- Chcemy rozmawiać o praktyce dialogu obywatelskiego z perspektywy nauki, szczególnie nauk o mediach i nauk o polityce. Celem konferencji jest stworzenie forum dyskusji dla wszystkich uczestników dialogu obywatelskiego.
Dlatego do udziału zaprosiliśmy nie tylko badaczy procesów komunikowania, ale także przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych i mediów.
W toku dyskusji z praktykami mamy nadzieję rozpoznać jakie warunki sprzyjają, a jakie ograniczają dialog obywatelski – mówi dr hab. Agnieszka Hess, Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak dodaje Mateusz Płoskonka, Dyrektor Biura MOWIS, "dialog obywatelski to przejście od kultury protestu do nauki samorządności, branie odpowiedzialności za swoje najbliższe otoczenie, faktyczne angażowanie się w życie lokalnej wspólnoty, wyjście poza samo wskazywanie problemów.
Refleksja nt. trudności, barier czy niedomagań sposobu realizowania dialogu z mieszkańcami jest istotnym elementem procesów uspołeczniania władzy, tak aby mieszkańcy brali w nim udział, aby mieli poczucie, że to działanie miało sens i mieli wpływ na podjętą decyzje".
Planowany zakres tematyczny pierwszej edycji konferencji obejmuje między innymi tematy definiowania dialogu obywatelskiego, formy komunikacji administracji rządowej i samorządowej z obywatelami czy zagadnienia związane z rolą mediów w dialogu obywatelskim.
Wydarzenie zostało objęte patronatem przez Rzecznika Praw Obywatelskich Pana Adama Bodnara oraz Prezydenta Miasta Krakowa Pana Jacka Majchrowskiego. Patronat Honorowy: Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego.
Współorganizatorem konferencji jest Biuro Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych w Krakowie (MOWIS).
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
