FLESZ - Parkowanie drożeje. Znamy nowe stawki
Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 16 września w Muzeum Podgórza przy ul. Powstańców Wielkopolskich 1. Zaplanowano je w godzinach 17.30-19.30.
Z kolei 19 września przewidziany jest pierwszy z cyklu dyżurów ekspertów, podczas których mieszkańcy mogą przekazać uwagi i opinie odnośnie tworzonego muzeum.
Dyżur będzie trwał w Miejskim Centrum Dialogu (ul. Bracka 10) w godz. 16-18. Poświęcony ma być oznaczeniu i wygrodzenia terenu muzeum. W roli ekspertów zaproszeni są przedstawiciele m.in. Zarządu Inwestycji Miejskich, Biura miejskiego konserwatora zabytków i Muzeum Krakowa.
Jak podkreśla krakowski magistrat, trwające konsultacje dotyczące powstania Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow są okazją, by wypracować akceptowany przez większość mieszkańców i instytucji konsensus, który pozwoli godnie upamiętnić tragiczną historię. Jej niemym świadkiem nadal pozostaje blisko 40 hektarów terenu wpisanego w 2002 r. do rejestru zabytków. Dziś na obszarze byłego obozu znajdują się trzy masowe mogiły, dwa cmentarze żydowskie i relikty infrastruktury obozowej.
Wokół tematu przyszłego muzeum narosło wiele emocji. Pojawiają się głosy, że chodzi o stworzenie kolejnej „atrakcji turystycznej”, uniemożliwienie krakowianom swobodnego korzystania z tego terenu, oprotestowywane jest stawianie ogrodzeń i wycinkę zieleni.
Za etap projektowy - jak przypomina magistrat - odpowiada obecnie Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie, ale w przyszłości realizacją wypracowanych rozwiązań zajmie się nowa instytucja kultury. Ma ona powstać w przyszłym roku. Powoła ją Miasto Kraków wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Trwają prace nad jej statutem.
