https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Gmina zutylizuje azbest. Pilnie trzeba usunąć 36 ton [INFOGRAFIKA]

Piotr Rąpalski
Najwięcej azbestu w Krakowie skrywają płyty, z których wykonano elewacje i dachy budynków. Najwięcej jest ich w Nowej Hucie.
Najwięcej azbestu w Krakowie skrywają płyty, z których wykonano elewacje i dachy budynków. Najwięcej jest ich w Nowej Hucie. Infografika: Grażyna Gajewska
W Krakowie znajduje się ponad 4,2 tys. ton trującego azbestu. Ukryty jest głównie w ścianach i dachach budynków oraz w rurach. Uszkodzony pyli, co może powodować choroby nowotworowe. Urząd Miasta chce dotować usuwanie szkodliwej substancji. Trzeba będzie na to wydać 5,4 mln zł.

Urzędnicy policzyli, ile azbestu znajduje się w każdej dzielnicy. Okazało się, że jest go trzy razy więcej niż wskazywały dokumenty urzędu marszałkowskiego, gdzie co roku powinno się zgłaszać materiały z zawartością azbestu. Najwięcej szkodliwej substancji znajduje się w Nowej Hucie, na Wzgórzach Krzesławickich i na Dębnikach. W sumie wykryto go w 2287 budynkach, w tym w szkołach i przedszkolach. Łącznie w Krakowie jest go 4225 ton. Dla porównania w Rzeszowie 2,3 tys. ton, w Gdyni 2,6 tys.

- Najbardziej szkodliwy jest pył z uszkodzonego, ukruszonego azbestu, który dostaje się do naszego organizmu w postaci mikroskopijnych igieł. Powoduje nowotwór opłucnej. Chorobę śmiertelną, której leczenie jest niezwykle trudne - mówi prof. Krzysztof Sładek, alergolog i pulmonolog.

Choroba nie rozwija się po roku, ale może i po 10, a nawet po 20 latach. Leczenie to trudne operacje chirurgiczne. W Małopolsce jest wysokie średnie stężenie włókien azbestowych w powietrzu, bo 541 włókien na metr sześcienny. Np. w województwie dolnośląskim wskaźnik sięga 247, podkarpackim 312.

Małopolska cierpi nie tylko z powodu własnego azbestu, ale również tego u naszych sąsiadów. Na Śląsku stężenie włókien na metr wynosi 679, a w świętokrzyskim 709. Tam najwięcej azbestu trafiało z fabryki w małopolskim Szczucinie. Z trującego materiału budowano bloki, drogi i szkolne boiska.

Gmina Kraków stworzyła skuteczny program usuwania azbestu. Ma on całkowicie zniknąć z miasta do roku 2032. Urzędnicy będą pokrywać mieszkańcom całość wydatków potrzebnych na pozbycie się niebezpiecznego surowca. Ale dlaczego musi to trwać tak długo?

- Usuwanie azbestu to trudne przedsięwzięcie, by się go pozbyć, trzeba budować specjalnie chronione rusztowania, tunele, którymi poruszają się pracownicy i odizolować osoby postronne - tłumaczy Robert Kozela, redaktor naczelny czasopisma "Atest" zajmującego się tą tematyką.

Jest też problem finansowy. - Możemy dotować usuwanie, transport i bezpieczne składowanie azbestu. Ale po jego usunięciu np. z dachu właściciel budynku będzie musiał sam postarać się o nowe poszycie. Chcemy dać czas na przygotowanie się do takich inwestycji - tłumaczy Ewa Olszowska-Dej, dyrektor wydziału kształtowania środowiska UMK.

Uspokaja, że gorsza sytuacja jest pod tym względem np. w dużo mniejszej podkrakowskiej gminie Skała, która ma 3,9 tys. ton azbestu.

To jednak nie powód, aby tym problemem się nie zająć w Krakowie. W latach 2014-2016 trzeba usunąć 36 ton azbestu, który jest najstarszy i najbardziej narażony na uszkodzenie. Znajduje się ponadto w budynkach, gdzie mieszkańcy mają z nim bezpośredni kontakt. Gdy uporamy się z tym problemem, co cztery lata ma zniknać ponad tysiąc ton azbestu.

Gmina dotowała już jego usuwanie w latach 2004-2009. Pozyskała z rządowego funduszu na ten cel 709 tys. zł i zlikwidowała 744 tony materiału. Niestety nowelizacja prawa o ochronie środowiska przerwała program. Teraz można na to pozyskać pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Unii Europejskiej.

Problemem może być jednak zaangażowanie mieszkańców i właścicieli budynków. W latach 2004-2009 nie było ono duże. Właśnie z powodu dodatkowych kosztów remontów po usunięciu azbestu. Zmusić do tego też nie można , bo na razie nie przewiduje się kar, jeśli ktoś azbestu nie usunie nawet po 2032 r.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec
a kiedy przewiduje sie wymiane abestowych rur wodociagowych w Wieliczce? czy ktos zastanowil sie dlaczego masa ludzi umiera na raka przewodu pokarmowego?

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska