FLESZ - 5-dniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa?

W programie tegorocznego Festiwalu Miłosza znajdzie się zestaw premier i spotkań autorskich, pasmo performatywne składające się ze slamu i eksperymentów poetyckich, spotkania warsztatowe dla tłumaczy poezji z języków angielskiego i ukraińskiego, a także wykłady mistrzowskie Miłosz Lectures, które wygłoszą zagraniczni goście festiwalu Marci Shore i John F. Deane.
Profesorka Wydziału Historii Uniwersytetu Yale Marci Shore to autorka wielokrotnie nagradzanej książki "Kawior i popiół. Historia pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem" poświęconej twórcom, w szczególności polskim poetom okresu międzywojennego, którzy dali się uwieść komunistycznej ideologii porewolucyjnej Rosji. Natomiast John F. Deane to poeta, prozaik i działacz kultury twórca zajmującej się promocją poezji organizacji Poetry Ireland. W swojej twórczości Deane szczególną uwagę poświęca tematom bliskim każdemu: cierpieniu, odchodzeniu bliskiej osoby, przeżywaniu żałoby i przepracowywaniu traumy, a także wierze i niewierze w istnienie Boga.
Dzięki współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej przedostatni dzień Festiwalu uświetni Gala Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a w programie znajdą się także spotkania z nominowanymi oraz laureatami nagrody. Na Festiwalu Miłosza 2022 nie zabraknie także upamiętnienia postaci zmarłego w ubiegłym roku Adama Zagajewskiego. Współpraca z Ambasadą Irlandii w RP pozwoli natomiast obejrzeć w Pałacu Potockich sprowadzoną z Dublina monograficzną wystawę o życiu i twórczości Seamusa Heaneya.
Podczas Festiwalu odbędzie się również pasmo Rodzinna Europa | Родинна Європа, dla którego kontekstem są wydarzenia za wschodnią granicą i zmiany, jakie ostatnie miesiące przyniosły w naszym krajobrazie kulturowym. Wśród obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do Polski, m.in. do Krakowa, znaleźli się także poeci i pisarze.
Otoczenie ich opieką i stworzenie im przestrzeni do wypowiedzi musiało znaleźć się w planach Festiwalu. W związku z aktualną sytuacją część programu będzie poświęcona dążeniom wolnościowym w poezji oraz sile przekładów z języka ukraińskiego na polskim rynku. Wsłuchamy się także w wiersze naszych ukraińskich gości i gościń – poetów, tłumaczy i aktywistów. Spotkania poświęcone tej tematyce odbędą się pod hasłem nawiązującym do dzieła Czesława Miłosza Rodzinna Europa – zbioru esejów przybliżających czytelnikowi losy i tożsamość Europejczyków, w szczególności tych pochodzących z obszarów dzisiejszej Litwy, Polski, Białorusi czy Ukrainy - zapowiadają organizatorzy.
Siedzibą centrum festiwalowego będzie zlokalizowany przy Rynku Głównym 20 Pałac Potockich, w którym zaplanowano większość spotkań. Festiwalowe wydarzenia odbędą się również w innych poetyckich lokalizacjach Krakowa. Udział w Festiwalu nie wymaga pobierania wejściówek.
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa