tym samym został wskazany do realizacji przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Realizacja parku został przewidziana na dwa lata, z kwotą finansowania 2 mln zł.

Dzięki porozumieniu pomiędzy Wojewódzką Biblioteką Publiczną a Zarządem Zieleni Miejskiej teren pomiędzy biblioteką a parkiem nie będzie ogrodzony. W praktyce oznacza to, że planowana Zielona Czytelnia biblioteki i park będą stanowić całość.

Tak dla Szymborskiej

Inicjatorzy dostępnej w internecie petycji skierowanej do prezydenta Jacka Majchrowskiego apelują o stworzenie Karmelickiej parku o charakterze literackim, dedykowanego Wisławie Szymborskiej.

- Pomysł, aby ten park był parkiem Szymborskiej zrodził się prawie trzy lata temu, jednak dopiero teraz projekt wszedł w fazę realizacji. Do końca czerwca ma zostać ogłoszony przetarg na projekt – mówi Natalia Nazim. - Stad też ta petycja - bardzo zależy nam na tym, by park był projektowany z myślą o Wisławie Szymborskiej. Żeby nie było tak, jak z parkiem Krakowskim, który po rewitalizacji stal się nagle parkiem Grechuty. Zależy nam na tym, by myśl o tym, że to ma być park poświęcony Wisławie Szymborskiej była integralną częścią projektu.

Petycję po trzech dniach poparło już blisko 2 tysiące osób. O wsparcie pomysłu zaapelowali w mediach społecznościowych znani krakowianie, min.: Michał Rusinek, były sekretarz Wisławy Szymborskiej, Andrzej Mleczko, Ewa Wachowicz, Grzegorz Turnau, Robert Makłowicz.

Głos w sprawie zabrała także znana krakowska historyczka sztuki, krytyczka i kuratorka wystaw Anna Baranowa, która wystosowała list otwarty do prezydenta Jacka Majchrowskiego i Rady Miasta, w którym czytamy:

„ Aż się prosi, aby w Krakowie – Mieście Literatury UNESCO – był to park literacki, gdzie również inne sztuki znalazłyby swoje schronienie. Imię Wisławy Szymborskiej dawałoby rękojmię harmonijnej syntezy natury i kultury.”

List Baranowej spotkał się z szerokim poparciem osób związanych z kulturą, min.: Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, Ewy Lipskiej, Bogdana Micka, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Maszy Potockiej czy Adama Zagajewskiego.

- Szymborska była postacią nieszablonową, nie tylko wspaniałą poetką, ale też osobą szalenie inteligentną, wrażliwą i jednocześnie bardzo skromną. Chciałabym na murze, który ciągnie się wzdłuż parkingu zobaczyć fragmenty jej wierszy. Uważam, że byłaby to doskonała forma prezentacji jej twórczości. Z drugiej strony ten park ma być takim miejscem sprzyjającym refleksji, zaczytaniu, ale też chwytaniu chwili i zachwytem na nad nią. I tak sobie wyobrażam ten park - jako oazę zieleni, miejscem, w którym można się oderwać od zgiełku miasta – podsumowuje Nazim.

Podczas środowej sesji Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę, aby nadać parkowi imię noblistki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie