https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Gdyby nie język, ludzie dawno zniknęliby z powierzchni Ziemi. Rusza Festiwal Copernicus

Aleksandra Suława
Czy myślimy w języku? Czym język maszyn różni się od języka ludzi? Jak zmienia się mowa? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas ruszającego we wtorek Festiwalu Copernicus.

Chociaż na co dzień traktujemy język jako coś zwyczajnego, jest on jednym z największych osiągnięć ewolucji. To on pozwolił na zbudowanie cywilizacji i to dzięki niemu, jak tłumaczą organizatorzy Festiwalu Copernicus, cywilizacja przetrwała. - Wyobraźmy sobie, że matka znalazła w lesie trującego grzyba. Gdyby nie potrafiła posługiwać się językiem, w jaki sposób miałaby ostrzec dziecko przed dotykaniem tej rośliny?-mówi Diana Sałacka, odpowiedzialna za promocję festiwalu. -To właśnie język pozwala nam na przekazywanie kolejnym pokoleniom wiedzy i doświadczenia.

O języku warto rozmawiać też z innego powodu: o ile jeszcze pół wieku temu wydawało się, że wiemy o nim wszystko, dziś, przed badaczami otworzyły się nowe perspektywy.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nastąpił ogromny rozwój nauk, które mówią o języku nowe rzeczy. Neurobiologia, kognitywistyka, lingwistyka zrewolucjonizowały sposób myślenia o tym, czym jest język

- tłumaczy prof. Bartosz Brożek, kognitywista i dyrektor Centrum Kopernika.

Dlatego też gośćmi tegorocznej edycji festiwalu są eksperci z najróżniejszych dziedzin wiedzy. Są to m.in. filozof podmiotowości - Charles Taylor, poszukujący wraz z NASA życia pozaziemskiego fizyk i astrobiolog - Paul Davies, badacz języka amazońskiego plemienia Pirahã - Daniel Everett i zajmująca się językoznawstwem kognitywnym - Elżbieta Tabakowska.

Chociaż język zwykło się utożsamiać z mową, my pojmujemy go szerzej, rozciągając to pojęcie na wszystkie formy komunikacji, posiadające pełnoprawna gramatykę

- mówi Diana Sałacka, odpowiedzialna za promocję festiwalu. W programie znalazły się więc wydarzenia, poświęcone językowi migowemu czy maszynom, które coraz częsciej nie tylko przetwarzają, ale też samodzielnie tworzą komunikaty. Dla przykładu: na wystawie „Język maszyn” w Cricotece będzie można porozmawiać z komputerem-psychoanalitykiem i zapoznać się z literaturą generowaną przez algorytmy.

Wykłady i wystawy uzupełniają koncerty, pokazy filmowe oraz warsztaty (m.in. języka migowego, teatralne i psychologiczne). Festiwal Copernicus potrwa do 26 maja. Szczegóły: copernicusfestival.com.

WIDEO: Dzieci mówią jak jest. Co dzieci wiedzą o polityce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska