Rosną szanse na budowę kładki dla pieszych i rowerzystów pomiędzy dzielnicami Ludwinów i Kazimierz. Po tym jak niedawno zapadła decyzja o dofinansowaniu realizacji z Rządowego Funduszu Polski Ład, Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie uzyskał pozwolenie na budowę dla tego zadania. Zgoda musi jeszcze stać się ostateczna, a to nastąpi za około 2 tygodnie.
– Pozwolenie na budowę, a także dofinansowanie rządowe otwiera nam drogę do przygotowania przetargu na roboty budowlane. Chcemy go ogłosić w ciągu najbliższych miesięcy – zapowiada Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM. Sama realizacja inwestycji miałaby potrwać ok. 27 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą.
Szacuje się, że budowa kładki wyniesie ok. 70 mln zł. Jednak jakie będą faktyczne koszty dowiemy się po otwarciu ofert przetargowych. Warto dodać, że rząd przyznał dofinansowanie w wysokości 65 mln zł.
Kładka alternatywą dla mostów nad Wisłą
Nowy obiekt ma się charakteryzować niecodziennym kształtem. Kładka będzie mieć formę sinusoidy. Połączy bulwar Inflancki pomiędzy ulicami Skawińską a Wietora po stronie Kazimierza z bulwarem Wołyńskim w pobliżu ulicy Ludwinowskiej po stronie Ludwinowa, umożliwiając pieszym i rowerzystom przekroczenie Wisły z pominięciem istniejących mostów drogowych. Celem inwestycji jest stworzenie przestrzeni publicznej przyjaznej pieszym i rowerzystom. Kładka stanowić ma ważne połączenie rowerowe znacząco usprawniające podróż i skracające czas dojazdu pomiędzy obszarami miasta zlokalizowanymi po przeciwnych stronach rzeki, co ma się przyczyni się do lepszego rozkładu ruchu miejskiego.
- Obszary znajdujące się po przeciwległych stronach Wisły, staną się bardziej atrakcyjne dla turystki i rekreacji. Budowa kładki zwiększy również wykorzystanie walorów Wisły oraz jej bulwarów - podkreślają w ZIM.
Obiekt dla pieszych i rowerzystów
Zakres rzeczowy inwestycji obejmuje budowę kładki przez rzekę Wisłę wraz z zewnętrznymi instalacjami oświetlenia, podgrzewania i odwodnienia, przebudową kolidujących sieci, przebudową przesłony przeciwfiltracyjnej, przebudową i budową ciągów pieszo-rowerowych oraz budową przyłączy energetycznych oraz kanalizacji deszczowej.
Kraków. Miasto planuje budowę linii tramwajowej na osiedle Z...
Projektowana kładka składa się z trzech połączonych ze sobą konstrukcji. Konstrukcję kładki tworzą dwa stalowe łuki o zmiennej sztywności zamocowane w masywnych żelbetowych podporach (przyczółkach). Pomost widokowy (środkowy) to konstrukcja oparta na wymienionych łukach.
Obiekt posiadać będzie dwa, skrajne pasma ruchu przeznaczone dla ruchu pieszych, rowerzystów i osób niepełnosprawnych oraz środkowe pasmo o funkcji widokowej - wyłącznie dla ruchu pieszego.
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa
FLESZ - Czym spowodowane są ciągłe podwyżki cen paliw i energii?
