Kraków. Jest apel do prezydenta o przeprowadzenie referendum lokalnego w 2022 roku. "Chcemy oddać głos mieszkańcom"

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Podczas referendum mieszkańcy mieliby się wypowiedzieć na temat ważnych dla nich tematów
Podczas referendum mieszkańcy mieliby się wypowiedzieć na temat ważnych dla nich tematów Archiwum
Udostępnij:
Radni miejscy Krakowa dla Mieszkańców i Nowoczesnej przygotowali rezolucję do prezydenta Jacka Majchrowskiego w sprawie przeprowadzenia w przyszłym roku referendum lokalnego. Propozycję pytań mieliby zgłosić sami mieszkańcy.

FLESZ - Morsowanie dla każdego?

- Chcemy powołania zespołu, który opracuje pytania referendalne. Zależy nam na tym, by oddać głos mieszkańcom w ważnych dla nich kwestiach - mówi radny miejski Artur Buszek (Nowoczesna), jeden z inicjatorów rezolucji do prezydenta Krakowa.

- Mieszkańcy powinni mieć możliwość wypowiedzenia się w sprawach, które ich bezpośrednio dotyczą. Wykup gruntów pod nowe parki i lasy, poszerzenie Strefy Płatnego Parkowania, drożejące bilety na komunikację publiczną, to tylko niektóre tematy, które warto wziąć pod uwagę. Chcemy dać szansę mieszkańcom zgłoszenia takich problemów, aby później poddać je ocenie wszystkich krakowian - podkreśla z kolei radny miejski Łukasz Maślona (Kraków dla Mieszkańców).

W rezolucji radni zwracają się do prezydenta o podjęcie działań celem przeprowadzenia referendum lokalnego. W pierwszym kwartale przyszłego roku mieszkańcy mieliby możliwość zgłaszania tematów. W drugim kwartale zaplanowano powołanie zespołu ds. referendum lokalnego, w skład którego weszliby w równej liczbie przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, Rady Miasta Krakowa, Rad Dzielnic, uczelni wyższych (eksperci nauk społecznych), organizacji pozarządowych i inicjatyw społecznych. Ich zadaniem będzie odpowiednie skonstruowanie pytań referendalnych.

Przełom trzeciego i czwartego kwartału to byłby z kolei czas na kampanię informacyjną, a następnie przeprowadzenie referendum.

Władze Krakowa zdecydowały, by budować premetro. Plan miasta jest taki, by centralny odcinek z tunelem pod centrum został wybudowany do 2033 roku.

Spór o metro w Krakowie. Prezydent planuje podziemny tramwaj...

"W prawidłowo przeprowadzonym referendum lokalnym wybrzmi głos mieszkańców naszej wspólnoty samorządowej w tematach, które ta uzna za istotne. Dlatego Rada Miasta Krakowa wnosi o przeprowadzenie referendum lokalnego i zabezpieczenie środków na jego realizację w Budżecie Miasta Krakowa" - napisali radni w rezolucji.

Rezolucja do prezydenta w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego
Rezolucja do prezydenta w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego Archiwum

W pełni pomysł referendum lokalnego popiera radny Łukasz Wantuch (Przyjazny Kraków). - Mam nadzieję, że pomysł zyska szerokie poparcie, zwłaszcza, że była to obietnica wyborcza prezydenta Jacka Majchrowskiego z przedostatniej kampanii wyborczej - referendum lokalne organizowane co jakiś czas, badające nastroje i opinie mieszkańców Krakowa - komentuje Wantuch.

Przypomina, że mieszkańcy mają bardzo złe doświadczenie z poprzedniego referendum. Powód? Nieprzemyślane i źle skonstruowane pytania. Dlatego zdaniem Wantucha zaangażowanie krakowian w ich tworzenie to bardzo dobry pomysł. - Zróbmy to porządnie, w zaplanowanych etapach, z maksymalnym zaangażowaniem mieszkańców Krakowa i będzie to wtedy prawdziwe święto demokracji. Samo głosowanie będzie tylko ostatnim elementem, wcale nie najważniejszym. Właśnie to jest kluczowe - nie głosownie, ale proces wyboru i oceny pytań. O wiele cenniejsza będzie zatem budowa i umacnianie społeczeństwa obywatelskiego, dlatego w pełni popieram projekt tej uchwały - twierdzi radny.

W przygotowywanym referendum w 2022 r. część pytań może dotyczyć rozwiązań transportowych, w tym budowy metra i rozszerzenia strefy płatnego parkowania.

Kraków. Radni przygotowują referendum w 2022 roku. Mogą być ...

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
w2
Czcigodni bezradni nawet nie są w stanie zaproponować pytań. Oj oj oj biudsie a tak wyśmiewano panią Bubulę, a proszę jak rozwinęła skrzydła...
Z
Zbigniew Rusek
Moim zdaniem, dawno Nowohucianie powinni napisać rezolucję w sprawie przeprowadzenia referentum, a głównym pytaniem powinno być: czy jest Pani/Pan za odłaczeniem Nowej Huty od Krakowa i utworzenie zeń samodzielnego miasta i jednocześnie odrębnej gminy/ Nowa Huta powinna być odrębnym miastem i odrębną gminą. Kraków jest stanowczo za duży.
Dodaj ogłoszenie