https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Koncert oratoryjny w setną rocznicę śmierci Władysława Żeleńskiego w Filharmonii Krakowskiej

Paweł Gzyl
Opracowanie:
Piotr Sałajczyk będzie gwiazdą koncertu dedykowanemu Władysławowi Żeleńskiemu w Filharmonii Krakowskiej w piątek 26 lutego o godz. 19.30
Piotr Sałajczyk będzie gwiazdą koncertu dedykowanemu Władysławowi Żeleńskiemu w Filharmonii Krakowskiej w piątek 26 lutego o godz. 19.30 R. Kaźmierczak
W piątek 26 lutego o godz. 19.30 w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej przy ulicy Zwierzynieckiej odbędzie się koncert oratoryjny zorganizowany z okazji setnej rocznicy śmierci Władysława Żeleńskiego. Orkiestrę i Chór Filharmonii poprowadzi Sebastian Perłowski, a w charakterze solistów wystąpią pianista Piotr Sałajczyk oraz Magdalena Drozd - sopran.

FLESZ - Wyższe świadczenie 500 plus? PiS chce zmian

Urodzony w 1837 roku w podkrakowskich Grodkowicach Żeleński, od dziewiątego roku życia kształcił się w zakresie gry na fortepianie, podstaw harmonii i kompozycji. Następnie, niezależnie od zdobywanego wykształcenia filozoficznego, uczył się gry organowej, kontrapunktu i harmonii w Instytucie Muzyki Kościelnej Józefa Kreičiego, by ostatecznie wyjechać do Paryża podejmując studia w dziedzinie kompozycji w Konserwatorium Paryskim i prywatnie u Bertolda Damckego.

Po powrocie do kraju, jako profesor harmonii w Instytucie Muzycznym w Warszawie oraz dyrektor artystyczny Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, osobiście wpłynął na urzeczywistnienie idei powstania Konserwatorium Krakowskiego w 1887 roku, w którym następnie wychowywał młodsze pokolenia muzyków. Czterdziestoletnia „era Żeleńskiego” w Krakowie to okres, podczas którego w znaczący sposób wpływał na krzewienie rodzimej kultury muzycznej w oczekiwaniu na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Zmarł 23 stycznia 1921 roku i spoczął na Cmentarzu Rakowickim.

Twórczość kompozytorska Żeleńskiego obejmuje 4 opery, blisko 100 pieśni solowych, 2 duety wokalne, 19 dzieł na orkiestrę , kantaty, utwory chóralne i kameralne, liczne preludia i fugi na organy oraz jeden Koncert fortepianowy Es-dur, który za sprawą Piotra Sałajczyka zaprezentowany zostanie krakowskiej publiczności. Pianista, będący laureatem Fryderyka oraz nagrody Orfeusz „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej”, w 2018 roku podjął się rejestracji wszystkich dzieł Żeleńskiego przeznaczonych na fortepian. W programie koncertu znajdą się ponadto Dźwięki żałobne, Andante z I Symfonii , Psalm 46 do słów parafrazy Jana Kochanowskiego oraz Śpiew aniołów na sopran, chór żeński i orkiestrę.

Dzięki uprzejmości państwa Marty i Ireneusza Trybulców, w małym foyer Filharmonii Krakowskiej zaprezentowana zostanie wystawa pamiątek po kompozytorze. Wśród eksponowanych przedmiotów znajdą się między innymi rękopisy Un Songe – Allegro fantastique op. 15 na fortepian, pieśni Śliczny chłopiec do słów Bohdana Zaleskiego i Wierzba do słów Kazimierza Tetmajera, autograf cyklu pieśni Królodworski, rękopis oprawiony i ofiarowany nieznanej damie – miłości z czasów studiów w Pradze oraz kartka pocztowa z fotografią Żeleńskiego, adresowana do hrabiny Antoniowej Potockiej z Olszy pod Krakowem. Wystawa prezentowana będzie jedynie w dniu koncertu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Szokujące wyznanie żony piłkarza Cracovii. "Był nikim, znienawidzony przez kibiców"

Szokujące wyznanie żony piłkarza Cracovii. "Był nikim, znienawidzony przez kibiców"

Większe bezpieczeństwo cyfrowe klientów. TAURON wdraża blockchain

Większe bezpieczeństwo cyfrowe klientów. TAURON wdraża blockchain

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska