Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Gdzie szukać oszczędności w miejskiej kasie? Radny Michał Drewnicki przedstawił pięć postulatów

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Miasto dziurę budżetową chciało zasypać podwyżkami cen biletów MPK. Nie zgodziła się na to Rada Miasta
Miasto dziurę budżetową chciało zasypać podwyżkami cen biletów MPK. Nie zgodziła się na to Rada Miasta Oskar Nowak
Radny Michał Drewnicki z PiS przedstawił pięć postulatów dla komunikacji miejskiej. Proponuje w nich podjęcie działań, które przyniosłyby ok. 100 mln oszczędności pochodzących m.in. ze zmniejszenia wydatków na promocję miasta i marketing. To pokłosie informacji, że w budżecie miasta brakuje ok. 300 mln złotych na komunikację co grozi cięciami i likwidacjami niektórych linii. - Zamiast podnosić mieszkańcom ceny biletów, by płacili więcej za gorsze usługi, należy poszukać oszczędności w wydatkach urzędu - zapewnia Drewnicki.

Budżet Krakowa na ten rok to w sumie ponad 8 mld zł. Niestety na komunikację zabrakło w nim ponad 400 mln zł, co stanowi około 5 procent budżetu. Prezydent zaproponował więc drastyczną podwyżkę biletów miesięcznych. Radni się na to nie zgodzili, więc magistrat rozpuścił wici, że jeśli do marca ceny biletów nie pójdą w górę będą cięcia w kursowaniu komunikacji, a być może nawet likwidacja niektórych linii.

Przedsmak tego co nas może wówczas czekać poznaliśmy w minione ferie zimowe, kiedy zawieszono kursowanie niektórych linii autobusowych i pocięto kursy tramwajów wydłużając czas oczekiwania mieszkańców na przystankach. Dość powiedzieć, że prócz długiego stania na przystankach, nie każdy mógł do środka transportu wsiąść z powodu przepełnienia, w związku z czym czekał na mrozie jeszcze dłużej.

W nawiązaniu do tej sytuacji, radny Michał Drewnicki zwołał w poniedziałek 20 lutego konferencję, na której przedstawił pięć postulatów dla komunikacji, które gdyby wprowadzić w życie przyniosłyby znaczne oszczędności dla budżetu miasta z przeznaczeniem na komunikację.

Postulaty:

  • oszczędności wynikające z likwidacji spółki Kraków5020 i telewizji internetowej Hello Kraków
  • oszczędności wynikające ze zmniejszenia wydatków na promocję i marketing (np. zawieszenie wydawania miejskiej gazety),
  • oszczędności wynikające z zaprzestania wydawania pieniędzy na fanaberie władzy tj. motorówki, owce, drogie rowery dla urzędu
  • oszczędności wynikające z racjonalności przy projektach - zamiast wykorzystywać ekskluzywne materiały np. ławki z egzotycznego drewna, należy zamawiać polskie produkty u lokalnych rzemieślników,
  • oszczędności wynikające z zaprzestania tworzenia nowych, niepotrzebnych stanowisk dla polityków i działaczy partyjnych (Platformy Obywatelskiej i PSL)

- Wnioskuję, by wprowadzić proponowane postulaty w życie. Zamiast podnosić mieszkańcom ceny biletów, by płacili więcej za gorsze usługi, należy poszukać oszczędności w wydatkach urzędu. Tylko takie działanie będzie właściwe z moralnego i racjonalnego punktu widzenia - mówi Drewnicki.

Zdaniem radnego te postulaty wcielone w życie przyniosłyby miastu ok. 100 milionów oszczędności.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Nawet za 2,5 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska