FLESZ - Rewolucja w PKP Intercity
Kończy się układanie elewacji nowej części wiaduktu nad ulicą Grzegórzecką. Na pierwszy rzut oka trudno uwierzyć, ale używany materiał to w znacznej większości oryginalny, odczyszczony kamień, ściągnięty wcześniej z zabytkowej ściany obiektu
- informują w PKP PLK.
W ramach prac na elewacji wiaduktu umieszczono oryginalny, odrestaurowany napis "1863". Cztery cyfry na elewacji wiaduktu, to rok ukończenia budowy tego obiektu. Wiadukt został wybudowany w latach 1861-1863 i oddany do użytku 23 listopada 1863 r., jako most kolejowy nad starym korytem Wisły przez spółkę Kolej Karola Ludwika na linii Kraków-Lwów. Zastąpił on istniejący wówczas w tym miejscu od kilku lat most drewniany (wybudowany w latach 1854-1856).
W latach 1878-1880, gdy zasypano dawne koryto Wisły, most stał się wiaduktem i pozostał nim do dziś. Jest jednym z najstarszych zachowanych mostów krakowskich.
Kraków. W 2022 roku ogromne zmiany na Grzegórzkach. Zobacz, ...
Przypomnijmy, że do rozszerzenia liczby torów na samym wiadukcie - z obecnych dwóch do czterech, potrzebna była przebudowa tego obiektu. Estakady kolejowe dla dodatkowej pary torów powstają między ulicami Kopernika i Miodową. Całkowicie zniknął nasyp, który zastąpiły estakady.
Budowa estakad realizowana jest w ramach prac na linii kolejowej E 30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej. Powstaje m.in. dodatkowa para torów aglomeracyjnych na odcinku Kraków Główny – Kraków Płaszów, dodatkowy tor na odcinku Kraków Płaszów – Kraków Bieżanów.
Częścią inwestycji jest też budowa nowych mostów nad Wisłą, którymi pociągi będą przejeżdżać na trasie między stacją Zabłocie i nowym przystankiem na Grzegórzkach (w sąsiedztwie Hali Targowej).
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Zarobki w wojsku. Tyle zarabiają teraz żołnierze od szeregowego do generała
- Podatek cukrowy 2021 zrujnuje budżet Polaków! Coca-cola na wagę złota. MEMY
- Ciepło, ale oszczędnie. 9 porad, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
