Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Copernicus Festival. Jak informacja wpływa na nasze życie? Sześć dni wykładów, rozmów i spotkań

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Tematem przewodnim tegorocznej edycji Copernicus Festivalu będzie "Informacja"
Tematem przewodnim tegorocznej edycji Copernicus Festivalu będzie "Informacja" Materiały prasowe
Od 17 do 22 maja potrwa w tym roku w Krakowie szósta edycja Copernicus Festivalu. Jego hasłem przewodnim będzie „Informacja”. Zagadnieniu temu przyjrzymy się pod kątem naukowym, ale też politycznym, psychologicznym, filozoficznym i etycznym. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

FLESZ - Podwyżki cen prądu są nieuniknione

od 16 lat

Copernicus Festival wpisuje się w krakowskie życie kulturalne dzięki niezwykłej syntezie wątków naukowych i technologicznych, filozoficznych i psychologicznych, zapraszając podczas każdej kolejnej edycji do przyjrzenia się wybranemu zagadnieniu. Dotykając wątków bliskich każdemu z nas i społeczności, jakie tworzymy, pozwala nam poszerzyć wiedzę o mechanizmach funkcjonowania ludzkości. W tym roku wątkiem głównym festiwalu będzie „Informacja”.

- Żyjemy w świecie otoczonym informacją. Dzięki niemal powszechnemu dostępowi do internetu, informacja staje się kluczowym wyznacznikiem naszej rzeczywistości. Trzeba jednak zauważyć, że dostęp do informacji zostaje coraz mocniej zapośredniczony przez nasze preferencje i predyspozycje. Za tym jak docieramy do informacji, stoją obecnie narzędzia sztucznej inteligencji, które znają nasze gusta i poglądy. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się tym razem zagadnieniom związanym z dostępem do informacji – mówi nam Diana Sałacka, rzeczniczka Copernicus Festivalu.

Jak dostęp do informacji zmienia nasze postrzeganie rzeczywistości? Czy algorytmy stale filtrują przedstawiane nam informacje? Czy sztuczna inteligencja ma swoją moralność? Jakie informacje o nas zapisane są w genach i czy mają one wpływ na nasz charakter i zachowanie? Jak informacja znajduje odbicie w mediach i w polityce? Oto najważniejsze zagadnienia tegorocznej edycji Copernicus Festivalu.

- Wbrew temu, co można by się spodziewać, informacja ma realny wpływ na współczesną technologię. Weźmy taki przykład: czy uczone maszynowo auto ma podczas wypadku ulicznego przejechać osobę, która nagle wkroczyła na jezdnię, czy raczej powinno temu zapobiec, ale tym samym uszkodzić kogoś, kto jest właścicielem samochodu? Inny przykład: mamy już narzędzia, które mogłyby skutecznie przeciwdziałać terroryzmowi i przestępczości. Kwestią tylko jest to, czy chcemy zezwolić im na dostęp do naszej prywatności, choćby na czytanie maili – opowiada nam Diana Sałacka.

Copernicus Festival ma swoje „gwiazdy”, które będą wygłaszały główne wywiady. Jest to m.in. Artur Ekert – profesor fizyki na Uniwersytecie Oksfordzkim, zajmujący się kwantowym przetwarzaniem informacji, Krystyna Kurczab-Redlich - dziennikarka i reportażystka, wieloletnia korespondentka w Rosji, profesor Ewa Bartnik, specjalizująca się w genetyce i biologii molekularnej, a także Daniel Tammet, brytyjski pisarz obdarzony niezwykłymi zdolnościami przetwarzania informacji: synestezją lingwistyczną, numeryczną oraz wizualną.

- Gościmy przede wszystkim wybitnych ekspertów w swoich dziedzinach oraz naukowców zajmujących się danymi zagadnieniami. To właśnie nasze „gwiazdy” są najczęściej cytowane w mediach, jeśli chodzi o kwestie, które składają się na motyw przewodni danej edycji festiwalu. Artur Eker jest już od kilku lat wymieniany jako jeden z najważniejszych pretendentów do nagrody Nobla z fizyki. Jesteśmy też festiwalem, który pokazuje jak nauka objawia się w codziennym życiu – choćby w naszych pasjach. Dlatego wśród naszym gości jest słynny trener Jacek Gmoch. W przypadku sportu mamy bowiem obecnie często do czynienia z analizą danych, matematyką i strategią – podkreśla Diana Sałacka.

Zagadnienia te będą poruszane przez sześć dni trwania festiwalu podczas wykładów, rozmów i spotkań, ułożonych w kilka różnych pasm tematycznych. Odbędą się one w Muzeum Inżynierii i Techniki przy ul. Wawrzyńca 15. Wstęp wolny. Na kanale YouTube.com/user/CopernicusCenter udostępniane będą ich transmisje – z czego część w tłumaczeniu na język ukraiński.

- Zapraszamy na nasz festiwal również młodzież. Wykłady i rozmowy będą miały na tyle popularyzatorski charakter, że osoby do osiemnastego roku życia bez problemu się na nich odnajdą. Dla dzieci z podstawówki mamy natomiast przygotowany program online, który polega na nauce czytania. W jego ramach ceniony krakowski aktor Jan Peszek będzie czytał fragmenty bajek z naukowym komentarzem – podsumowuje Diana Sałacka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska