FLESZ - Cyfrowe wsparcie meteorologii

„Bo wczorajsza niezwykłość staje się dzisiejszym banałem, a dzisiejsza skrajność jutrzejszą normą” – hasło Roku Lema, zaczerpnięte z powieści "Katar", nabiera szczególnego znaczenia w kontekście przyspieszającego rozwoju technologii, która w coraz większym stopniu naznacza ludzki stosunek do świata. Stanisław Lem w swojej twórczości przewidywał technologiczną przyszłość – roboty, maszyny, urządzenia i techniki informacyjne, które w jego książkach były jedynie wytworami naukowej fantastyki, dzisiaj są normą i współtworzą naszą codzienność.
Wystawa, która potrwa od 8 do 31 października. jest komentarzem do rzeczywistości naznaczonej przez technologię. Przyświeca jej przekonanie, że sztuka intermedialna, której „naturalnym środowiskiem” jest przestrzeń technicznych zdobyczy, pokazuje tkwiące w technologii piękno, ale jednocześnie pełni rolę krytyczną, wskazując na jej zagrożenia. Dorobek Stanisława Lema jest dla tworzących tę wystawę artystów nieocenionym źródłem inspiracji i podpowiedzi.
W najbliższą sobotę, 9 października, odbędą się dwa seminaria towarzyszące wystawie „Konstelacja LEM: technologia - krytyka - sztuka".
I. Silikonowo-krzemowy archetyp człowieka:
Godz. 11-13 (Willa Decjusza), prowadzenie: Sidey Myoo // Academia Electronica, mgr. Anna Kołbasa // UJ
Podczas spotkania Sidey Myoo zaprezentuje poglądy filozoficzne związane ze współczesnym dążeniem do stworzenia archetypu człowieka, tak w znaczeniu doskonałej cielesności, jak i inteligencji, co wiąże się z powstawaniem współczesnych antropomorficznych, inteligentnych robotów. Następnie mgr Anna Kołbasa, zaprezentuje robota Nao, ze szczególnym uwzględnieniem projektów jego twarzy wykonanych przez prelegentkę.
Wystąpienie odbędzie się równocześnie w Academia Electronica w Second Life.
II. Digitalna kreatywność – nieludzka sztuka:
Godz. 13-15 (Willa Decjusza), prowadzenie: Sidey Myoo // Academia Electronica, dr Jacek Złoczowski // UP w Krakowie
Prelekcję rozpocznie Sidey Myoo, przywołując przykłady twórczych programów i robotów oraz stawiając pytanie o granice twórczości, czy jest ona własnością człowieka, czy raczej właściwością, której można doszukiwać się również w inteligentnych algorytmach. Następnie połączymy się z dr Jackiem Złoczowskim, który zaprezentuje problem autorstwa dzieła sztuki stworzonego przez SI, wskazując m. in. na autonomiczne i ukryte operacje sieci neuronowych zachodzące poza kontrolą człowieka, znaczenie procesu uczenia się i generowania lub potraktowanie SI jako prototwórcę lub medium do przetwarzania danych, w tym treści artystycznych.
Oba seminaria odbędą się równocześnie w Willi Decjusza i Academia Electronica w Second life.
Udział w seminariach jest bezpłatny
Zapisy: [email protected].
- Przecież na te zdjęcia można patrzeć bez końca! Kraków z lat 90. to jak inna planeta
- Greckie plaże i chorwackie wody na wyciągnięcie ręki. Wakacje 30 minut od Krakowa!
- Najlepsze bary mleczne w Krakowie. Sprawdź, gdzie zjesz smaczne, domowe obiady
- TOP 15 miejsc w Krakowie, gdzie zjesz najpyszniejsze śniadanie