Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Koncert oratoryjny w setną rocznicę śmierci Władysława Żeleńskiego w Filharmonii Krakowskiej

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Piotr Sałajczyk będzie gwiazdą koncertu dedykowanemu Władysławowi Żeleńskiemu w Filharmonii Krakowskiej w piątek 26 lutego o godz. 19.30
Piotr Sałajczyk będzie gwiazdą koncertu dedykowanemu Władysławowi Żeleńskiemu w Filharmonii Krakowskiej w piątek 26 lutego o godz. 19.30 R. Kaźmierczak
W piątek 26 lutego o godz. 19.30 w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej przy ulicy Zwierzynieckiej odbędzie się koncert oratoryjny zorganizowany z okazji setnej rocznicy śmierci Władysława Żeleńskiego. Orkiestrę i Chór Filharmonii poprowadzi Sebastian Perłowski, a w charakterze solistów wystąpią pianista Piotr Sałajczyk oraz Magdalena Drozd - sopran.

FLESZ - Wyższe świadczenie 500 plus? PiS chce zmian

Urodzony w 1837 roku w podkrakowskich Grodkowicach Żeleński, od dziewiątego roku życia kształcił się w zakresie gry na fortepianie, podstaw harmonii i kompozycji. Następnie, niezależnie od zdobywanego wykształcenia filozoficznego, uczył się gry organowej, kontrapunktu i harmonii w Instytucie Muzyki Kościelnej Józefa Kreičiego, by ostatecznie wyjechać do Paryża podejmując studia w dziedzinie kompozycji w Konserwatorium Paryskim i prywatnie u Bertolda Damckego.

Po powrocie do kraju, jako profesor harmonii w Instytucie Muzycznym w Warszawie oraz dyrektor artystyczny Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, osobiście wpłynął na urzeczywistnienie idei powstania Konserwatorium Krakowskiego w 1887 roku, w którym następnie wychowywał młodsze pokolenia muzyków. Czterdziestoletnia „era Żeleńskiego” w Krakowie to okres, podczas którego w znaczący sposób wpływał na krzewienie rodzimej kultury muzycznej w oczekiwaniu na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Zmarł 23 stycznia 1921 roku i spoczął na Cmentarzu Rakowickim.

Twórczość kompozytorska Żeleńskiego obejmuje 4 opery, blisko 100 pieśni solowych, 2 duety wokalne, 19 dzieł na orkiestrę , kantaty, utwory chóralne i kameralne, liczne preludia i fugi na organy oraz jeden Koncert fortepianowy Es-dur, który za sprawą Piotra Sałajczyka zaprezentowany zostanie krakowskiej publiczności. Pianista, będący laureatem Fryderyka oraz nagrody Orfeusz „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej”, w 2018 roku podjął się rejestracji wszystkich dzieł Żeleńskiego przeznaczonych na fortepian. W programie koncertu znajdą się ponadto Dźwięki żałobne, Andante z I Symfonii , Psalm 46 do słów parafrazy Jana Kochanowskiego oraz Śpiew aniołów na sopran, chór żeński i orkiestrę.

Dzięki uprzejmości państwa Marty i Ireneusza Trybulców, w małym foyer Filharmonii Krakowskiej zaprezentowana zostanie wystawa pamiątek po kompozytorze. Wśród eksponowanych przedmiotów znajdą się między innymi rękopisy Un Songe – Allegro fantastique op. 15 na fortepian, pieśni Śliczny chłopiec do słów Bohdana Zaleskiego i Wierzba do słów Kazimierza Tetmajera, autograf cyklu pieśni Królodworski, rękopis oprawiony i ofiarowany nieznanej damie – miłości z czasów studiów w Pradze oraz kartka pocztowa z fotografią Żeleńskiego, adresowana do hrabiny Antoniowej Potockiej z Olszy pod Krakowem. Wystawa prezentowana będzie jedynie w dniu koncertu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska