Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ekstremalny smog i cisza o darmowej komunikacji

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Aneta Zurek
W poniedziałek zanieczyszczenie powietrza w Krakowie wielokrotnie przekraczało normy, ale nie przewidziały tego prognozy przygotowane dla miasta. Z tego powodu urząd nie wprowadził darmowej komunikacji. Teraz mają być przygotowane nowe zasady jej ogłaszania.

462 mikrogramy na metr sześcienny, czyli ponad osiem razy więcej niż dopuszczalna norma (50 mikrogramów/m3) wynosiło w poniedziałek (5 marca) około południa stężenie szkodliwego pyłu PM10 na al. Krasińskiego! Wyniki jako bardzo złe wskazywały trzy inne stacje pomiarowe, a dwie podawały, że stan powietrza jest zły. Mimo tak dużego zanieczyszczenia władze Krakowa nie ogłosiły jednak darmowych przejazdów komunikacją miejską dla mieszkańców korzystających z samochodów. A bezpłatną komunikację wprowadzono np. na Śląsku, gdzie też był duży smog.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

Jedyną reakcją prezydenta Jacka Majchrowskiego był komunikat o II stopniu zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza pyłami PM10 (powyżej 150 mikrogramów/m3) i apel o ograniczenie czynności, które przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń powietrza oraz korzystanie z komunikacji miejskiej i pozostawienie samochodów prywatnych na parkingach.

W magistracie w kwestii braku darmowej komunikacji wskazują na Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który na zlecenie miasta przygotowuje prognozy zanieczyszczenia powietrza. - Prognozy IMGW nie sprawdziły się, nie wskazywały tak wysokich stężeń jak te, które są w ostatnich dniach odnotowywane na stacjach monitoringu na terenie miasta. Przyczyniła się do tego duża zmienność warunków atmosferycznych - wyjaśnił Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

W poprzednim sezonie grzewczym było 19 dni darmowej komunikacji z powodu smogu. A wcześniej darmowa komunikacja miejska w dni smogowe była wprowadzana, gdy średni poziom stężenia pyłu zawieszonego PM10, na wszystkich stacjach pomiarowych zlokalizowanych na obszarze Krakowa, przekraczał 150 mikrogramów/m3 według średniej z godz. 1-16 lub 12-22/23.

W tym sezonie, na nowych zasadach (patrz ramka), darmową komunikację miejską wprowadzono dwukrotnie. W urzędzie podkreślają, że w zeszłym roku były bardzo uciążliwe stężenia zanieczyszczeń w styczniu i lutym, a ta zima jest zdecydowanie łagodniejsza pod tym względem. W magistracie zdają sobie jednak sprawę, że trzeba coś poprawić.

- Natychmiastowe reagowanie na bieżącą sytuację stanu jakości powietrza wydaje się najlepszym rozwiązaniem - przyznaje Paweł Ścigalski. Jego zdaniem, w takich przypadkach do jakich doszło w poniedziałek, optymalna byłaby możliwość wprowadzenia darmowej komunikacji na mocy zarządzenia prezydenta - w godzinach wczesnoporannych, kiedy wyniki ze stacji pomiarowych są alarmujące, choć dzień wcześniej smogu nie potwierdzały prognozy. Mieszkańcy zauważają, że to najprostsze rozwiązanie, które można było przecież wprowadzić już dawno.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kraków. Ekstremalny smog i cisza o darmowej komunikacji - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska