Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Festiwal Miłosza bez pomocy państwa. Miasto: Zorganizujemy go mimo wszystko

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Podczas Festiwalu Miłosza co roku w Krakowie odbywają się spotkania autorskie, wieczory poetyckie, warsztaty i debaty.
Podczas Festiwalu Miłosza co roku w Krakowie odbywają się spotkania autorskie, wieczory poetyckie, warsztaty i debaty. Andrzej Wisniewski / Polskapresse
W lipcu do Krakowa znów przyjadą poeci, by spotkać się z publicznością w ramach Festiwalu Miłosza. Będzie to 11. edycja jednego z największych festiwali literackich w Europie Środkowej i jednocześnie pierwsza, której nie wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

FLESZ - Finlandia chce wstąpić do NATO

od 16 lat

Ten ważny dla polskiej kultury świat literatury związany z Krakowem w ostatnim czasie spotyka niezrozumiała dla mnie decyzja o niefinansowaniu wydarzeń literackich Krakowa przez Ministerstwo Kultury. Po raz pierwszy w historii festiwal, który powstał z inicjatywy Instytutu Książki, nie dostał finansowania. Pomimo odwołania. Oczywiście weźmiemy odpowiedzialność i ten festiwal się odbędzie

- powiedział Robert Piaskowski, pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury, podczas konferencji prasowej związanej z ogłoszeniem nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, której rozstrzygnięcie nastąpi w trakcie Festiwalu Miłosza.

Chęć i potrzebę organizowania festiwalu pomimo braku ministerialnego wsparcia na internetowej stronie wyrazili też organizatorzy festiwalu - miejska instytucja kultury Krakowskie Biuro Festiwalowe i kierowane przez nią Miasto Literatury UNESCO.

Festiwal Miłosza od początku był unikalnym, mocnym komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości - politycznej, społecznej czy kulturowej – i niezmiennie uważamy, że nie może go zabraknąć, zwłaszcza w obliczu wyzwań, przed jakimi stoimy w tych i nadchodzących latach. Dlatego postanowiliśmy kontynuować realizację corocznych spotkań poetyckich odbywających się w Krakowie pod egidą festiwalu mimo braku dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O przyczynę nieudzielenia dofinansowania zapytaliśmy resort kultury. Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jak podkreśla jednak Robert Piaskowski, negatywną opinię w tej sprawie otrzymał nie tylko Festiwal Miłosza, ale również inne związane z Krakowem wydarzenia, jak Festiwal Literatury dla Dzieci, czy pisma - w tym kwartalnik literacki Kontent.

Ponad 80 proc. środków na kulturę jest przeznaczana przez samorządy. Ale w przypadku tak ważnych wydarzeń, jak Festiwal Miłosza, Nagroda im. Wisławy Szymborskiej, Festiwal Literatury dla Dzieci, Mała Boska Komedia musi być obecna polityka kulturalna państwa - zaapelował pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury.

Festiwal odbędzie się w lipcu, a jednym z jego punktów będzie uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej - 9 lipca w Teatrze Starym w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska