https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: kłótnia o przedszkole na Stradomiu

Piotr Rąpalski
Adam Wojnar
Radni popierają rodziców i nie chcą pozwolić prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu na przeniesienie przedszkola nr 114 z ulicy Stradomskiej do budynku szkoły przy ulicy Miodowej. Według rodziców nowa placówka ma gorsze warunki. Pracownicy z kolei sprzeciwiają się zwolnieniom. Dotknęły one już 11 z liczącej 23 osoby "załogi" przedszkola.

Czytaj także: Awantura o budżet Krakowa. Prezydent bez absolutorium

Urzędnicy twierdzą, że przenosiny są konieczne, bo kamienica obok zostanie niebawem sprzedana i rozpocznie się jej remont. Wtedy dzieci idąc do przedszkola musiałyby przechodzić przez plac budowy. Urząd tłumaczy też, że zwolnienia dotykają pracowników technicznych, którzy już są w nowym budynku, a nie nauczycieli

Pracownicy przedszkola i rodzice przyszli na sesję rady miasta. - Jesteśmy zwalniani choć urzędnicy obiecywali, że tak się nie stanie - żali się Małgorzata Lenartowicz, pracownica placówki. - Nowe miejsce jest gorsze. Przedszkole nie zostanie w nim odtworzone - dodaje matka jednego z przedszkolaków Anna Dąbrowska.

Rodzice i pracownicy mają żal, że prezydent na wiosnę zarządzeniem zdecydował o przeniesieniu przedszkola na Miodową. Oburzyło to też radnych, bo sieć przedszkoli w Krakowie muszą ustalać co rok odpowiednia uchwałą. - Prezydent nas pominął. Teraz chce, abyśmy zaakceptowali zmianę lokalizacji tej placówki - mówi Jerzy Woźniakiewicz, radny PO. Radni zgłosili do projektu uchwały poprawkę, która pozostawia przedszkole na Stradomiu.

- Radni popełniają błąd w tej poprawce. Uzasadniają ją tym, że przez likwidację przedszkola przy ul. Stradomskiej zmniejszy się liczba miejsc dla przedszkolaków w Krakowie. To nieprawda, bo tyle samo miejsc będzie w nowym, położonym niedaleko, budynku - mówi wiceprezydent miasta ds. społecznych Elżbieta Lęcznarowicz. Dodaje, że do starej placówki nie ma dobrego dojazdu, a remont kamienicy obok stanowi niebezpieczeństwo dla maluchów.

- Trudno brać odpowiedzialność za dzieci na placu budowy - dodaje wiceprezydent. Przypomina, że wielu rodziców, kiedy dowiedzieli się o nowej lokalizacji, znalazło miejsca dla swojej pociechy w lokalnym przedszkolu w swoim miejscu zamieszkania. Lęcznarowicz zarzeka się, że rekrutacja do "114" nie była wstrzymana, tylko rodzice części dzieci wybrali inne miejsce dla swoich pociech. Zapewnia, że w nowym przedszkolu będzie ok. 100 miejsc.

Rodzice kierują pozew do sądu administracyjnego przeciwko miastu i zarządzeniu prezydenta. Radni będą głosować uchwałę o sieci przedszkoli i poprawkę na sesji 6 lipca.

Sprawdź aktualny rozkład jazdy PKP Kraków

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail**Zapisz się do newslettera!**

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
GRANIWID SIKORSKI
Forum w Obronie Godności Kraków, 24 grudnia 2011r.
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68

Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz
Kuria Metropolitalna w Krakowie
31-004 Kraków ul. Franciszkańska 3


Eminencjo
Zwracamy się do Waszej Eminencji jako osoby będącej najbliżej Jana Pawła II i nosiciela Jego idei także otwarcia na potrzeby ubogich dzieci i młodzieży.
W tych trudnych czasach Kościół winien wykazać się szlachetnością a tym samym może udowodnić, że bliska mu jest idea miłości bliźniego.
Dotyczy to przejętej przez KURIĘ METROPOLITALNĄ W KRAKOWIE posesji przy ul. Krowoderskiej 71. Znajdował się tam internat dla młodych ludzi ze wsi i małych miasteczek. Uczniowie ci uczyli się konkretnego zawodu w szkołach zawodowych. Niestety polityka państwa w latach 90 sprawiła, że tego typu obiekty szkolne były likwidowane, a budynek stał pusty. W ramach roszczeń został przejęty przez Kościół. Niestety nadal on stoi pusty. Zaniepokojeni brakiem przedszkoli w Krakowie zwracamy się aby Kościół przekazał tą nieruchomość na przedszkole. Zdaniem Forum będzie to praktyczny wyraz polityki prorodzinnej ze strony Kościoła. Obiekt przy ul. Krowoderskiej 71 jest położony idealnie żeby móc stworzyć w tym miejscu przedszkole. Istnieje także możliwość zorganizowania odpowiedniego zaplecza. Funkcjonowanie w tym miejscu przedszkola dla około 40 do 50 dzieci, pomogło by rozwiązać ten trudny problem braków miejsc w przedszkolach na terenie miasta. Natomiast Władzom Gminy pokazało by się, że można utworzyć nowe miejsca w przedszkolach, zwłaszcza dla ludzi ubogich. Pieniądze i zyski nie mogą być jedyną podstawą działania w dzisiejszych czasach.
Nie można dopuścić do sprzedaży tego obiektu deweloperom, gdyż przeczy to chrześcijańskim zasadom i wartością. Niestety w dzisiejszych smutnych czasach chęć zysku wypiera moralność . Deweloperzy za nic mają moralność, przyzwoitość i pomoc bliźniemu. Tu człowiek się nie liczy, tylko pieniądze. Wszyscy pamiętamy słowa i czyny Jana Pawła II oraz jego nauki i wierzymy że, Ks. Kardynał poprze stworzenie PRZEDSZKOLA przy ul. Krowoderskiej 71. Można tam także stworzyć dom dla młodych matek, które są w trudnej sytuacji materialnej i nie mają się gdzie podziać. To byłaby piękna idea pomocy bliźniemu, a posesja spełnia te warunki. Teraz od Ks. Kardynała zależy co stanie się z tym obiektem, czy wyremontuje się go i stworzy się tam obiekt na przedszkole lub dom dla biednych i samotnych matek.
Niestety dzisiaj zablokowana jest pomoc dla ludzi o niskich dochodach. Władze państwowe jak i samorządowe w Krakowie faktycznie zniszczyły program budownictwa dla ludzi biednych. Przez to uderza się w rodziny, gdyż tam gdzie niema mieszkań rodziny się nie będą tworzyć a wręcz rozpadać. Buduje się jedynie apartamenty dla bogaczy, a także mieszkania dla zdesperowanych ludzi na które muszą zaciągnąć kredyt. Ale większość ludzi nie stać na wzięcie kredytu mieszkaniowego, ani kupna mieszkania za gotówkę. Musimy się spytać jaki będzie ich los. Także z prywatnych kamienic wyrzuca się lokatorów, a mieszkania zamienia się w hostele, hotele i biura. Problemy mieszkaniowe nie są rozwiązywane. Dlatego też bardzo wiele osób zmuszane są do opuszczenia kraju i tylko drutów kolczastych na granicach brak, jak to było w OBOZACH KONCENTRACYJNYCH. Brak pracy, możliwości uzyskania dachu nad głową, zostawienia dziecka w przedszkolu a także brak chleba dla setek tysięcy dzieci powoduje, że do głosu doszli ludzie dla których najważniejsze są pieniądze i inne dobra materialne. Zapomnieli i zapominają oni o powinnościach obywatelskich. Czy Kościół może okazać współczucie i wspaniałomyślność. Eminencjo, chcemy wierzyć, że tak będzie.

Za Forum: Przewodniczący Forum

Graniwid Sikorski

Otrzymują:
1 x adresat
1 x Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Ks. Abp Józef MICHALIK
01-015 Warszawa Skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 6
1 x Prymas Polski Ks. Abp Józef KOWALCZYK
00-582 Warszawa Aleja J. Ch. Szucha 12
1 x Rzecznik Watykanu ksiądz Federico LOMBARDI
Via del Pellegrino 00120 Citta del Vaticano
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska