WIDEO: Trzy Szybkie
- Chcemy zapewnić, że prace nad elewacją Unity Tower są obecnie prowadzone bez przeszkód. Trwa montaż ozdobnych elementów fasady. Z góry rozciąga się wspaniały widok, który już niedługo będą mogli podziwiać także mieszkańcy Krakowa. Pierwsi najemcy rozpoczną działalność w czerwcu 2020 roku - informuje Magdalena Zielińska - Warszawa z firmy GD&K Group, będącej współinwestorem przedsięwzięcia.
Unity Centre zastąpi szkieletora [WIZUALIZACJE]
Przypomnijmy, że zgodnie z umową z miastem wieżowiec w stanie surowym miał być gotowy do końca ubiegłego roku. Przedstawiciele miasta przeprowadzili kontrolę i nie wykluczyli, że za opóźnienia może być kara finansowa, ale gmina może też od niej odstąpić. Inwestor tłumaczył, że nie udało się zrobić wymaganych prac na czas z powodu pogody, głównie silnego wiatru.
Ostatnio prace wykonywane za pomocą dźwigu postępują. Na ukończeniu są roboty związane z instalowaniem na elewacjach budynku paneli tworzących jego ściany. Obecnie trwają już prace na najwyższej kondygnacji z antresolą, w której ma powstać restauracja z przeszkleniami i punktem widokowym.
Na ścianach Unity Tower montowane są również dodatkowe zdobienia, które mają sprawić, że obiekt będzie lśnił blaskiem, jak na wizualizacjach.
Kraków. Szkieletor w różnych szatach. Zobacz, jak przez pół ...
Biurowiec Unity Tower ma mieć 102,5 m wysokości. Na dwóch podziemnych kondygnacjach będzie 400 miejsc parkingowych. Wieżowiec powstaje w ramach kompleksu budynków - Unity Centre. Po zakończeniu budowy elewacji wysokościowca rozpoczną się prace wykończeniowe we wnętrzach. Gotowe są już towarzyszące wieży niższe budynki: dwa biurowce, hotel i apartamentowiec, które postawiono przed wieżowcem od strony ul. Lubomirskiego. W nich pozostały już jedynie prace wykończeniowe.
Na najwyższych kondygnacjach wieżowca powstanie restauracja i kawiarnia. Punkty usługowe, w tym gastronomiczne, mogą także znaleźć się w lokalach na parterowych kondygnacjach czterech mniejszych budynków. Z każdego z obiektów kompleksu będzie się wychodzić na wspólny plac, z którego będzie można przejść do ronda Mogilskiego.
Budowa wieżowca przy rondzie Mogilskim rozpoczęła się w 1975 r. Po czterech latach inwestycja została jednak zatrzymana ze względów ekonomicznych. Zmieniali się właściciele budynku, powstawały kolejne pomysły na jego zagospodarowanie, ale nie udawało się ich zrealizować, jakby wisiała nad nim klątwa, zaczął być nazywany szkieletorem. Dokończenie budowy wieżowca rozpoczęło się wiosną 2016 r.
- Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie? Zobacz mapy
- Sekrety stadionu Wisły Kraków. Nieznane zakamarki! [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- Czy znasz tablice rejestracyjne z Małopolski? [QUIZ]
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
- Jak Trasa Łagiewnicka zmieni Kraków? Zobacz jej wizualizacje
