Sławomir Mrożek, słynny dramatopisarz, prozaik oraz rysownik zmarł 15 sierpnia w swoim mieszkaniu w Nicei w wieku 83 lat.
Nabożeństwo pogrzebowe poprowadzi Metropolita Krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz.
O godz. 10 otwarty zostanie Barbakan, gdzie wystawiona będzie urna z prochami Sławomira Mrożka oraz księga kondolencyjna. Wtedy to mieszkańcy Krakowa oraz wszyscy chętni będą mogli pożegnać twórcę.
O godz. 12.30 prochy zostaną przewiezione karawanem konnym spod Barbakanu, przez Bramę Floriańską, do kościoła św. Piotra i Pawła, mieszczącego się przy ul. Grodzkiej.
Uroczystości żałobne w kościele rozpoczną się o godz. 13. W mszy weźmie udział rodzina Sławomira Mrożka, przyjaciele i współpracownicy pisarza oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
Pozostałe osoby, będą mogły śledzić przebieg uroczystości na telebimie, który zostanie ustawionym na pl. św. Marii Magdaleny.
Jak zaplanowali organizatorzy pogrzebu, przemówienia wygłoszą: Jacek Michałowski - szef Kancelarii Prezydenta RP, Bogdan Zdrojewski - minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jacek Majchrowski - prezydent Miasta Krakowa, a także Vera Michalski-Hoffman - przewodnicząca Rady Nadzorczej Wydawnictwa Literackiego oraz przedstawiciele świata kultury - Jerzy Stuhr i Olgierd Łukaszewicz.
Podczas uroczystości pogrzebowych zabrzmi polifoniczne "Officium Defunctorumi Missa Pro Defunctis" renesansowego kompozytora Tomása Luisa de Victorii, a także chorały Arvo Pärta w wykonaniu chóru kameralnego Capelli Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa.
Partie organowe i improwizacje wykona Cyprian Jagiełło - organista krakowskiej parafii Wszystkich Świętych.
Urna z prochami pisarza złożona zostanie w Panteonie Narodowym - miejscu spoczynku najwybitniejszych twórców narodowej sztuki, kultury i nauki.
Zgodnie z decyzją prezydenta Jacka Majchrowskiego, sarkofag, w którym umieszczona będzie urna, został sfinansowany ze środków Krakowa.
Krypta, w której złożone zostaną prochy Sławomira Mrożka, będzie dostępna dla mieszkańców Krakowa po uroczystości pogrzebowej od 15.30 do 18.30, a także w kolejne dni, w godzinach zwiedzania kościoła.
Organizatorzy uroczystości proszą o nie przynoszenie kwiatów i zniczy.
Do niedzieli, w głównym gmachu krakowskiego urzędu miasta, przy pl. Wszystkich Świętych, wystawiona była księga kondolencyjna dla wszystkich, którzy chcieli pożegnać zmarłego. W księdze codziennie pojawiały się nowe wpisy ludzi wdzięcznych autorowi za jego dzieła.
Sławomir Mrożek był jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy, autorem satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych, wśród których znajdują się m.in dramaty "Tango", "Policja", "Rzeźnia" czy "Emigranci".
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+