MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Czy przy Karmelickiej powstanie park Szymborskiej? Krakowianie są na tak

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
2 lipca 2023 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej. Czyż może być lepszy pomysł na jej upamiętnienie?
2 lipca 2023 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej. Czyż może być lepszy pomysł na jej upamiętnienie? Jan Hubrich / Polskapresse
Mieszkańcy Krakowa chcą, by kieszonkowy park, który ma powstać między Karmelicką i Dolnych Młynów, był poświęcony Wisławie Szymborskiej. Napisali w tej sprawie petycję, którą poparli ludzie kultury, Olga Tokarczuk, Krystyna Janda, Agnieszka Holland i wielu znanych krakowian. W środę radni miejscy jednogłośnie podjęli uchwałę, by park nosił imię noblistki.

FLESZ - Znamy stawki za połączenia międzynarodowe

od 16 lat

- W środę Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę w tej sprawie. Zapewne w poniedziałek złożymy ją w magistracie - poinformował radny Łukasz Maślona.

- Od samego początku walki o ten park, czyli od 2012 roku, mieszkańcy chcieli stworzyć w tym miejscy park o charakterze literackim. Chcieliśmy, aby połączony został z biblioteką wojewódzką - kiedyś ta działka była placem apelowym, a obecna siedziba biblioteki budynkiem koszar, wydawało nam się, że w związku z tym park i biblioteka powinny stanowić integralną całość - przekonuje Natalia Nazim, współautorka wniosku dla parku w ramach Budżetu Obywatelskiego oraz jedna z inicjatorek petycji „TAK dla parku im. Wisławy Szymborskiej” - Wybór patronki parku był dla mnie oczywisty. Wisława Szymborska to osoba, którą wciąż wielu krakowian pamięta, bo mieszkała tutaj przez całe życie.

„Do tej pory żaden z krakowskich parków nie został poświęcony kobiecie, a już niedługo zbliża się wyjątkowa okazja ku temu, by zmienić ten stan rzeczy: 2 lipca 2023 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej. Czyż może być lepszy pomysł na jej upamiętnienie?” - czytamy w petycji.

Park w dawnych koszarach

Teren, na którym ma powstać park, za mieszczącym się przy ul. Rajskiej budynkiem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, był kiedyś placem apelowym koszar im. Franciszka Józefa przynależącym do samych koszar mieszczących się w budynku. Budynek dla wojska został wybudowany w latach 1860-1862 według projektu Feliksa Księżarskiego, wybitnego krakowskiego architekta, autora min. projektu budynku Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1996 roku przeniesiono na Rajską siedzibę Wojewódzkiej Bibliotekę Publicznej w Krakowie.

Pierwotnie miasto chciało teren między Karmelicką a Dolnych Młynów zabudować.

W 2019 r., w wyniku głosowania w Budżecie Obywatelskim, zgłoszony projekt parku kieszonkowego uzyskał poparcie wśród mieszkańców Krakowa, tym samym został wskazany do realizacji przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Realizacja parku został przewidziana na dwa lata, z kwotą finansowania 2 mln zł.

Dzięki porozumieniu pomiędzy Wojewódzką Biblioteką Publiczną a Zarządem Zieleni Miejskiej teren pomiędzy biblioteką a parkiem nie będzie ogrodzony. W praktyce oznacza to, że planowana Zielona Czytelnia biblioteki i park będą stanowić całość.

Tak dla Szymborskiej

Inicjatorzy dostępnej w internecie petycji skierowanej do prezydenta Jacka Majchrowskiego apelują o stworzenie Karmelickiej parku o charakterze literackim, dedykowanego Wisławie Szymborskiej.

- Pomysł, aby ten park był parkiem Szymborskiej zrodził się prawie trzy lata temu, jednak dopiero teraz projekt wszedł w fazę realizacji. Do końca czerwca ma zostać ogłoszony przetarg na projekt – mówi Natalia Nazim. - Stad też ta petycja - bardzo zależy nam na tym, by park był projektowany z myślą o Wisławie Szymborskiej. Żeby nie było tak, jak z parkiem Krakowskim, który po rewitalizacji stal się nagle parkiem Grechuty. Zależy nam na tym, by myśl o tym, że to ma być park poświęcony Wisławie Szymborskiej była integralną częścią projektu.

Petycję po trzech dniach poparło już blisko 2 tysiące osób. O wsparcie pomysłu zaapelowali w mediach społecznościowych znani krakowianie, min.: Michał Rusinek, były sekretarz Wisławy Szymborskiej, Andrzej Mleczko, Ewa Wachowicz, Grzegorz Turnau, Robert Makłowicz.

Głos w sprawie zabrała także znana krakowska historyczka sztuki, krytyczka i kuratorka wystaw Anna Baranowa, która wystosowała list otwarty do prezydenta Jacka Majchrowskiego i Rady Miasta, w którym czytamy:

„ Aż się prosi, aby w Krakowie – Mieście Literatury UNESCO – był to park literacki, gdzie również inne sztuki znalazłyby swoje schronienie. Imię Wisławy Szymborskiej dawałoby rękojmię harmonijnej syntezy natury i kultury.”

List Baranowej spotkał się z szerokim poparciem osób związanych z kulturą, min.: Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, Ewy Lipskiej, Bogdana Micka, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Maszy Potockiej czy Adama Zagajewskiego.

- Szymborska była postacią nieszablonową, nie tylko wspaniałą poetką, ale też osobą szalenie inteligentną, wrażliwą i jednocześnie bardzo skromną. Chciałabym na murze, który ciągnie się wzdłuż parkingu zobaczyć fragmenty jej wierszy. Uważam, że byłaby to doskonała forma prezentacji jej twórczości. Z drugiej strony ten park ma być takim miejscem sprzyjającym refleksji, zaczytaniu, ale też chwytaniu chwili i zachwytem na nad nią. I tak sobie wyobrażam ten park - jako oazę zieleni, miejscem, w którym można się oderwać od zgiełku miasta – podsumowuje Nazim.

Podczas środowej sesji Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę, aby nadać parkowi imię noblistki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska